۰۲۰۸۱۴۰۰

اعتراض جامعه پرستاران کشور به مینی سریال شبهای قدر+چند پرسش کلیدی

سینماژورنال: حسین مهکام بعد از شکست تجاری نخستین فیلم سینمایی اش “آزادی مشروط” از رسانه ملی سربرآورده و مینی سریال را ساخته به نام “کشیک قلب”؛ مینی سریالی پر از موعظه و اندرزهای اخلاقی که به بهانه شبهای قدر روی آنتن رفته اما لحنش آن قدر شعاری بوده که از همان قسمت اول مخاطبان را دلزده کرده است.

به گزارش سینماژورنال در این میان جامعه پرستاری کشور هم بخشهایی از این مینی سریال را کاملا مورد انتقاد قرار داده اند و با انتشار بیانیه ای به تصویری که از پرستاران در مینی سریال ارائه میشود اعتراض کرده اند.

در متن بیانیه سازمان نظام پرستاری چنین آمده است:
بسم ا… الرحمن الرحیم
ایام سوگواری ضربت خوردن و شهادت مولای متقیان علی (ع) بیانگر روحیه ایثار و خدمت و از جان گذشتگی است، مولایی که تنها در دل شب به نیازمندان کوفه خدمت می‌کرد و فقرای کوفه در شب ضربت خوردن آن بزرگوار به شخصیت و مولایی که پنهانی به آنان کمک می‌کرد پی بردند. در لیالی قدر انتظار مردم از رسانه ملی تقویت روحیه ایثار و خدمت است و سازندگان و دست اندرکاران حوزه‌های هنری و صدا و سیما می‌بایست تمام تلاش و کوشش خود را بکار برند تا محصولی که در این ایام ساخته و تدوین می‌شود پیام آور چنین روحیه‌ای در جامعه باشد.
اما با کمال تاسف در شب ۱۹  از لیالی قدر یک مجموعه تلویزیونی تحت عنوان کشیک قلب از شبکه یک سیما پخش شد که مورد اعتراض گسترده جامعه پرستاری کشور قرار گرفت، در این فیلم چهره‌ای از پرستار به نمایش گذاشته شد که در حافظه  هیچ یک از پرستاران کشور جای ندارد، در این فیلم در صحنه‌های مختلف پرستار را فردی بی‌مسئولیت، دروغگو و بی‌اعتقاد به مبانی شرع مقدس اسلام نشان داد.
در صحنه عجیب و نادری که پزشک بعد از زدن کد عملیات احیا، از جلسه دعا و قرآن به سر گرفتن بلند شده و به تنهایی برانکارد را به اتفاق همراه بیمار گرفته و به عملیات احیا می‌پردازد، جالب اینکه در همان زمان پرستاران بی‌مسئولیت و بیکار در ایستگاه پرستاری  نشسته‌اند و در شب قدر و با ادبیاتی موهن و خلاف واقع در مورد اعتقادات واقعی و قلبی نسبت به این ایام روحانی و ملکوتی به نمایش می‌گذارد، در اینکه قاطبه جامعه شریف پزشکی افرادی صادق و دلسوز هستند هیچ شکی نیست، اما سوال جامعه پرستاری  از سازندگان این مجموعه تلویزیونی که از قضا سه پزشک هم هستند، این است که مشاور کارشناس پرستاری شما در ساخت این فیلم چه کسی بوده‌است که چنین چهره‌ای از پرستار را ترسیم نموده‌است و آیا تصویری این چنینی از جامعه شریف پرستاری منصفانه است؟
سازمان نظام پرستاری به نمایندگی از ۲۰۰ هزار پرستار شریف کشور مراتب اعتراض خود را به سازندگان و عوامل تولید و پخش این فیلم اعلام کرده و از مدیریت محترم سازمان صداو سیما می‌خواهد  ضمن توجه و دقت در ترسیم چهره‌های تخصصی و ایثار
گر پرستاری کشور، در مراحل ساخت و تولید سریال پرستاری از کارشناسان خبره این حوزه نیز کمک بگیرند تا شاهد تولید این چنین برنامه‌های بی‌محتوا از نظر تخصصی نباشیم. حال انتظار جامعه پرستاری از مسئولین رسانه ملی که در تهیه اخبار حوزه سلامت تلاش می‌کنند، این است که چهره واقعی پرستاری را در برنامه‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی و رادیویی همان طور که در مراکز درمانی شاهد تلاش خستگی ناپذیر این قشر زحمت کش هستیم، به تصویر بکشند.

یک اعتراض و چندین سوال

به گزارش سینماژورنال اعتراض یک صنف خاص به مضمون آثار تلویزیونی پیشتر هم سابقه داشته اما نکته اینجاست که در گذشته این اتفاق بیشتر درباره آثار طنز رخ داده و در اینجا در مینی سریالی کاملا جدی، مناسبتی و البته تولیدشده برای شبهای قدر.
اینکه مشاور پرستاری “کشیک قلب” چه شخص یا اشخاصی بوده اند پرسش جامعه پرستاری است و البته این پرسشی است که در اسرع وقت باید به آن پاسخ داده شود.
پرسش دیگر آن است که چرا در همه این سالها ارتباطی دوسویه و سازنده میان جامعه پزشکی و زیرمجموعه های آن مانند همین جامعه پرستاران با برنامه سازان و تولیدکنندگان محصولات نمایشی در سینما و تلویزیون وجود نداشته تا این گونه اعتراضات به حداقل برسد؟
پرسش بعدی آن است که آیا نظام سلامت و وزارت بهداشت که اخیرا جشنواره ای به نام سلامت را به راه انداخته می تواند کمکی کند به این تعامل؟

ورای همه این سوالات، پرسشی هم هست در این باره که چرا سطح تولید محصولات مناسبتی آن قدر افت کرده که فیلمسازانی که در مدیومهای دیگر شکست خورده اند باید یه عنوان کارگردانان تولید چنین محصولاتی انتخاب شوند تا این چنین گافهایشان دردسرساز شود؟

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۶ تیر ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۸
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=24791

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code