۰۹۰۳۱۴۰۲

ادعای «کیهان»⇐راه‌اندازی CNN فارسی با با سرمایه آل سعود و با حضور یکی از معاونان اسبق ارشاد+عکس

سینماروزان: راه اندازی یک شبکه فارسی زبان ماهواره ای با نام «ایران اینترنشنال» در لندن به مدیریت یکی از معاونان سابق ارشاد موجب شده روزنامه اصولگرای «کیهان» در گزارشی ادعا کند که این شبکه تلویزیونی که بناست نسخه ایرانی CNN باشد با سرمایه آل سعود راه افتاده است.

متن کامل گزارش «کیهان» را بخوانید:

چندی است که گویا یک شبکه جدید تلویزیونی در انگلیس با پول و هزینه وابستگان آل سعود و توسط چند تن از فراریان لندن‌نشین راه‌اندازی شده که یکی از این افراد، علی‌اصغر رمضانپور، معاون فرهنگی احمد مسجد‌جامعی در دوران وزارت ارشاد ایشان است!
رمضانپور (که از فعالین فتنه ۸۸ بود و پس از آن به خارج کشور گریخت) گفت این تلویزیون قرار است یک شبکه ماهواره‌ای ۲۴ ساعته «سی‌ان‌ان» ایرانی‌ باشد. با این حساب هزینه سالانه چنین تلویزیونی ده‌ها میلیون دلار می‌شود، به‌خصوص که گفته شده حقوق‌ کارکنان آن خیلی‌ بیشتر از هر مقداری است که در رسانه‌های دیگر دریافت می‌کردند. این تلویزیون نه‌ تنها به آنهایی که در برنامه تلویزیونی آن شرکت کرده و مصاحبه می‌کنند، هزینه بالایی می‌پردازد بلکه اگر لازم باشد مخارج مسافرت آنها را به لندن نیز تقبل می‌نماید تا شخصاً در استودیو‌های این تلویزیون حضور یابند!
مجوز شبکه تلویزیونی یاد شده متعلق به شرکتی است که مدیریت اصلی آن برعهده یکی از وابستگان آل سعود به نام «عادل عبدالکریم» است که خود ۷۵ درصد سهام «آفکام» (سازمان تنظیم‌کننده مقررات رسانه‌ای بریتانیا) را نیز داراست. از جمله شرکای دیگر وی در موسسات رسانه‌ای انگلیس می‌توان به «عبدالرحمان راشد»، مدیر سابق تلویزیون «العربیه» (بلندگوی رسمی رژیم آل سعود) اشاره کرد.
پیش از این نیز خبرهایی انتشار یافته بود که عوامل آل سعود قصد راه اندازی یک تلویزیون ۲۴ ساعته خبری به زبان فارسی دارند. از جمله در دسامبر ۲۰۱۵ «محمد السلمی»، در روزنامه «الوطن» که متعلق به آل سعود است همین پیشنهاد را مطرح کرد. قبل از آن نیز در اکتبر ۲۰۱۵ روزنامه اینترنتی عربی‌ «ایلاف» که از لندن منتشر می‌شود و متعلق به یکی دیگر از وابستگان آل سعود است، از کشور‌های عرب منطقه خواست که منابع مالی‌ لازم را برای تاسیس یک شبکه تلویزیونی فارسی‌‌زبان تأمین کنند. همچنین «مبارک الدجین» در الوطن پیشنهاد کرده بود که تلویزیون کافی‌ نیست، بلکه باید کارزار قوی از طریق شبکه‌های اجتماعی نیز توسط عربستان به راه افتد.
لازم به ذکر است وبسایت «العربیه» از سال ۲۰۰۸ و «الشرق الاوسط»، که متعلق به خاندان آل سعود است، از سال ۲۰۱۳ وبسایت فارسی داشته‌اند که برخی از مدعیان اصلاحات نیز در آن فعال هستند. از سپتامبر ۲۰۱۵ وزارت فرهنگ و اطلاعات عربستان در ایام حج برنامه تلویزیونی ۲۴ ساعته فارسی‌ به راه انداخت و در ماه اوت سال ۲۰۱۵ وبسایت عربی «الجدید» گزارش داد که همین وزارتخانه سعودی قصد تاسیس دو ایستگاه تلویزیون ماهواره‌ای دارد که یکی‌ از آنها به زبان فارسی‌ خواهد بود.
عطا مهاجرانی که به دلیل حمایت از بهائیت مشهور به بهاءا… مهاجرانی است، یکی از نویسندگان الشرق‌الاوسط به شمار می‌آید. طبق اسناد منتشر شده مهاجرانی پیش از این هزینه تحصیل فرزندش را نیز از طریق دلارهای نفتی رژیم سعودی تامین کرده بود.
علی اصغر رمضانپور
علی اصغر رمضانپور
image_print
تاريخ انتشار: سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۴:۲۳
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=39408

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code