۱۲۰۳۱۴۰۲

انتقاد یک رسانه اصولگرا از کشف حجاب در آموزشگاهی منسوب به همسر اصغر!⇔این رسانه به کشف حجاب در سریال ارگانی «پایتخت۵» هیچ واکنشی نشان نداده بود!

سینماروزان: وقتی در میانه‌های سریال «پایتخت۵» به ناگاه با حضور «سر باز» یک زن ایرانی مهاجر به جم روبرو شدیم رسانه‌های اصولگرا حداقل واکنش را نسبت به این ماجرا نشان دادند و بعدتر کوشیدند با تمرکز بر بخشهای داعشی این سریال ارگانی به تمجید از آن بپردازند.

به گزارش سینماروزان کشف حجاب در ویدیویی از کلاس بازیگری اشکان خطیبی در آموزشگاه «خانه بامداد» منسوب به همسر اصغر فرهادی اما موجب شده که روزنامه اصولگرای «جوان» به انتقاداتی تند و صریح از مدیریت فرهنگی بپردازد و هیچ بعید نیست که این استارتی باشد برای انتقاد سریالی رسانه های اصولگرا از این آموزشگاه و بعدتر مدیریت سینمایی.

متن گزارش «جوان» را بخوانید:

در اولين روزهاي نوروز كه رسانه‌ها در حالت نيمه تعطيل بودند و مردم نيز به دليل ديد و بازديد عيد چندان توجهي به اخبار نداشتند، اشكان خطيبي در صفحه اينستاگرامش ويدئوي كوتاه چند دقيقه‌اي از كلاس بازيگري‌اش را منتشر كرد. در اين ويدئو گروهي از دختران نوجوان بدون حجاب در كنار پسران مشغول تمرين تئاتر بودند.
اين ويدئو كه بعد از بازخورد‌هاي منفي درباره نوع پوشش و عدم رعايت حجاب اسلامي از صفحه مجازي اين بازيگر حذف شد، هيچ واكنشي را در ميان مديران وزارت ارشاد در پي نداشت.

آموزشگاه‌هاي هنري كه روزگاري براي سبقت گرفتن از يكديگر با تمام توان در حوزه تبليغات فعاليت مي‌كردند اين روزها با گسترش و تثبيت فضاي مجازي و از رونق افتادن تبليغات مكتوب و حضوري به تنها راه باقي‌مانده كه همان ارائه نام‌ها و به خدمت گرفتن سوپراستارهای سينمايي و تئاتري هستند روي آورده‌اند اما در اين ميان آموزشگاه «خانه بامداد» با معرفي سلسله نام‌ها و فهرست‌هاي دهن‌پر كن كه تحت بهترين شرايط هم حاضر به تدريس در دانشگاه‌هاي مطرح و به نام كشور نبوده گوي سبقت را از ساير رقبا ربوده است؛ آموزشگاهي كه خروجي و محصولش به‌سرعت و با پايان دوره‌هاي آموزشي و حتي بعضاً حين آموزش با حمايت همان اساتيد آن ‌هم به‌صورت گروهي به پروژه‌هاي حرفه‌اي دعوت‌شده و به‌نوعي وارد سطح اول تئاتر و سينما كشور مي‌شوند. در اين ميان نكته جالب اين است كه متوجه شويم يكي از اعضای مهم اين آموزشگاه همسر فيلمساز اسكار گرفته ايراني است كه از قضا از ارتباطات فراوان و گسترده بين‌المللي نيز برخوردار است و ظاهراً اين آموزشگاه نيز در حوزه بين‌الملل و البته و بازهم چراغ خاموش با برخي نهادهاي به ‌ظاهر فرهنگي و هنري خارج نشين در حال مراوده و فعاليت است. پرسش اين است كه آيا واقعاً هيچ گونه نظارتي روي فعاليت‌هاي اين آموزشكده‌هاي هنري در كشور وجود دارد يا نه؟

براي پيگيري اين موضوع ابتدا با «قاسم خورشيدي» مدير كل حراست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تماس گرفتيم و پرسيدیم كه آيا حراست وزارت ارشاد تا كنون در خصوص انتشار اين ويدئو واكنشي داشته و تذكري به اين آموزشكده هنري داده شده است يا خير؟ خورشيدي گفت: مسئوليت مجوز دادن و نظارت بر آموزشكده‌هاي هنري و بازيگري با معاونت هنري وزارت ارشاد است كه ظاهراً در خصوص انتشار اين ويدئو هم اقداماتي صورت گرفته و براي پيگيري بيشتر بايد با معاونت هنري تماس بگيريد.
در ادامه با معاونت هنري تماس گرفتيم و با «شهرام كرمي» مدير كل هنرهاي نمايشي در خصوص انتشار اين ويدئو در فضاي مجازي و تصميم مديران ارشاد پرسيدیم كه كرمي جواب داد: ما و حراست معاونت هنري اين موضوع را پيگيري كرديم و متوجه شديم اين آموزشكده سينمايي است و ربطي به مركز هنر‌هاي نمايشي و معاونت هنري ندارد و شما بايد از دوستان سازمان سينمايي درخصوص فعاليت اين آموزشكده پرس و جو كنيد. اگر اين آموزشكده بازيگري تئاتر بود، حتماً ما پاسخگو بوديم ولي مجوز فعاليت اين آموزشكده را سازمان سينمايي صادر كرده است و همان ها هم بايد پاسخگوي تخلفات اين آموزشكده‌ها باشند، سپس با سازمان سينمايي تماس گرفتيم و متوجه شديم «خانه بامداد» اساساً آموزشكده سينمايي نيست و يك مؤسسه فرهنگي- هنري چند منظوره است كه مجوز آن را مستقيماً وزارت ارشاد صادر مي‌كند.

بعد از آن بود كه با يكي ديگر از مديران ارشاد تماس گرفتيم. «شريفي قادري» مديركل دفتر آموزش و توسعه فعاليت‌هاي فرهنگي- هنري وزارت ارشاد گفت: نظارت بر آموزشكده‌هاي هنري به ما ربطي ندارد و مربوط به اداره كل ارشاد استان تهران است ولي بايد بگوييم كه در همه مؤسسه‌هاي فرهنگي- هنري دوربين اماکن هم نصب شده است كه احياناً تخلفي صورت نگيرد، حالا اينكه چطور اين مؤسسه چنين ويدئویي را ضبط و منتشر كرده است نمي‌دانم.

با پيگيري ماجرا تماسي با اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان تهران داشتيم و موفق شديم با خانم «رحمتي» كارشناس مديريت و بازرسي عملكرد اداره كل ارشاد استان تهران گفت‌و گويي داشته باشيم. رحمتي در پاسخ به اين سؤال كه آيا شما ويدئوي مربوط به يكي از آموزشكده‌ها (مؤسسه فرهنگي) را كه هنرجويان آن مختلط و كشف حجاب كرده‌اند، ديده‌اید يا نه؟ گفت: نه من چنين ويدئویي را نديده‌ام.
وي در خصوص اينكه آيا اصلاً نظارتي روي آموزشكده‌هاي هنري وجود دار يا نه؟ گفت: ما براساس ضوابط مجوز مي‌دهيم، در خصوص نظارت هم اگر گزارشي از تخلفي به دست ما برسد، حتماً اقدام مي‌كنيم كه در اين خصوص اصلاً گزارشي به دست ما نرسيده است. رحمتي افزود: درباره اين ويدئو و انتشار آن هم ابتدا بايد بررسي كنيم ببينیم موضوع چيست و اگر تخلفي صورت گرفته باشد، حتماً برخوردهاي لازم و قانوني را صورت مي‌دهيم.

آخرين مرجع قانوني كه «جوان» براي پيگيري اين ماجرا با آن تماس گرفت، البته به نتيجه نيز نرسيد، بخش صدور مجوز مؤسسات فرهنگي چند منظوره بود. اين بخش از وزارت ارشاد نيز از صدور مجوز براي مؤسسه مذكور اعلام بي‌اطلاعي كرد، البته به دليل غيبت مدير بخش مربوطه، امكان كسب اطلاعات بيش از اين به وجود نيامد!

اما بررسي‌ها و تحقيقات ميداني، ما را به پرسشي مهم و اساسي مي‌رساند و آن اينكه هنرجويان و فارغ‌التحصيلان با چنين شرايط تحصيلي و آن‌ هم با چنين شتابي براي ورود به پروژه‌هاي مهم قرار است در آينده نه‌چندان دور و دير و بعد از چهره‌شدنشان چه‌كار مهم و چه مأموريت خواسته و ناخواسته‌‌ای را انجام دهند؟ آيا چراغ خاموش بودن و مانور تبليغاتي ندادن براي هنرجويان جوان و نوجوان علاقه‌مند در چنين فضاي غيراخلاقي و غيرقانوني جز نسوزاندن و حفظ آنان براي اهداف مهم‌تري از سوي برنامه ريزان و سياستگذاران آن آموزشگاه نمي‌تواند باشد؟ و الا چرا يك آموزشگاه نبايد به چنين خروجي‌هايي افتخار و آنان را به همگان معرفي كند؛ رويه‌ای كه سال‌هاي سال است در تمامي و اغلب آموزشگاه‌هاي هنري و معتبر كشور در حال انجام است.
آيا چنين فعاليت مشكوكي نبايد براي مسئولان امر محلي از اعراب داشته باشد و اصطلاحاً شاخك‌هايشان را تيز كند؟

بي‌ترديد اولين و محتمل‌ترين گزاره موجود از بررسي‌ها و تحقيقات ميداني، ما را به اين نقشه راه مي‌رساند كه تزريق بي‌سروصدای چنين فارغ‌التحصيلاني قرار است صف‌آرايي جديدي را در مقابل هنرجويان برآمده از نهادهاي هنري متعهد به كشور و نظام قرار دهد؛ گزاره‌اي كه وقتي ارتباطات اين آموزشگاه را با برخي شركت‌ها و گروه‌هاي به‌ظاهر فرهنگي- هنري خارج‌نشين مشخص مي‌شود، بسيار گل‌درشت و محتمل بايد شمرد. نكته تأسفبار اين موضوع اين است كه همين آقاي بازيگر در همين ايام نوروز مجري يكي از برنامه‌هاي پرهزينه و البته بي‌خاصيت تلويزيون بود. واقعاً آيا در صداو سيما هم هيچ نظارتي وجود ندارد.

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۳:۵۸
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=49030

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code