۱۵۰۷۱۴۰۱

اعتراف شقایق فراهانی⇐ باید یاد می‌گرفتم که برای پسرم، بیشتر مادری کنم

سینماژورنال/احمد محمداسماعیلی: شقایق فراهانی از یک خانواده کاملا هنری پای به عرصه بازیگری گذاشت و اولین بار مخاطبان با چهره معصوم و غم زده اش با چشمان درشت در فیلم ” لیلا”ی داریوش مهرجویی آشنا شدند که قرار بود همسر دوم مردی بشود که زن اولش عقیم و نازا است.

با حضور در این فیلم توجه کارگردانها به سمت این بازیگر مستعد و خوش چهره جلب شد و در سالهای بعد توانست با برخی از کارگردانان شناخته شده سینما از قبیل بهرام بیضایی، ایرج قادری ، مهدی فخیم زاده ، داریوش فرهنگ و احمد امینی همکاری کند.

فراهانی طی سالهای فعالیتش توانسته با تسلط کامل انواع و اقسام شخصیتهای زن سینمایی و تلویزیونی از قبیل زن معصوم ، روستایی ، شهری ، روشنفکر ، سنتی ، وکیل ، دکتر، مهندس و غیره را بازی کند.

فراهانی فارغ التحصیل نقاشی از دانشگاه آزاد اسلامی است و از دوران کودکی همراه پدر و مادرش بهزاد فراهانی و فهیمه رحیمی نیا به بازی در تئاتر پرداخته است.

 “کلاشینکف” ، “شبهای تهران”، “پروانه ای در باد” ، “عاشقانه های تجریش” ، “خانه پدری” ، “مهمان” و سریالهای “انقلاب زیبا” ، “کلاه پهلوی” و “فوق سری” از جمله کارهای شناخته شده کارنامه کاری فراهانی محسوب می شوند.

با شقایق فراهانی که این روزها مثل همیشه پر کار است درباره فعالیتهای مختلفش، زندگی خانوادگی و نقش هایی که ایفا کرده است گفتگو کرده ایم.

این گفتگو پیش از این در “دنیای زنان” منتشر شده است.

*بازیگر قابل احترامی هستید. ضمن اینکه حضورتان در کارهای خیریه و زیست محیطی به شما وجهه متفاوتی می دهد. چقدر این نوع فعالیت ها برایتان در حکم یک دغدغه محسوب می شود؟

از بیست سال پیش مشارکت و حضور در این نوع فعالیت های اجتماعی جزو دغدغه های مهم زندگیم بوده است و گرم شدن کره زمین و تبعات زیست محیطش که متاسفانه سال به سال بدتر هم می شود همیشه به عنوان یک معضل فراگیر جهانی برایم مطرح بوده و اینکه بتوانم به آدمها این آگاهی را بدهم که باید بیشتر از اینها به فکر نجات و حفظ کره زمین باشند و چه کارهایی باید برای حفظ کره زمین انجام بدهیم برایم اهمیت داشته است. در هر جایی که در این حوزه ها کوچکترین کاری از دستم برآمده حضور داشته ام. رعایت موارد زیست محیطی در تمام عرصه ها برای آدمها شرایط زندگی بهتر را فراهم می کند و تک تک ملزمیم به آگاهی بخشی در این زمینه.

*در بخش حمایت از حیات وحش هم حضوری جدی دارید و در چند مستند در این باره حضور داشتید؟

حیات وحش هم جزئی از زندگی ومحیط زیست کره زمین است و باید دراین زمینه فرهنگ سازی هم انجام داد. چه خوب که تجربیات بازیگری من هم مجالی شود برای حمایت از این حیطه.

*با توجه به اینکه بازیگر محبوب و شناخته شده ای هستید آیا تا به حال تلاش کرده اید از محبوبیت خود در جهت آگاهی رسانی به مردمی که از این نوع فعالیتها اطلاعی ندارند استفاده کنید؟

به دفعات چنین کاری را انجام داده ام.

* بنابراین خیلی ها را از کارهای اشتباهشان در زمینه تخریب محیط زیست و کشتن حیوانات، آگاه کرده اید؟

من اسمش را اشتباه نمی دانم بلکه بیشتر عدم آگاهی است. الان سر صحنه هر فیلمی که بازی می کنم سعی می کنم با همکاری سایرین بعد از خوردن وعده های غذایی به تفکیک زباله ها بپردازیم و ظروف پلاستیکی جدا و شیشه ها نیز جدا در کیسه دیگری قرار گیرد و حتی المقدور کمتر از ظروف یکبار مصرف استفاده کنیم. همین ته سیگارهایی که عابران بی توجه کف خیابان می اندازند مدتها زمان صرف می شود که اثرش از بین ببرد و منشأ آلودگی است.

آذرخش فراهانی
شقایق فراهانی در کنار پدر و مادر و فرزندش

*در زندگی خانوادگی چطور آدمی هستید؟ بخصوص در رابطه با فرزندتان. به نظر می رسد به دلیل فاصله کم سنی میان شما و پسرتان رابطه تان متفاوت تر باشد.

اعتراف می کنم هرچقدر که سنم بالاتر می رود بیشتر از قبل به اشتباهاتم در رابطه با بزرگ کردن پسرم پی می برم. البته فکر میکنم همه پدر و مادرها در زندگی به چنین دیدگاهی می رسند. خدا را شکر در سال ۹۴ رابطه بهتری با پسرم داشته ام و فکر می کنم بچه ها واقعا به وجود پدر و مادر نیازمند هستند و چون دوست در دور وبرشان زیاد دارند باید والدین وقت بیشتری را برای هدایت و حمایت آنها صرف کنند. اعتراف می کنم باید یاد می گرفتم که بیشتر برای پسرم مادری کنم.

*آیا دلیل این مسئله که کمتر برای پسرتان وقت گذاشته اید شرایط کاریتان بوده است؟

کار هم جزیی از این مسئله است اما به هر حال چنین اتفاقی افتاده است و مهم این است که از حالا به بعد از آن درس بگیرم و جور دیگری رفتار کنم.

*آیا تا به حال در رابطه با پسرتان دچار چالش جدی شده اید؟

کدام مادری است که با فرزندش درگیر این چالش های جدی نشده باشد. هر کسی بگوید که چنین اتفاقی برایش رخ نداده است واقعیت را کتمان کرده است. با گذر از این چالش ها است که مهر و عشق مادر-فرزندی محکم تر می شود.

*این شانس و موهبت را داشتید در خانواده ای رشد کنید که پدرتان بهزاد فراهانی نازنین و فرهیخته و مادرتان فهیمه رحیم نیا صبور و مهربان باشد. چقدر این خاستگاه خانوادگی به شما کمک کرد که انسان موفقی باشید؟

پدر و مادرم دو بال پرواز من در زندگیم هستند. در زندگی هر کسی پدر و مادر نقش مهم و کلیدی دارند و قطعا در زندگی من هم همین طور بوده است و طبیعی است که اگر در خانواده دیگری بودم سرنوشت دیگری پیدا می کردم.

*جزو معدود بازیگرانی هستید که این توانایی را دارید که هم در نقش زنان پایین شهری مثل کاراکترتان در سریال “فوق سری” و یا زنان پولدار و متشخص مانند کاراکترتان در “کلاه پهلوی” بازی کنید. چقدر این تنوع نقشی برایتان دارای اهمیت است؟

دوست دارم نقش های متفاوتی بازی کنم که بازیم برای مخاطب باورپذیر باشد و البته همواره سعی می کنم در نقش غرق شوم و دوری کنم از اینکه مخاطب دستم را بخواند. اگر مخاطب متوجه شود که من دارم نقش بازی می کنم این برایم شکست محسوب می شود.

*آیا به بازی رئالیستی اعتقاد دارید؟

زیاد به دنبال استفاده از این اصطلاحات نیستم!(باخنده). نقش باید باورپذیر بازی شود و به قول پدرم به شیوه استانیسلاوسکی(زندگی با نقش) علاقه بیشتری دارم.

شقایق فراهانی
شقایق فراهانی

*آیا دوست دارید در نقش هایی کم دیالوگ که این روزها بیشتر متداول شده بازی کنید؟ منظورم نقشهایی است که ایفای آنها را متکی بر بازی استیلیزه و حسی می دانند.

بله ، دوست دارم همه جور نقشی را بازی کنم و از جمله نقشهای متکی به حرکت و نه دیالوگ.

* برای نقش های مشابه در آثار مختلف مثل نقش هایتان در “کلاشینکف” و “فوق سری” چه تفکیکهای قائل می شوید که نقشتان رنگ آمیزی بشود؟

این تفاوتها برمی گرد به تحلیلها و تحقیقاتی که من درباره خود شناسی گذرانده ام و هنوز هم پیگیریش می کنم و هر چقدر می آموزم متوجه می شوم که چقدر کم می دانم. روند خودشناسی با جامعه شناسی و شناخت فرهنگها و خانواده ها کامل می شود. موقعی که درگیر شناخت از کاراکتری که قرار است بازی اش کنم می شوم، متوجه می شوم این امر می تواند باعث ارائه بازی بهتری بشود. نوع راه رفتن، آناتومی بدن، نوع حرف زدن، خندیدن و نظایر آن اله مانهایی هستند که یک شخصیت را کامل می کنند.

*آیا در آثاری که نیاز دارند به استفاده از لهجه سعی می کنید مشابه سازی لهجه را با معادلهای بیرونی انجام دهید یا سعی می کند مطابق فیلمنامه خودتان لهجه خلق کنید.

بستگی به کار دارد. مثلا در “فوق سری” بیشتر تغییر لحن حرف زدن بود تا لهجه و من صداسازی انجام دادم. البته دوست داشتم از لهجه برای این شخصیت استفاده کنم که به خاطر حساسیت های موجود از آن گذشتیم. در این سریال مهدی فخیم زاده با کم کردن زوائد و حواشی بازیم به من کمک زیادی کرد تا نقشم را شایسته تر بازی می کنم؛ نقش زنی ساده دل و مهربان که به کارهایش باور داشت و عاشق خانواده اش بود.

*برخی از کارگردانها مثل مهدی فخیم زاده در حین کار خیلی جدی و تا حدی عصبانی هم می شوند. شما با رفتارهای مختلف کارگردانها چگونه کنار می آئید؟

مهدی فخیم زاده استاد است و از ایشان آموختم. در مورد سایر کارگردانان هم سعی می کنم همه چیز را با احترام متقابل و دوسویه پیش ببرم.

*به عنوان آخرین پرسش می خواهم بدانم اوقات فراغت را چگونه سپری می کنید؟

بیشتر مواقع سرگرم بازی در فیلم ها و سریال ها هستم و اوقات فراغت کمی دارم و ترجيح مي‌دهم دراوقات فراغتم در درجه اول وقتی برای پسرم بگذارم و در درجه دوم با دوستانم معاشرت كنم چون واقعا دلم برای همه آنها تنگ می شود.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۱ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۷
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=13777

بعدش؟

مطالب مرتبط

یک نظر برای مطلب "اعتراف شقایق فراهانی⇐ باید یاد می‌گرفتم که برای پسرم، بیشتر مادری کنم"

  1. Faraakh az khaani گفت:

    حتا یک کلام از گلشیفته به زبان نیاورد گویی او اصلا وجود ندارد. به این میگویند مهر خواهری.

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code