۱۴۰۴۱۴۰۱

از پول کثیف تا پول تمیز در یک افق مشترک!

تا+ابد

 

سینماروزان: فیلم جوانانه “تا ابد” به کارگردانی امید امین نگارشی و تهیه کنندگی محمد نجفی زاده در حال اکران است و به واسطه مضامین مطروحه در آن با واکنشهایی مختلف مواجه شده است.

رضا صائمی ازجمله منتقدانی است که تلقی خاص خود را به فیلم داشته است.

متن یادداشت رضا صائمی بر فیلم را بخوانید:

«تا ابد» فیلمی است که برشی از زندگی روزمره چند نفر را به تصویر می‌کشد و روزمرگی را در نسبت با فلسفه زندگی روایت می‌کند. فیلم با اینکه داستان تک خطی ندارد و از این قصه به آن قصه در حال رفت و آمد است اما انسجام و هویت یگانه خود را از دست نمی‌دهد.

ما با داستانک‌هایی مواجه می‌شویم که نه در تقاطع دراماتیک که در تقاطع ایدئولوژیک به هم وصل می‌شود. به عبارت دیگر آدم‌های داستانک‌های مختلف به هم وصل نمی‌شوند اما ایده فیلم را که نگاهی به مساله پول کثیف و تمیز است را در یک افق مشترک همراه می‌کند. قصه‌هایی که به نوعی با پایان باز گره می‌خورند اما ناتمام نمی‌مانند. انگار نوعی رها شدگی فلسفی در آن وجود دارد که چیزی شبیه به ذات زندگی روزمره است. اینکه هیچ چیزی دوام ندارد و همه بدبختی‌ها و تنهایی و زجرهای آدمی روزی به پایان می‌رسد.

“تا ابد” را می‌توان یک پیشنهاد متفاوت در فیلم‌سازی دانست که به ویژه از حیث فرمی و شیوه بیان قصه، فضا و اتمسفر تازه‌ای را خلق می‌کند که مخاطب عام و خاص هر دو می‌توانند با آن همراه شوند.

«تا ابد» فیلم اجتماعی با زبان فرمی ویژه خود است که قابلیت تاویل‌پذیری متنوعی دارد؛ فیلمی است که حتما باید بر پرده سینما دید.

 

تا ابد

تا ابد

image_print
تاريخ انتشار: پنج شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۰
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=61422

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code