۲۰۱۱۱۴۰۱

اظهارات یک عضو کمیسیون فرهنگی بعد از حضور ایوبی و همکاران در مجلس⇐ایوبی دوپاسپورته بودن را ایراد نمی‌داند اما نمایندگان مجلس آن را ایراد می‌دانند/دیالوگهای «گشت۲» در تراز نظام نیست/رسانه ملی حق نقد جشنواره را دارد

سینماروزان: دوم اسفندماه حجت ا.. ایوبی، حبیب ایل بیگی، محمد حیدری و روح ا.. حسینی از سازمان سینمایی در کمیسیون فرهنگی حاضر شدند و پاسخگوی انتقادات وارده از سوی نمایندگان مجلس به روند برگزاری جشنواره بودند.

به گزارش سینماروزان احد آزادی‌خواه عضو کمیسیون فرهنگی در تشریح این جلسه به «خانه ملت» گفت: اگرچه نقد منتقدان جشنواره فیلم فجر معیار معدل‌گذاری برای آن از طرف اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس نیست اما اظهارنظرهای منتقدان در جلسات قبلی با اعضای کمیسیون صرفا جهت کسب اطلاعات بیشتر شنیده شده است و نیز توضیحات رئیس سازمان سینمایی و دبیر جشنواره فیلم فجر پس از استماع مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در ابتدای نشست، رئیس سازمان سینمایی توضیحات اجمالی از روند برگزاری جشنواره ارائه کرده و اعضای کمیسیون نیز نظرات و صحبت‌های خود را مطرح کردند، افزود: برآیند جلسه بر این بود که جشنواره با وجود مشکلات متعدد همچون همیشه به نحو مطلوب و در راستای جشنی هم‌تراز انقلاب اسلامی برگزار شد. از جمله موضوعات مورد تاکید آقای ایوبی که در این دوره از جشنواره به طور ویژه به آن توجه شده است بها دادن و توجه به جوانان بود که برخی از آثار برگزیده نیز از میان آثار همین استعدادهای جوان بوده است.

آزادی‌خواه با بیان اینکه انتقاد کمیسیون فرهنگی به داوری‌ها از این باب که چرا منتقدانی از میان هنرمندان دارد، نبود بلکه دوپاسپورته بودن برخی از داورها را اشکالی جدی برای جشنواره می‌دانند، توضیح داد: اگرچه رئیس سازمان سینمایی این مهم را ایرادی برای داوری جشنواره ندانست اما نمایندگان قانع نشده و بر این انتقاد خود اصرار ورزیدند.

وی با اشاره به انتخاب فیلم “ماجرای نیمروز” توسط داوران دو تابعیتی جشنواره، گفت: دو تابعیتی الزاما به معنای ضد نظام بودن نیست و کسی چنین توهینی به داوران نکرده است و در ملی و انقلابی بودن آنها شکی نیست بلکه نمایندگان به طورکلی در انتخاب داوران با تابعیت محض ایرانی تاکید داشتند.

این نماینده به دیگر انتقادهای نمایندگان اشاره کرد و گفت: برخی از آثار نمایش داده شده از نظر نمایندگان مقبول نبود و به طور مثال دیالوگ‌های فیلم «گشت ارشاد ۲» را در تراز نظام جمهوری اسلامی ایران ندیدند، ضمن آنکه قاعدتا باید نقش کمیسیون فرهنگی مجلس در اعمال نظر بیشتر شود.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین افزود: از نظر نمایندگان رسانه ملی حق نقد را جشنواره دارد اما باید شرایط دفاع را نیز برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد کند

image_print
تاريخ انتشار: سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۸:۰۶
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=35079

بعدش؟

مطالب مرتبط

یک نظر برای مطلب "اظهارات یک عضو کمیسیون فرهنگی بعد از حضور ایوبی و همکاران در مجلس⇐ایوبی دوپاسپورته بودن را ایراد نمی‌داند اما نمایندگان مجلس آن را ایراد می‌دانند/دیالوگهای «گشت۲» در تراز نظام نیست/رسانه ملی حق نقد جشنواره را دارد"

  1. sadr گفت:

    واقعا نمی‌فهمم که دیالوگ‌های گشت ۲ را در تراز با نظام ندیدن یعنی چی؟ یعنی نظام با دیالوگ یه فیلم از هم می‌پاشه؟!!! این نتیجه دخالت سیاسیون در هنر و سینماست.

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code