۰۵۰۱۱۴۰۲

ادعای جمال شورجه: رایزنان فرهنگی ایران برای گرفتن اقامت کشورهای خارجی به نمایش فیلمهای مغایر با ارزشها می‌پردازند!

سینماژورنال: درباره چیدمان و انتخاب فیلمهای ایرانی که در جشنواره ها و یا محافل فرهنگی خارج از کشور به نمایش درمی‌آیند همواره حرف و حدیثهای فراوانی وجود داشته است.

به گزارش سینماژورنال برخی معتقدند فیلمهایی که به نوعی در خدمت مفاهیم نظام هستند به سختی فرصت می یابند در این محافل و جشنواره ها حضور پیدا کنند و برخی نیز از این می‌گویند که انتخاب فیلمها صرفا براساس درخواست مخاطبان محفل مقصد است.

جمال شورجه کارگردان سینمای ایران اما در تازه ترین گفتگویش که با “کیهان” انجام شده از این می‌گوید که اغلب فیلمهایی که در محافل فرهنگی خارج از کشور به نمایش درمی آیند آثاری ضدارزشهای ایرانی-اسلامی هستند و رایزنان فرهنگی به این دلیل چنین فیلمهایی را برای نمایش انتخاب میکنند که شرایط اقامت خود را در کشورهای خارجی تسهیل کنند.

فیلمهایی که نسبتی با ارزشها ندارند

جمال شورجه گفت: متأسفانه اغلب فیلم‌هایی که در هفته‌های فیلم ایران در خارج از کشور به نمایش در می‌آید، نسبت چندانی با فرهنگ، ارزش‌ها و انقلاب ما ندارند. وقتی اسامی فیلم‌های معرفی شده به این هفته‌ها را نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که این فیلم‌ها یا خنثی و سرگرم‌کننده هستند و یا آثاری مضر و مخرب که تصویری منفی از ایران را در خارج از مرزها ارائه می‌دهند. به ندرت فیلم‌هایی مرتبط با مناسبات و منافع ملی ما در هفته‌های فیلم خارج از کشور حضور می‌یابد.

رایزنی فرهنگی باید به دنبال معرفی فرهنگ ایرانی و انقلابی باشد
کارگردان فیلم «۳۳ روز» بیان داشت: هفته‌های فیلم ایران در خارج از کشور، فرصت و ابزار مناسبی برای معرفی و تبلیغ برای فرهنگ ایرانی و همچنین ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب است. رایزنی‌های فرهنگی باید رویکرد، جهت‌گیری و برنامه مشخصی برای معرفی سینما و فرهنگ واقعی ما در خارج کشور داشته باشند. چون این فیلم‌ها علاوه بر ایرانیان مقیم دیگر کشورها برای مردم همان کشورها هم به نمایش در می‌آیند. اما متأسفانه با بی‌تدبیری و کج سلیقگی مسئولان فرهنگی، این فرصت همواره به هدر رفته است.

حتی در ونزوئلا هم فیلم خوب پخش نکردیم
به گزارش سینماژورنال وی افزود: نمونه اخیر چنین اتفاقی را در هفته فیلم ایران در ونزوئلا شاهد هستیم. همان طور که می‌دانید، دولت و ملت ونزوئلا، حداقل در یک دهه اخیر، با ایران همگرا شده‌اند و یک کشور انقلابی محسوب می‌شوند. اما فیلم‌های انتخاب شده برای نمایش در هفته فیلم ایران در ونزوئلا به گونه‌ای هستند که توی ذوق ونزوئلایی‌ها می‌زند. مطمئنا مردم آن کشور باورشان نمی‌شود که چنین فیلم‌هایی محصول کشور انقلابی ایران هستند!

 در هالیوود ایران مدام تخریب شود و خودمان هم نادرست عمل می کنیم
کارگردان «حماسه مجنون» ادامه داد: عجیب است که حتی برای این هفته‌های فیلم، فیلم‌هایی که معرف تاریخ و جاذبه‌های گردشگری ایران باشند هم انتخاب نمی‌شود. این در حالی است که در هالیوود، علاوه بر انقلاب اسلامی، کل موجودیت تاریخی ایران مورد حمله است و نمایش فیلم‌های تاریخی در این هفته‌های فیلم، می‌تواند واکنش خوبی برای این مسئله باشد.

رایزنان فرهنگی برای کسب اقامت کشورهای خارجی، به نمایش فیلمهای مغایر ارزشها می پردازند
به گزارش سینماژورنال شورجه در پایان تصریح کرد: وقتی دوره کاری برخی از رایزن‌های فرهنگی ما در کشورهای مختلف به اتمام می‌رسد، آنها در همان کشور محل مأموریت خود مقیم می‌شوند و فرزندانشان در همان کشورها به تحصیل ادامه می‌دهند. یکی از دلایل تمرکز رایزن‌های فرهنگی بر نمایش فیلم‌هایی مغایر با ارزش‌ها در هفته‌های فیلم، کسب «اقامت» در آن کشورهاست.

image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۴ - ۴:۵۵
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=2780

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code