۰۵۰۷۱۴۰۱

افسانه بایگان: در زندگی‌ام دوست صمیمی ندارم/ برای مردم غزه خون دادم

سینماروزان: جدیدترین قسمتبرنامه “اکسیر” با حضور افسانه بایگان بازیگر زن سینما و تلویزیون روی آنتن رفت.

به گزارش سینماروزان بازیگر سریال “سربداران” با بیان اینکه در ۲۳ شهریور ۱۳۶۰ با سینما آشنا شده است گفت: اولین کارم در حوزه بازیگری  در سن ۱۱ سالگی اتفاق افتاد که در واقع فیلم کوتاهی بود به کارگردانی علی علی‌نژاد که از ایتالیا به ایران آمده بود و این فیلم در یکی از فستیوال های فیلم کوتاه ایتالیا هم جایزه ای برد و در نهایت نیز به طور حرفه ای اولین کارم مجوعه تلویزیونی «سربداران» رقم خورد.

وی افزود: هدف من فقط بازیگری نبود، یعنی کمال در همه ابعاد انسان برایم مهم است،سینما به واقع  هنر حسودی به حساب می آید چرا که در زندگی ام  خیلی کارهای دیگری را دوست داشتم و تا یک جایی هم  تجربه پیدا کردم مثل نواختن «سه تار»، ولی متاسفانه بعد از یک مدت طولانی به خاطر بازیگری  از علاقه های دیگر دور می شوی و به ناچار وارد مسیری می شوی که نمی توانی به علاقه های دلی ات برسی.

رقابت برایم مفهومی ندارد

بایگان تصریح کرد:من معنای رقابت را نمی فهمم و چیزی به نام رقابت برایم مفهومی ندارد،حتی اگر در دهه ای از فعالیت بازیگری ام سر زبان ها بودم آن را به حساب اتفاق می گذارم  به دلیل آنکه رقابت کردن از نظر من  یعنی اینکه بخواهی دیگران را کوتاه تر از خودت ببینی و در این راه ممکن است مجبور شوی از خیلی از ملاک هاو معیارهای انسانی بگذری و این درست نیست.

بازیگر فیلم «دو فیلم با یک بلیت» درباره دور شدن از فضای ستاره بودنش در دهه ۷۰ گفت:در این دهه از بازیگری با تصمیم خودم از فضای پرکار بودن فاصله گرفتم چون احساس کردم دچار یکنواختی شده ام با خودم دیگر احساس خوبی نداشتم و زیباترین لحظه برایم نه قبل از این است که جلوی دوربین بروم و نه پیامد بعد از آن،بلکه برای من لحظه «خلق» خیلی زیبا و  تاثیرگذار است.

با “کافه ستاره” احیا شدم

وی ادامه داد: تصمیم گرفتم از بازیگری کمی فاصله بگیرم چرا که سینما به سمت و سویی می رفت که نتیجه اش نقشهایی بود که کارکرد خودش را از دست داد و من اگر میخواستم در این مسیر حرکت کنم به طور قطع برای همیشه از یاد می رفتم؛من نرفتم که خودم را برای همیشه کنار بگذارم ،رفتم که تازه شوم و همین کار را کردم و دیدید که با  «کافه ستاره» به سینما برگشتم و در حقیقت احیا شدم و این حاصل خلوت کردنم بود.

بایگان با اشاره به اینکه برایش نقش یک و دو اهمیتی ندارد افزود: آدم باید به این فکر کند که حقیقتا کجای این جهان ایستاده و در واقع با توجه به وقت محدودی که در اختیار داریم،چیستی و کیستی انسان در این سیاره موضوع بسیار مهمی است؛زیباترین و بهترین  لحظه های زندگی‌ام خلوتم بوده،حتی سر فیلمبرداری موزیک گوش می کنم چون می خواهم تمرکز بگیرم و به هیچ عنوان مثل برخی از بازیگران که با تلفن همراه حرف می زنند نمی توانم این کار را انجام بدهم.

 در زندگی ام دوست صمیمی یا قدیمی ندارم

وی در پاسخ به سوال فرزاد حسنی که دوست صمیمی و سفت و سخت چندتا دارید گفت: من در زندگی ام دوست صمیمی یا قدیمی ندارم برای اینکه تک فرزند بودم و از ابتدا عادت داشتم با خودم تنهایی بازی کنم به طوری که در دوران نوجوانی توپ را به دیوار می زدم و با خودم وسطی بازی می کردم و بعد آروم آروم  به دلیل اینکه در خانواده ما کتاب مسری بود با این یار مهربان دوست شدم.حتی مادرم یکی از نگرانی هایش این بود چرا من مانند دختر های دیگر با عروسک بازی نمی کنم؛البته برای عروسک هایم به  شعرگفتن بسنده می کردم.

بازیگر «خواهران غریب» درباره اهمیت آفرینش انسان افزود:من در زندگی سعی کردم همواره کمال گرا باشم،زیباترین موجودی که خداوند آفریده انسان است و تنها به خاطر انسان بوده که خداوند به خودشان تبریک گفته و این موجود قدر و ارزش و اندازه خودش را در کره زمین به فراموشی سپرده ، در این باره قصه های مختلفی وجود دارد که البته سهروردی یکی از زیباترین قصه هایش را  به نام «غربت غربی» در این باره گفته است.

به هیچ عنوان دوست ندارم به گذشته برگردم

بایگان ادامه داد:من از تمام لحظات زندگی ام  خوشحال هستم، احساس می کنم به کمال زندگی کردم و به هیچ عنوان دوست ندارم به گذشته برگردم و  از این جایگاه اجتماعی ام چه خوب و  چه بد راضی هستم.

این بازیگر سینما و تلویزیون با  بیان اینکه حاضراست به کمپین بانک سلولهای بنیادین برنامه “اکسیر” بپیوندد گفت : من آخرین بار برای مردم «غزه» خون دادم و باید تا زمانی که زنده هستیم ۱۰ سی سی خون بدهیم تا زندگی آدم هایی را که چشم امیدشان به کمک ماست را نجات دهیم.

گفتنی است این برنامه که تهیه کنندگی آن بر عهده «مصطفی شریفی» است در قسمت‌های گذشته خود نحوه مواجهه با بیماری‌هایی چون «ام اس»، «سرطان»، «سکته مغزی و قلبی» و… را مطرح و بررسی کرده و با اجرای فرزاد حسنی و نیز همراهی «دکتر مسعود صابری» از شبکه سوم سیما پخش می شود.

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۵
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=30027

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code