۰۸۰۳۱۴۰۱

اظهارات رییس جامعه صنفی تهیه‌کنندگان⇐گرانی و تورم به قدری لجام‌گسیخته شده است که نگو و نپرس!/در هشت سال اخیر نسبت به بدنه سینما جفای فراوان شد!/این یک ننگ برای مدیریت سینماست که تعداد زیادی از عوامل سینما مشغول مسافرکشی هستند!!/اکثر سینماگران ما سن‌شان بالا رفته و با بیماری‌های متفاوتی درگیر هستند اما هنوز یک بیمه درمانی قدرتمند ندارند!/دولت نمی‌توانست حداقل هزینه آب و برق و مالیات سینماگران را ببخشد؟؟/دولت بعدی راهی ندارد جز جبران مافات و تلاش برای کاهش نارضایتی بدنه سینما!

سینماروزان: سیدضیاء هاشمی رییس جامعه صنفی تهیه‌کنندگان سینمای ایران با ارائه شرح حالی از وضعیت اقتصادی نامطلوب اهالی سینما، خواستار اقدام جدی دولت بعد برای بهبود معیشت سینماگران شد.

سیدضیاء هاشمی در برنامه تلویزیونی «سلام تهران» که نهم خرداد از شبکه پنج سیما پخش شد، با اشاره به اینکه استقبال کم از سینما در کل دنیا وجود دارد، گفت: سینما در کل جهان دچار رکود شده است و این وضعیت مختص به کشور ما نیست. مقایسه سینمای ما با دیگر کشورها درست نیست. بعضی می‌گویند پس از بازگشایی سینماها در فرانسه و انگلستان، استقبال چشمگیری توسط مردم‌شان شد. در کشوری که پنج هزار سالن سینما وجود دارد و این ظرفیت را دارد که همزمان بیش از ۲۰۰ فیلم متفاوت را اکران کند قطعاً یک استقبال معمولی هم جذاب به نظر می‌رسد.

هاشمی با بیان اینکه گرانی و وضعیت بد اقتصادی یکی دیگر از عوامل عدم استقبال از سینماست، اظهار کرد: در این کشورهای غربی دولت به مردم از نظر معیشت و بیکاری کمک کرده و روز به روز با گرانی مواجه نشدند. گرانی و تورم در کشور ما به قدری لجام‌گسیخته شده است که نگو و نپرس و در این وضعیت، معلوم است که دیگر فرهنگ اولویت مردم نیست. چرا انتظار داریم مردم در این وضعیت به سینما بروند؟ عده‌ای می‌گویند در سینماها غذا و قلیان ارائه دهیم. این پیشنهادات سازوکارهای عجیبی است که حیثیت سینما را به‌عنوان یک مرکز فرهنگی خدشه‌دار می‌کند. ما برای سالن‌های سینما باید فکری بکنیم. وزارت بهداشت باید به روند واکسیناسیون سرعت بیشتری بدهد. در کشورهایی که سالن سینمای خود را باز کردند حدود ۶۰ درصد جمعیت واکسیناسیون شدند.

تهیه‌کننده “عروس” و “اعتراض” با اشاره به کسری بودجه وزارت ارشاد تصریح کرد: وزارت ارشاد بودجه لازم دارد تا کمک کند به سینماگران. دولت نسبت به مجموعه فرهنگ بی رحمی کرده چون دستش خالی بوده است. کسری بودجه وزارت ارشاد به خاطر این است که مقوله فرهنگ جزء اولویت‌های دولت نیست. اگر معیشت مردم بهتر شود، فرهنگ جایگاه پیدا می‌کند. برای مجموعه سینما از دولت بعدی انتظارات فروانی داریم. در طول زمان به ویژه در ۸ سال نسبت به بدنه سینما جفای فراوان شده است و دولت بعدی باید جبران مافات کند. زیرساخت‌ها در این عرصه تقریباً در حال نابودی است.

وی افزود: سینمای پس از کرونا خیلی متفاوت است و تنها به سالن‌های تک نمی‌توانیم اکتفا کنیم. در بخش تولید می‌توانیم کارهایی بکنیم. در حال حاضر بسیاری از سینماگران بیکار هستند. برای این افراد باید شغل فراهم شود و به وضعیت معیشتی‌شان کمک شود تا سر پا بایستند و بتوانند کار کنند. متاسفم بگویم که تعداد زیادی از عوامل سینما الان در تاکسی اینترنتی مسافرکشی می‌کنند؛ این یک ننگ برای مدیریت سینمایی کشوری با غنای فرهنگی است! مجموعه سینما حمایت بزرگ لازم دارد.

هاشمی با اشاره به وضعیت بد اهالی سینما و تئاتر در ایام کرونا، عنوان کرد: اکثر سینماگران ما سن‌شان بالا رفته و با بیماری‌های متفاوتی ناشی از این موضوع درگیر هستند اما هنوز بیمه درمانی قدرتمندی ندارند که بی‌نیازشان کند از پرداخت هزینه درمان. تئاتر وضعیتش از سینما بدتر است. هرچند عوامل سینما در تلویزیون و پلتفرم‌های فضای مجازی کار کردند اما با تعطیل شدن سالن‌های تئاتر بازیگران این عرصه ضربه مهلکی خوردند.

وی در پایان گفت: دولت بعدی برای بهبود وضعیت سینما باید هم و غمش را روی واکسیناسیون مردم بگذارد و به آن تسریع ببخشد تا بتوانیم مردم را برای حضور در سینما تشویق کنیم. از طرفی دولت منبع مالی به فیلم‌های خوبی که داریم تخصیص بدهد و به این صورت آن‌ها را گارانتی کند. در حال حاضر هشت فیلم خوب داریم که اگر به صورت عادی اکران شوند، حدود ۴۰ میلیارد فروش خواهند داشت. اگر این اتفاق بیافتد احتمال استقبال از فیلم‌ها و رونق سینما وجود خواهد داشت. به سینمادارها امکاناتی برای نگهداری و تجهیز سالن‌هایشان اختصاص داده شود. دولت نمی‌توانست حداقل هزینه آب و برق و مالیات سینماگران را ببخشد؟؟ سینماگرانی که درآمدی نداشتند چگونه باید زیست کنند؟

image_print
تاريخ انتشار: سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۵:۵۴
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=64178

بعدش؟

مطالب مرتبط

4 نظر برای مطلب "اظهارات رییس جامعه صنفی تهیه‌کنندگان⇐گرانی و تورم به قدری لجام‌گسیخته شده است که نگو و نپرس!/در هشت سال اخیر نسبت به بدنه سینما جفای فراوان شد!/این یک ننگ برای مدیریت سینماست که تعداد زیادی از عوامل سینما مشغول مسافرکشی هستند!!/اکثر سینماگران ما سن‌شان بالا رفته و با بیماری‌های متفاوتی درگیر هستند اما هنوز یک بیمه درمانی قدرتمند ندارند!/دولت نمی‌توانست حداقل هزینه آب و برق و مالیات سینماگران را ببخشد؟؟/دولت بعدی راهی ندارد جز جبران مافات و تلاش برای کاهش نارضایتی بدنه سینما!"

 1. نازنین گفت:

  دولت
  دولت
  دولت
  دولت بعدی هم به از این دولت
  وضعیت هنرمند تغییر نمیکنه حتی یغیرو بانفسهم
  هنرمندانی که یکدست و منسجم نیستن
  نمیتونن راه به جایی ببرن

 2. مالکی گفت:

  چرا خانه سینما
  خیلی رک راست از دولت نخواست
  حداقل هزینه آب و برق و گاز
  اهالی سینما رو رایگان کنه
  چرا از دولت نخواست حداقل
  ده تا بیمارستان معرفی کنن
  که تمام کارای سینماگرانو رایگان انجام بدن

 3. حر پسر حرمله گفت:

  مشکل اینجاست که چپاولگران باندی کار میکنن
  و با باند و گروهشون خووب میرسن
  ولی اقایون و خانمهای منتقد یکرنگ‌نیستن
  و هر کدوم ساز مخالف میزنن
  و بیشتر به فکر بهره کشی از آدما هستن
  و نه حمایت دوسویه
  دزدان گروهگرا پیروزن بر ضددزدان منفرد؟

 4. علیرضا ر گفت:

  البته که مسافرکشی ننگ نیست ولی
  ننگ اینه که چرا صندوقی که به نام هنر راه افتاده
  بعد از شش ماه ههنوز هنرکارت منو ارسال نکرده
  این ننگه که چرا اعضای صندوق هنر حتی یه
  فروشگاه تعاونی مصرف ندارن
  ننگه که چرا هیات مدیره های صنوف صدا ندارن؟

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code