۳۰۱۰۱۴۰۰

ادعای جمال شورجه که در شورای پروانه ساخت حضور دارد⇐فتنه۸۸ موضوعی نیست که پرداخت آن در سینما مشمول گذر زمان شود!/حتی دولتیون متمایل به حصریون، راضی به رفع حصر نیستند!!

سینماروزان: جمال شورجه کارگردانی که در دولت یازدهم نتوانست هیچ کدام از طرحهای سینمایی خود را جلوی دوربین ببرد و تلاشهایش برای روی غلتک انداختن سریال «موسی(ع)» هم تاکنون به جایی نرسیده است مدتهاست در شورای پروانه ساخت حضور دارد.

حل مشکل برخی آثار بلاتکلیف در کمیته بازبینی فیلمهای توقیفی بهانه گفتگوی خبرگزاری «فارس» با این کارگردان بوده است؛ بهانه ای که موجب شده او از برخی خطوط قرمز همیشگی سینمای ایران که یکی اش فتنه۸۸ است سخن بگوید و بر این امر تأکید کند که حتی دولتی که رییس آن در کمیسیون امنیت ملی است هم موافق رفع حصر نیست.

جمال شورجه درباره رفع توقیف ۵ فیلم در کمیته بازبینی گفت: مسئولین محترم وزارت ارشاد از رفع توقیف ۵ فیلم صحبت کردند به هرجهت این فیلم‌ها تغییر در ساختار داشتند یا حذفیات و اصلاحاتی داشتند و برخی از آن‌ها مجدداً صداگذاری و صدابرداری داشتند.  صاحبان آثار قاعدتاً سعی کردند مواردی که باعث اشکالاتی داشت رفع کنند که احتمال زیاد می دهم  این اشکالات رفع شده است.

وی با اشاره به کمیته بازبینی ادامه داد: شورای نه نفره ای که شکل گرفت و من نمی دانم چه کسانی عضو آن هستند این مسایل را که موجب توقیف فیلم شده است  مرتفع کردند و این فیلم ها حتماً با اصلاحاتی روی پرده می‌آیند. در جریان هستم اصلاحات انجام شده و  ظاهراً به تعبیر دوستان، شورای رفع توقیف صاحبان آثار توانستند اعضای نه نفره  را قانع کنند. البته که بعد از رفع مشکلات من فیلمها را ندیدم اما امیدواریم مشکلات مرتفع شده باشد.

عضو شورای پروانه ساخت درباره علت توقیف برخی از فیلم‌ها گفت: علت توقیف این فیلم ها را می توانم درک کنم زیرا فیلمها  مشکلاتی داشتند و من به شخصه جلسات مختلفی با فیلمسازان داشتم تا اشکالات مرتفع شود. بعضاً مسایلی در فیلمها وجود داشت که خودم هم با آن مسئله داشتم که امیدوارم رفع شده باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مرور زمان باعث رفع توقیف شده است یا خیر گفت: اشکالات وارده شده به این فیلم ‌ها شامل حال مرور زمان نمی‌شود. به طور نمونه در یک اثر خشونت در فیلم وجود دارد که به مباحث دینی و اسلامی و عرق مشروع دینی خدشه وارد می‌کند.  بحث کشتن دختر به دلیل رابطه ای‌ که با پسری داشته و دفن آن در خانه، چهره اسلام را جریحه دار می کند. یا مطرح کردن فتنه ۸۸ در یک فیلم و انگشت گذاشتن روی برخی از مسایل از این دست شامل مرور زمان می شود؟ اگر شامل مرور زمان می‌شد که چرا سران فتنه در حصر خانگی هستند و آزاد نشدند؟ آن هم در شرایطی که  شورای امنیت ملی که رئیس دولت هم در آن عضو است و عزیزان دیگری که در دولت  استقرار دارند و به لحاظ جناحی تمایل به حصریون دارند، راضی به رفع حصر نیستند. 

شورجه ادامه داد: مرور زمان نمی تواند دلیل محکمی برای رفع توقیف باشد اما به طور مثال وقتی شخصیتی در یک اثر،  دیالوگی مربوط به فتنه دارد، به راحتی می‌توان دیالوگ را  اصلاح یا حذف کرد. امیدواریم اتفاق افتاده باشد.

این کارگردان در ادامه گفت: بعد از گذشت سه دهه از انقلاب امیدواریم دیگر شاهد تولید آثار توقیفی نباشیم. زیرا تهیه کنندگان و فیلمسازان  به این بلوغ فکری که  خط قرمز‌ها را شناخته باشند و آن‌ها را رعایت کنند، رسید‌‌ه‌اند مگر این که عامدانه و عالمانه قصد تقابل با نظام را داشته باشند که عاقلانه نیست با سرمایه های خصوصی این کار را بکنند. در خصوص سرمایه دولت هم باید نظارت کافی صورت گیرد که مشکلی برای آثار پیش نیاید که بعد با وصله و پینه برای نظام هزینه بتراشیم که در رسانه‌های بیگانه صحبت از سانسور در سینما کنند. به هرجهت امیدوارم این فیلم ها که مجدداً امکان نمایش پیدا کرده اند طوری آماده شده باشند که  قابل هضم برای مخاطب باشد و اشکالات رفع شده باشد.

 

image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ - ۷:۴۴
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=42918

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code