۰۷۱۱۱۴۰۱

رد شایعات حمایت مجید مجیدی نسبت به جدایی بین‌الملل از جشنواره فجر⇐یکی از دلایلی که فضای ناسالم امروز ایجاد شده، جدا کردن بخش بین‌الملل از جشنواره فجر است!! /جدایی بین‌الملل از جشنواره فجر، اصل فلسفه جشنواره فجر را زیر سوال برده!/در آن سالهایی که این جدایی صورت نگرفته بود، روسای جشنواره‌های مطرح موقع برگزاری جشنواره فجر به ایران می‌آمدند!/حالا چهره‌های درجه سه و چهار را از کافه‌های اروپایی پیدا می‌کنند و به بین‌الملل جداشده از فجر می‌آورند!!!

سینماروزان/غفور پورغفور: پنج سال پس از جدایی هزینه‌زای بخش بین‌الملل از جشنواره اصلی فجر توسط رییس معزول سینما و درحالی‌که برگزاری دوره جدید این بخش جداشده به‌خاطر شیوع کرونا، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد همچنان کم نیستند سینماگران و کارشناسانی که خواستار بازگشت بخش بین‌الملل به جای اصلی خود یعنی جشنواره اصلی فجرند ولی در این بین شایعاتی هم درباره حمایت برخی از سینماگران قدیمی از این جدایی مطرح شده بود و ازجمله حمایت مجید مجیدی از این جدایی.

مجید مجیدی کارگردانی که امسال با فیلم “خورشید” در جشنواره اصلی فجر حضور داشت در خلال گفتگویی تفصیلی با “اندیشه پویا” به انتقاد از جدایی بین‌الملل از فجر پرداخته است تا ردی باشد بر شایعات حمایت از جدایی بین الملل از فجر.

مجیدی با اشاره به تجربیات خودش از پرزنت محصول در جشنواره فجر بیان داشت: آن زمان که پیر هانری دولو در جشنواره فجر “بدوک” را دید و آن را به کن فرستاد مثل حالا نبود که برای رسیدن فیلم به جشنواره، نیاز به لابی‌گری داشته باشی! شرایط طوری بود که من خودم از دوستان حوزه شنیدم که فیلمم به کن رفته!

مجید مجیدی با انتقاد از جدایی بین‌الملل از جشنواره اصلی فجر گفت: یکی از دلایلی که فضای ناسالم امروز ایجاد شده، جدا کردن بخش بین‌الملل از جشنواره فجر است که اصلا اصل فلسفه جشنواره فجر را زیر سوال برده. در آن سالهایی که این جدایی صورت نگرفته بود، روسای جشنواره‌های مطرح خارجی موقع برگزاری جشنواره به ایران می‌آمدند و در کنار مخاطبان ایرانی، فیلمهای ایرانی را می‌دیدند و برای جشنواره‌های خود گزینش می‌کردند.

مجیدی افزود: فیلم “بچه‌های آسمان” در جشنواره فجر بود که توسط نماینده جشنواره مونترال انتخاب شد و کم‌کم به سمت دیگر جشنواره‌ها رفت و بزرگ شد. آن زمان باربارا مدیر جشنواره ونیز خودش هر سال مهمان فجر بود و بادقت فیلمها را می‌دید و فیلم انتخاب میکرد.

مجید مجیدی با اشاره به سطح پایین مهمانان حاضر در جشنواره جهانی(؟) فجر گفت: این چهره‌های درجه سه و چهاری که از توی کافه‌های اروپا پیدا می‌کنند و به بین‌الملل جداشده از فجر می‌آورند خیلی توفیر دارند با آن آدمهای درجه یکی که قبل از جدایی بین‌الملل، به جشنواره فجر می‌آمدند و فیلمهای ایرانی را می‌دیدند.

image_print
تاريخ انتشار: جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۹:۳۴
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=59761

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code