۱۱۱۱۱۴۰۱

انصراف دست اندرکاران یک فیلم ارگانی از حضور در جشنواره فجر

سینماروزان: پرویز شیخ طادی و محمد خزاعی کارگردان و تهیه کننده فیلم «امپراطور جهنم» که با حمایت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس ساخته شده بود اما نتوانست به بخش مسابقه جشنواره راه یابد ولی بنا بود در بخش چشم انداز یا همان خارج از مسابقه به نمایش درآید با نگارش نامه ای سرگشاه به حجت ا.. ایوبی انصراف خود از حضور در جشنواره را اعلام کردند.

نامه انصراف این کارگردان و تهیه کننده را بخوانید:

ریاست محترم سازمان سینمایی و رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره فیلم فجر

جناب آقای حجت اله ایوبی

سلام علکیم

چنانچه استحضار دارید فیلم سینمایی “امپراطور جهنم” از جمله  پروژه‌های سینمای ایران در سال‌های اخیر به شمار می‌رود که پاسخی به نیازهای منطقه ای و بین‌المللی است.

این فیلم به نقد عملکرد حکام آل‌سعود و فلسفه و چگونگی به وجود آمدن گروه داعش و دیگر گروه‌های تندرو و رادیکال اسلامی در اروپا و امریکا می‌پردازد و نگاهی دارد به پشت پرده‌های«پیوند عربی- عبری» و همکاری صهیونیسم بین‌الملل و خاندان آل‌سعود. اثری که به ضرس قاطع می‌توان گفت: نمونه آن را در سینمای منطقه نداریم.

به حسب ضرورت موضوعی و اهمیت استراتژیک این اثر؛ و نیز، فقدان آثار استراتژیک پیرامون موضوعات منطقه‌ای در سبد سینمای ایران، گروه سازنده با تشویق و استقبال دبیرمحترم جشنواره و حضرتعالی بنا را براین گذاشت تا با تلاش‌های های شبانه روزی و با تمام انرژی فیلم را به جشنواره برساند تا سبد جشنواره خالی از این موضوع مهم نباشد.

متاسفانه، با کج سلیقگی و بر اثر ناتوانی درک ضرورت های فرهنگی و اجتماعی و عدم تشخیص درست اولویت های مضمونی و موضوعی آثار، فیلم “امپراطور جهنم” نادیده گرفته شد.

این رویه غلط بی سابقه هم، نیست و بارها شاهد بوده ایم که آثار ارزشمند و مهمی همچون “بادیگارد”، “شیار ۱۴۳” و نمونه‌های دیگری از این طیف نادیده گرفته شده و رندانه و مهندسی شده، در مهجوریت، محاق و تحقیر قرار داده شده اند.

از این رو، بدینوسیله، مراتب اعتراض خویش را به این‌گونه رویکردهای غلط، ناشیانه و ناپخته اعلام می‌داریم و معتقدیم فیلم”امپراطور جهنم” نه به اقتضای استانداردهای سینمایی که به خاطر عدم درک درست از اتفاقات منطقه، ناتوانی در انطباق هوشمندانه ضرورت‌ها با مضامین آثار سینمایی؛ و نیز، به دلیل محافظه کاری، ترسویی و ضعف در تصمیم گیرهای شجاعانه و جسورانه، غفلت از افق کلان فرهنگی و اجتماعی، عدم آگاهی از سینمای استراتژیک مبتنی بر بنیان‌های فرهنگ دفاعی کشور مورد بی مهری قرار گرفته و قربانی شده است.

به نظر می رسد با اتمسفر شکل گرفته جای فیلم “امپراطور جهنم” و آثاری از این دست در جشنواره نبوده و نیست و بدیهی است زمان شایستگی و ارزش های فیلم را نشان خواهد داد.

پس ترجیح می‌دهیم به صورت رسمی انصراف خود را از حضور در این رویداد سینمایی اعلام  داریم و از حضرتعالی و دبیر محترم جشنواره به خاطر حمایت های لازم برای تولید اثر علیرغم همه سنگ اندازی ها تقدیر و تشکر می نماییم و معتقدیم بهترین قضاوت در مورد فیلم “امپراطور جهنم” و ویژگی های شاخص آن درنمایش اثر در مقابل مخاطبین مشخص خواهد شد و مورد نقد و کنکاش قرار خواهد گرفت که زیاد به طول نخواهد انجامید که اگر آن زمان شما بودید و در مسند سازمان سینمایی حضور داشتید در مورد فیلم قضاوت خواهید کرد. ساخت این فیلم یک وظیفه ملی و بین المللی بود که به ما رسید و هیچ منتی بر کسی نیست چون انتخاب اینچنین مضامینی همیشه با مشکلات، سنگلاخ ها و زخم ها همراه بوده و خواهد بود و هرچقدر راه مشکلتر ارج و قرب آن بیشتر خواهد شد.

در پایان از همه همکاران که خالصانه و صادقانه در این مسیر ما را یاری نمودند تشکر و قدردانی می کنم و برایشان آرزوی موفقیت   دارم.

image_print
تاريخ انتشار: جمعه ۲۴ دی ۱۳۹۵ - ۸:۰۲
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=33522

بعدش؟

مطالب مرتبط

4 نظر برای مطلب "انصراف دست اندرکاران یک فیلم ارگانی از حضور در جشنواره فجر"

 1. الی گفت:

  گرفتید ما رو اقایون
  بادیگارد که با بودجه سازمان ارزشی اوج تولید شد
  و اکران نوروز هم گرفت
  و ماشالله کلی هم تبلیغات محیطی تلویزیونی داشت
  و حسابی هم حال دادن بهش… کی مهجور موند؟؟/

  • رهاتر از دریا گفت:

   مگه به شیار کم حال دادن
   از جشنواره بگیر که سیمرغ مردمی دادن بهش تا بعدش موقع اکران
   که دو ماه روی پرده بود و کلی بیلبورد و تیزر و بعدم بلیتهای ارگانی
   واقعا که ای کاش لااقل دو تا فکت از دو تا فیلم واقعا بدبخت میاوردین

 2. sadr گفت:

  جناب خزایی! ما اصلا به خاطر فیلم شما می‌خواستیم جشنواره را دنبال کنیم و قطعا بدون فیلم شما، جشنواره دیگه پشیزی ارزش دیدن و دنبال کردن نداره!!!!! بخدا بغض تو گلوم حلقه زده از این همه مهجوریت و مظلومیت شما!!!!!!

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code