۰۷۱۱۱۴۰۱

انتقاد رسانه اصولگرا از رییس اداره نظارت⇐چرا شورای پروانه نمایش را رها کرد و به سفر خارج رفت؟

سینماروزان: نمایش فیلم «رستاخیز» در جشنواره ای به نام «نهج» در کربلای عراق و از آن سو حضور حبیب ایل بیگی رییس اداره نظارت در این جشنواره سبب ساز آن شده که خبرگزاری اصولگرای «تسنیم» در گزارشی با اشاره به این ماجرا به طرح این پرسشها بپردازد که اولا چرا ایل بیگی جلسه هفته قبل شورای پروانه نمایش را رها کرده و به کربلا رفته و ثانیا اگر «رستاخیز» در ساختار سینمایی فعلی کشور اجازه نمایش ندارد چرا یک مدیر میانی سازمان سینمایی برای شرکت در نمایش این فیلم به عراق رفته است؟

متن کامل گزارش «تسنیم» را بخوانید:

چند وقتی است که جشنواره فیلم «نهج» در کربلا کار خود را آغاز کرده است و حبیب ایل بیگی معاون نظارت  و ارزشیابی سازمان سینمایی چند روزی است که به این جشنواره رفته است، جشنواره‌ای که کار بزرگش شاید نشان دادن فیلم «رستاخیز» باشد؛ رستاخیزی که هنوز از وزارت ارشاد اجازه اکران پیدا نکرده است و بلاتکلیف است. بلاتکلیفی که فیلمسازان می‌گویند مربوط به ما نیست و سازمان سینمایی باید درباره آن نظر بدهد، سازمان سینمایی هم می‌گوید مشکل از ما نیست و قرار است فیلمساز بخشی از فیلم را حذف کند. دست آخر هم با هم به کربلا می‌روند برای نمایش فیلم «رستاخیز»، (فکر می‌کنیم مشکل از ماست!)

به تازگی تغییری در مدیریت سازمان سینمایی اتفاق افتاد؛ اتفاقی که ماحصل آن رفتن ایوبی بود و آمدن حیدریان؛ تغییری که نوید روزهای تازه‌ای در فضای سینمای ایران را می‌داد، اما تا اینجای کار هیچ اتفاقی در مدیریت این سازمان اتفاق نیفتاده است، (نه خانی آمد و نه خانی رفت!). البته هنوز برای قضاوت کمی زود به نظر می‌رسد اما کمترین انتظاری که می‌رود تعهد مسئولان سازمان سینمایی به وظایف اصلی خود است.

چهارشنبه هفته قبل ۱۶ فروردین‌ماه قرار بود جلسه شورای پروانه نمایش تشکیل شود و درباره اعطای مجوز به فیلمهایی که متقاضی نمایش در اکران دوم نوروز ۹۶ هستند تصمیم گرفته شود. جلسه‌ای که به علت نبود معاون نظارت و ارزشیابی تشکیل نشد و این مهم به وقتی دیگر سپرده شد،(شاید جشنواره نهج برای اکران رستاخیز از تمام امور سینمای ایران مهمتر است!)، وقتی که وجود ندارد، چرا که فیلمهای اکران دوم نوروز ۹۶ تا ۲۰ فروردین فرصت ارائه پروانه نمایش خود به شورای صنفی نمایش را دارند.

در پایان این سوال در ذهن می‌نشیند که آیا اکران «رستاخیز» در یک جشنواره خارجی مهم است؟، اگر مهم است چرا آن را در کشور خودمان اکران نمی‌کنید؟ اگر مهم نیست چرا یکی از کلیدی‌ترین معاونان سازمان سینمایی برای اکران این فیلم در جشنواره نهج به کربلا رفت؟

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۷:۱۰
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=36921

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code