۰۵۰۷۱۴۰۱

انتقاد رییس جامعه صنفی تهیه کنندگان از تحریف سخنانش⇐هیچ سینمایی با عنوان “نمونه” معرفی نشده!

سینماژورنال: سید ضیاء هاشمی، رییس هیئت مدیرۀ‌ جامعه صنفی تهیه‌کنندگان در گفتگو با سایت رسمی این صنف، از تحریف و سوء برداشت اخبار مربوط به شورای صنفی اکران توسط یک رسانه و مصاحبۀ مربوط به انتخاب سینمای نمونه، توضیحات زیر را ارائه کرد:

هیچ سینمایی به عنوان “نمونه” معرفی نشده!

با تحقيق و نگاهى ساده به گذشته مى‌بينيم از سال‌هاى پيش تاكنون وزارت محترم ارشاد در خصوص اکران غيرقانونى فیلم‌های خارجی در سالن‌های سینما برخورد جدى نداشته، و نبود عكس‌العمل قاطع در مقابل امرى خلاف كمك كرده این‌گونه تخلفات در هفته‌ها و ماه‌هاى متمادی ادامه داشته باشد.
در برهۀ زمانى حال، كه پردیس‌های مختلف سینمایی به هيچ‌وجه از نمایش سودآور فیلم‌های خارجی نمی‌گذرند! با همت شوراى صنفى نمايش، به واسطه كنترل و بازرسى‌هاى آشكار، مخفى و مستمر با اعمال فشار و اخطارهاى گوناگون تا حد قابل‌قبولى از اين گونه تخلفات كاسته شده است.
تا آنجا كه شنبه و یکشنبۀ هفتۀ گذشته به عنوان روزهای بدون تخلف دراكران به ثبت رسيد و به يمن آن و به منظور ترغيب، يكى از كارت‌هاى زرد سينماها حذف شد، و سينماى پرديس چارسو كه براى اولين بار به جمع ديگر همكاران خود در جهت پايان تخلفات اكران پيوسته بود مورد تشويق قرار گرفت كه متاسفانه خبر توسط یکی از رسانه ها، تحريف و از پرديس چارسو به عنوان سينماى نمونه ياد گرديد.
اين مساله اساساً درست نيست و هيچ سينمايى از سوى شورا به عنوان نمونه اعلام نشده است. سينماها و پرديس‌ها همين كه روزى بدون تخلف اكران را دركارنامۀ خود ثبت كنند جاى بسى خوشحالی‌ست.

دیگر هیچ سینمایی نمایش فیلم خارجی ندارد
كنترل و بازرسى آشكار و پنهان از روند اكران فيلم‌ها ادامه دارد و در موقع لزوم برخورد بسيار قاطع نيز صورت خواهد گرفت تا جايى كه شايد از اخطار، كارت زرد و قرمز شروع و به حذف سالن متخلف از چرخه اكران نيز برسد.
خیلی اوقات وقتی کنترل‌های بیرونی شدید می‌شود، یک رفتار به صورت نهادینه شده درمی‌آید. مثلا، در ابتدا بستن کمربند ایمنی خودرو با کنترل‌های شدید همراه بود، اما حالا خیلی‌ها دیگر بدون حضور پلیس هم کمربند ایمنی را می‌بندند.
براى سينماها و پرديس‌ها هم باید همین اتفاق بیفتد تا در بلندمدت، یک کنترل شدید بیرونی به یک کنترل درونی نهادینه شده تبدیل شود. به طور مثال، امروز می‌توانيم بگوييم هيچ‌يك از سينماهای تهران نمايش فيلم خارجى ندارند. امیدواریم که سینماهای کل کشور مثل سینماهای تهران به قانون احترام بگذارند.

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۹
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=28015

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code