۲۳۰۷۱۴۰۰

افشاگری بی‌سابقه علیه جشنواره‌ای منسوب به یک شبکه ماهواره‌ای غیرمجاز⇐از حضور کارمندان قراردادی ارشاد به عنوان مهمان ویژه تا ارسال اخبار جشنواره توسط کارمند فارابی/از رفت و آمدهای اخیر رییس نظارت به ترکیه تا حضور تهیه‌کننده منتقد پولشویی-حوزه هنری در جشنواره!

سینماروزان: برگزاری جشنواره فیلم عصر در ترکیه و وابستگی این جشنواره به یک شبکه ماهواره ای فارسی زبان با عنوان pntv سبب ساز آن شد که مدتی پیش از برگزاری جشنواره مدیران نظارتی ارشاد از سینماگران بخواهند در این جشنواره شرکت نکنند.

به گزارش سینماروزان با این حال نه تنها این جشنواره با حضور برخی سینماگران سرشناس ایرانی برگزار شد(اینجا را بخوانید) بلکه حتی برخی کارمندان قراردادی سازمان سینمایی و از جمله متصدی تولید کتابچه در یک گروه سینمایی کم مخاطب که در روابط عمومی جشنواره دولتی بین الملل فجر هم مشغول به کار است از جمله همکاران این جشنواره بودند. جالبتر اینکه یکی از کارمندان فارابی نیز وظیفه ارسال اخبار این جشنواره برای رسانه ها را برعهده داشته است.

این تناقضات باعث شده روزنامه «جوان» در گزارشی انتقادی به طرح پرسشهایی درباره ریشه های برگزاری چنین جشنواره ای بپردازد.

متن گزارش «جوان» را بخوانید:

صنوف سينما زير چتر يك ميلياردر

با اينکه سازمان سينمايي وزارت ارشاد دولت يازدهم اعلام کرده بود که «جشنواره فيلم عصر» را به رسميت نمي‌شناسد، اما حضور کارمندان قراردادي اين وزارتخانه در آنکارا نشان مي‌دهد که حتي خود كارمندان اين وزارتخانه تره‌اي براي اين حرف‌ها خرد نمي‌كنند.

برخي اعضاي اصناف سينمايي نيز که انتظار مي‌رود رفتاري پدرانه نسبت به سينما داشته باشند، جزو افرادي هستند که در چند روز گذشته خود را به آنکارا رسانده‌اند و از همه متأسفانه صنف سينما آنقدر حقير شده که رئيس يکي از اصلي‌ترين اصناف سينمايي جمعي از اهالي سينماي ايران را گرد آورده و ايشان را براي ضيافت چند روزه به بهانه جشنواره‌اي ايراني به ترکيه برده است.

اينجاست که مي‌شود ريشه‌هاي وضعيت اسفناک سينماي ايران را بهتر شناسايي کرد. وقتي اصناف از هول حليم خود را به درون ديگ پرتاب مي‌کنند، ديگر از بدنه سينما چه انتظاري مي‌رود. غلامرضا موسوي که مدت‌ها پست رياست شوراي عالي تهيه‌کنندگان سينما را يدک مي‌کشيد و مدام به حوزه هنري به خاطر نمايش ندادن برخي آثار سينمايي گير مي‌داد و از پولشويي در سينما سخن مي‌گفت و به تازگي نيز در جشنواره فيلم فجر به خاطر يک عمر فعاليت سينمايي از وي تجليل شد، حالا خودش جزو افرادي است که حاضر شده در جشنواره موسوم به فيلم‌هاي ايراني در ترکيه حضور يابد.

جالب است که وزارت ارشاد چندي پيش اعلام کرده بود که اين جشنواره را به رسميت نمي‌شناسد، اما يک فوج از کارمندان اين وزارتخانه در آنکارا حضور به هم رساندند، براي مثال کارمند گروه دولتي هنر و تجربه در اين بزم ايراني حاضر شده است.

روز گذشته در گزارشي درباره جشنواره عصر نظر محمدرضا عباسيان، دبيـر سابق جشنواره فجـر را جويا شد و اين مدير سابق سينمايي از اين سخن گفت که «برگزاري جشنواره «عصر» مـي‌تـواند مـانند سرمـايه‌گـذاري‌هـاي «ب. ‌ز» متهم بزرگ مـالي در سينمـا باشد. بنده اطلاع دارم که از طريق سازمان سينمايي پول در اختيار برخي افراد قرار گرفته است که در خارج از کشور هفته فيلم و جشنواره فيلم ايراني برگزار کنند؛ جشنواره‌هايي که نه تنها خودشان بلکه جوايزي که مي‌دهند نيز بي‌ارزش‌ هستند.»

جشنواره فيلم‌هاي ‌ايراني موسوم به عصر از سوي اسماعیل ايزددوست، صاحب يک شبکه ماهواره‌اي فارسي‌زبان برگزار مي‌شود و براي رد گم کردن و حساس نشدن مسئولان ايراني شروع مراسم افتتاحيه را مشابه برنامه‌هاي رسمي داخل کشور و با تلاوت قرآن کريم و اجراي سرود ملي کشورمان برگزار کرد. قرار است بخش بين‌الملل اين جشنواره نيز شهريورماه سال آينده در ترکيه برگزار شود.

اصلي‌ترين کار ويژه جشنواره‌هاي فيلم در جهان خط دادن به فيلمسازان و الهام‌بخش بودن در گرايش‌هاي مضموني فيلم‌هاست. اينکه در جشنواره فيلم‌هاي ايراني صوت قرآن يا سرود ملي ايران پخش شود، موضوعي فرعي است و صرفاً برگزاري اين تشريفات براي حفظ ظاهر نمي‌تواند نگراني‌هاي فرهنگي چنين رويدادهايي را کمرنگ کند. البته همين حالا و در جشنواره فجر انقلاب به فيلم‌هايي جايزه داده مي‌شود که بعضاً سنخيتي با اهداف و آرمان‌هاي کشور ندارند و معلوم است که در جشنواره‌اي که در کشور ترکيه برگزار مي‌شود، قرار است چه رويکردهايي لحاظ شود.

اينکه يک کشور خارجي جشنواره‌اي ايراني برگزار کند، اساساً نقض غرض محسوب مي‌شود، جشنواره‌هاي دنيا را به نام شهرشان مي‌شناسند و پرواضح است که آنکارا هيچ ربطي به ايران ندارد و اگر قرار است جشنواره‌اي صرفاً با فيلم‌هاي ايراني برگزار شود، اساساً بايد اين جشنواره در جغرافياي ايران برگزار شود گرچه برخي جشنواره‌هاي بزرگ دنيا چند سالي است که بخشي از برنامه‌هاي جنبي خود را به فيلم‌هاي يک کشور خاص اختصاص مي‌دهند و اين اقدام هم گرچه محض رضاي خدا و ستايش از هنر انجام نمي‌شود، ولي اينکه به طور اختصاصي يک جشنواره در کشوري بيگانه فيلم‌هاي کشور ديگر را نمايش داده و داوري کند و جايزه بدهد حتماً جنبه‌هاي راهبردي و اهداف درازمدتي را براي سمت‌دهي به اغراض پشت‌پرده دنبال مي‌کند.

رفت و آمدهاي چندي پيش حبيب ايل‌بيگي، معاون ارزشيابي وزارت ارشاد و اخبار مربوط به اکران فيلم‌هاي ايراني در ترکيه نيز جزو سياست‌هايي بود که روزنامه «جوان» نسبت به آن هشدار داده بود.

توزیع جوایز؛ از «لانتوری» تا «قندون جهیزیه» و «کفشهایم کو؟»

جالب است که فاطمه معتمدآريا، كيومرث پوراحمد، مهدى احمدى، ابراهيم شيبانى و نادر طريقت فيلمهاى اين جشنواره را داورى كردند. در اين جشنواره تنديس برترين بازيگر زن به مريم كاظمى براى بازي در فيلم «جامه دران»، بهترين بازيگر مرد به صابر ابر براى فيلم «قندون جهزيه»، لوح تقدير و تنديس بهترين فيلمنامه به سارا سلطانى و ابراهيم ابراهيميان براى فيلم «عادت نمي كنيم» و بهترين فيلمنامه اقتباسى به حميدرضا قطبى و ناهيد طباطبايى براي فيلم «جامه دران» اهدا شد.

همچنين ديپلم افتخار بهترين كارگردانى به سام قريبيان براي فيلم« ٣٦٠درجه» رسيد. تنديس بهترين كارگردانى به رضا درميشيان براى فيلم «لانتورى» اهدا شد و تنديس بهترين فيلم به سعيد سعدى براي تهيه «قندون جهيزيه» تعلق گرفت. در پايان مراسم جايزه ويژه هيئت داوران به  على ملاقلى پور رسيد و على قائم مقامى تهيه كننده فیلم سینمایی «کفشهایم کو» جایزه ویژه دبیر برای نگاه سالم و انسانی در فیلم سینمایی را دریافت کرد.

image_print
تاريخ انتشار: پنج شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۸:۱۹
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=35132

بعدش؟

مطالب مرتبط

22 نظر برای مطلب "افشاگری بی‌سابقه علیه جشنواره‌ای منسوب به یک شبکه ماهواره‌ای غیرمجاز⇐از حضور کارمندان قراردادی ارشاد به عنوان مهمان ویژه تا ارسال اخبار جشنواره توسط کارمند فارابی/از رفت و آمدهای اخیر رییس نظارت به ترکیه تا حضور تهیه‌کننده منتقد پولشویی-حوزه هنری در جشنواره!"

 1. لیانا گفت:

  یعنی دوستان بدون اجازه ارشاد رفتند به این جشنواره؟
  اونوقت الان باهاشون برخورد میشه؟

 2. رها تجلی گفت:

  چطوریه که پخش تیزر سینمایی جرمه
  و باعث توقیف فیلما میشه
  اما حضور در یک جشنواره شبکه ماهواره ای غیرمجاز جرم نیست
  و با کسی کاری ندارن

 3. farhad گفت:

  یکی نیست از این آقای ایزد دوست که بانی این جشنواره هست بپرسه که اگر شما حامی سینما هستید چرا تو شبکه خودتون پی ان تی وی بلافاصله بعد از این که فیلم ها به شبکه خانگی عرضه میشه بدون رضایت صاحب اثر پخش میکنید

 4. نسرین گفت:

  ابراهيم شيبانى و نادر طريقت کجای سینمای ایران هستن واقعا که شدن هیات داوران؟؟؟؟

 5. الف. ک گفت:

  هههههههههههههههههههه
  خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
  مدیر تولید «رستاخیز» که مرتب میرفت دیدار هاشمی جایزه نگاه سالم و انسانی رو گرفته!!!
  خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
  خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
  خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

 6. ترانه گفت:

  الان دیگه اقای موسوی نگران این نیستن که پول این جشنواره و برگزاریش از کجا اومده؟
  نگرانی فقط واسه اون تهیه کننده شهرزاد بود دیگه
  الان این مالک شبکه پن تیوی که دلال آدم هست تو ترکیه
  شده آدم مثبت
  و پولش هم سالم؟

  • محسن گفت:

   تنها شبكه ماهواره ي كه از رهبري و مدافعان حرم دفاع مي كند همين شبكه هست دوستان ارزشهاي شبكه رو ناديده نگيريد

   • تقی گفت:

    مدافع حرم نیاز داره که لباس رزم بپوشی و بری کمکش
    اینکه بشینی کنار ساحل و کارت باشه فریب مردم به اسم ترانسفر به اون طرف
    بعد هم دم بزنی از مدافع حرم و … من هم میتونه انجام بده

 7. لعیا گفت:

  من خودم خبرنگارم و خبرهاشو برای من هم فرستاد همون کارمندی که میگید
  و حتی وعده داد که شهریورماه هم بناست جشنواره داشته باشن و گفتن که منو میبرن
  اما بد نیست بدونید که ترانسفر یه تعدادی سینماگرا و خبرنگارا به جشنواره برعهده همون کارمند عصبانی بوده
  که تو تلویزیون هر نقدی که بهش وارد میشد میگفت میفرستم اونجا که عرب نی انداخت

 8. ahmad گفت:

  متاسفم برای یک عده که از نظرات مغرضانه و شبیه بهم شون مشخص هست که با اسامی مختلف و استفاده از ایمیل های مختلف سعی در زیر سوال بردن این جشنواره و شخص اسماعیل دوست مالک شبکه pntv رو دارند .
  عده های که کاملا مشخصه تو این جشنواره مثل جشنواره های داخلی نتونستند اعمال نفوذ کنند و به نان و نوایی برسند مردم ایران مردم فهمده ای هستند و احتیاج به سیاه بازی های شما جماعت دور شیرینی ندارند .
  اگر سر سوزنی انصاف و وجدان داشتید هیچ وقت اسماعیل دوست را با ب ز مقایسه نمیکردید ایشان در کانال و برنامه های مختلفی که همه مطابق با موازین اسلامی و خط قرمز آن که بارها توسط مالک کانال بیان شده مقام معظم رهبری و تمامیت ارضی کشورمان ایران هست با بیننده های ملییونی که بدون چشمداشت با بهترین برنامه های هنری و ورزشی و درمان اعتیاد و پزشکی خدمات شایان و رایگانی رو به بیننده های خود عرضه میکند .
  دوستان مثلا عزیز و غرض ورز بهتر است کرکره دکان اراجیف خود را پایین بکشید و قبل از هرچیز خدا رو در نظر بگیرید .

 9. علیرضا گفت:

  من از سینما سر در نمیارم ولی این کانال و برنامه هاش رو دیدم خیلی کانال متفاوت و جذابیه و به نظرم هیچ اشکالی نداره یک جشنواره بیرون ایران انجام بشه قطعا اونجا هم ایرانی و هوطنان ما هستند و خیلی خوشحال میشند هنرمندان خودشون رو ببینند فکر کنم بهتره به جای سنگ اندازی هر کمکی میتونیم برای بهتر انجام شدن آن بکنیم و سعی بر خراب کردن افراد شریف نداشته باشیم .

 10. مهران گفت:

  اقا اسماعیل شخص انقلابی و وطن پرستی هست و همه مردم ایران اون رو میشناسند بی وجدان نباشید وحرف حق بزنید والسلام

  • محمدعلی ذبیحی گفت:

   انقلابی؟؟؟
   یا علی
   همین طوری
   پیش بریم
   احتمالا می فهمیم ایشون سردار قادسیه بوده
   و ما خبر نداریم….
   جمع کنید این بساطو دروغ و ریاکاری رو
   هر کی رو میخوان تطهیر کنن دم میزنن از اسلام و انقلاب…
   اگه راست میگی ایشون زمان جنگ هشت ساله کجا بود؟

   • محسن گفت:

    سلام
    بزرگوار در كشور ي كه اهل سنت هستن بردن نام اهل بيت و امام علي عليه اسلام و معمار بزرگ انقلاب امام خميني و امام خامنه اي كمتر از جهاد نيست
    اي كاش به چند كشور سفر ميكردين او چند سال زندگي ميكردين متوجه ميشدين جنگ رسانه اي يعني چي

    من خودم هر ساله در مراسم ٢٢ بهمن در انكارا شركت ميكردم كه متاسفانه امسال برنامه نذاشتن و اين اقاي اسماعيل در بين ٥٠٠ نفر پرچم عزيز ايران برفراشتن
    احسنت به اين ايراني ولايت مدار
    مهم مقام رهبري هستن

 11. پوريا گفت:

  آقاي سرمایه گذار سریال میلیاردی هم جشنواره مدافعان حرم راه انداخت ولي الان به جرم فساد دستگير شده دكان ارزش بازي رو تخته كنيد به اسم ارزش ها دارن هر غلطي ميكنن يه عده اي

 12. یوسف گفت:

  بنده خیلی وقت هست که برنامه های این شبکه رو دنبال میکنم و به نظرم شبکه خوبی هست
  یک شبکه در خارج از ایران که همیشه به ارزشهای اسلامی و ایرانی اهمیت میده
  حالا سوال واقعی این است که شما از خراب کردن آقای ایزد دوست چه نفعی میبرید و شما از کجا خط میگیرید؟؟؟

 13. محی الدین گفت:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  اولین نکته ای که نظر بنده را جلب کرد در متن بالا، استفاده از اصطلاح بی مجوز??!!!بود…
  آقایان ملت را پیش خودتان چه فرض کردید? یعنی مردم ایران انقدر ساده هستند که نفهمند برای برگزاری یک جشنواره ی هنری در یک کشور گرفتن مجوز از وزارت ارشاد یک کشور دیگر چقدر احمقانه و بی معناست?? این جشنواره اگر نیازی به مجوز هم داشت از مراجع کشوری بود که در آن برگزار می شد?
  دوم اینکه ما پخش زنده ی آن را از شبکه ی پی ان تی وی دیدیم… هیچ گونه اتفاق خلاف عرف یا شرعی در ان نبود همه با حجاب مرسوم در فرهنگ و عرف جامعه ی ایرانی اسلامی در جشنواره حاضر بودند…
  سوم اینکه ما مدت هاست بیننده ی شبکه ی پی ان تی وی هستیم و مردمی که مخاطبش بودند به خوبی گواه حق طلب بودن این شبکه هستند… همه ی برنامه های آن طبق موازین و اصول شرعی و عرفی جامعه ی ایرانی اسلامی است
  به نظر می رسد ناراحتی شما از این است که یک نفر با هزینه ی شخصی اش به فرهنگ و هنر ایران خدمت کرده و این وسط بودجه های دولتی در کار نبوده که شما اقایان جیب هایتان را پر کنید.

 14. علی گفت:

  با سلام دوستان گرامی فقط می تونم بگم که اقای اسمایل ایزد دوست مرده متدین و باخدایی هستش هیچوقت , هیچکسی رو بدون شناخته قبلی قضاوت نکنیم.

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code