۳۱۰۲۱۴۰۱

ادعاهای کارگردان “دینامیت” در حوزه هنری⇐محتوا را از ابتدا با سانسور از ما گرفتند!/در شوراهای نظارتی، دشمن نفوذ کرده‌!/منافقان در شوراهای پروانه ساخت و نمایش حضور دارند!!!/۲۷ دقیقه از فیلم من به اصرار منافق، سانسور شد!/با چهره انقلابی و مذهبی می‌آیند و کارها را خراب می‌کنند!

مسعود+اطیابی+سریال+کامیون

سینماروزان/رضا محرابی: تجربه کارهای متفاوتی را در ژانرهای مختلف داشتم که اکثر آنها کمدی هستند اما در همه آنها به مباحث اجتماعی و سرگرم‌کننده‌ای پرداخته‌ام.

مسعود اطیابی کارگردان کمدی “دینامیت” در نشست “نور صدا دوربین خنده” در حوزه هنری با بیان مطلب فوق، گفت: من به عنوان هنرمند، این وظیفه را بر خود می‌دانم که آسیب‌های جدی را مطرح کنم و فضایی را به نمایش بگذارم که به وفاق ملی و دوستی بیانجامد تا در شکست منافقان و دشمنانی که در همه ارکان این کشور رخنه کرده‌اند، موثر باشم.

وی به این فرمایش امام راحل (ره) که فرمودند: انقلاب نباید به دست نامحرمان بیفتد، اشاره کرد و تشریح کرد: سینما باید موثر باشد و من قاطعانه به شما می‌گویم که محتوا را از ابتدا با سانسور از ما گرفتند! در شوراهای نظارتی همه ارگان‌های فرهنگی هنری کشورمان و همچنین ارگان‌های غیرفرهنگی، دشمن نفوذ کرده‌اند و در حال فعالیت هستند. به اعتقاد من، منافقان در شوراهای پروانه ساخت و نمایش سازمان سینمایی و حتی صداوسیما حضور دارند. ۲۷ دقیقه از فیلم من به اصرار منافق که فیلم از محتوا خالی شود، سانسور شد.

وی ادامه داد: البته فیلم محتوا دارد اما پیام فیلم که می‌خواستم آن را بهتر به نمایش بگذارم، کمی تقلیل یافته است. آن چیزی که روحانی تراز ما در فیلم گفت، حذف شد، سکانس افتتاح و اختتامیه فیلم حذف شد!

اطیابی بیان کرد: همچنان که کشاورزی ما نیز از بین رفته و هزار دلیل موجه می‌آورند که درختان را قطع کنند و زمین‌ها را بهره‌برداری کنند، سینما نیز دچار چنین جریانی است و با هزار دلیل گرفتار سانسور می‌شود. البته در سینما درد ما زیاد است که با چهره انقلابی و مذهبی می‌آیند و کارها را خراب می‌کنند.

اطیابی گفت: لازم است بگویم «دینامیت» صرفا سرگرم کننده نیست و مطمئنم اگر افراد جدید آن را ببینند، ممکن است سانسورها را اصلاح کنند. حتی از دولت جدید تقاضا کردم که نسخه اصلی را ببینند که هنوز وقت نکردند ببینند. قصد دارم نکته‌ای بگویم؛ برای فیلمساز نباید اهمیت داشته باشد مخاطب با چه انگیزه‌ای وارد سالن می‌شود. اولین اتفاق بعد از دیدن فیلم، برای مخاطب این است که سرگرم می‌شود، دوم اینکه شاداب همراه با خانواده به خانه می‌رود و سوم و مهمتر از همه اینکه، نحوه برخوردها و رفتارها را اصلاح می‌کند. همچنان که برخی مخاطبان مذهبی وقتی این فیلم را دیدند، از من بابت طرح کردن برخی رفتارهای تندرو و اشاره به آنها، تشکر کردند.
البته برخی نیز به من می‌گفتند اگر این فیلم را نیروهای حزب‌الهی ببینند، من را ضرب و شتم می‌کنند و من می‌دانم که دروغ می‌گفتند.

وی به کمبود فیلم کمدی در سال آینده اشاره کرد و افزود: فیلم کمدی هنوز برای سینمای ایران نیاز است و در سال ۱۴۰۱، نسبت به فیلم‌های در صف اکران، با کمبود فیلم کمدی مواجه خواهیم بود!

اطیابی بیان کرد: فیلم کمدی ساختن، بسیار سخت است و من هر بار که فیلم کمدی ساختم، قسم خوردم دیگر نمی‌سازم! دوست دارم فیلم حماسی اجتماعی، حماسی مقاومت و پلیسی بسازم نه مثل اینهایی که اسم‌شان حماسی و مقاومت است.

اطیابی در ادامه درباره دعوای چندین ساله ایدئولوژیک در رسانه و اینکه آیا فیلم «دینامیت» مصداق سرگرمی برای سرگرمی است یا خیر؟ گفت: دعوای رسانه‌ای محصول رفتارهای گذشته است و بحث سرگرمی برای سرگرمی نیز متعلق به روزهای اول انقلاب است.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره فرق بین طنز و تمسخر در فیلم و برخی جملات و گفتارهای خارج از ادب که در فیلم بیان شده بود، اظهار کرد: بیان طنز بدون ناسزا و توهین، بسیار مطلوب است. قصدم تمسخر هیچ قشری نبوده و نیست اما گاهی خودمان کاری می‌کنیم که ممکن است جملات و رفتارهای یک فیلم مصداق خودمان بدانیم. امیدوارم قشر مذهبی تحملش بیشتر شود؛ یک آدم عادی کمتر به تمسخر گرفته می‌شود تا کسی که لباس خاصی به تن دارد یا از قشر خاصی است. دوست دارم کمتر از واژه‌های بد و فحاشی استفاده کنم چون مخاطبان همراه با خانواده فیلم می‌بینند.

ادعاهای مسعود اطیابی درباره سانسور فیلم دینامیت به اصرار منافق!؟

ادعاهای مسعود اطیابی درباره سانسور فیلم دینامیت به اصرار منافق!؟

 

image_print
تاريخ انتشار: پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۸:۱۳
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=67359

بعدش؟

مطالب مرتبط

یک نظر برای مطلب "ادعاهای کارگردان “دینامیت” در حوزه هنری⇐محتوا را از ابتدا با سانسور از ما گرفتند!/در شوراهای نظارتی، دشمن نفوذ کرده‌!/منافقان در شوراهای پروانه ساخت و نمایش حضور دارند!!!/۲۷ دقیقه از فیلم من به اصرار منافق، سانسور شد!/با چهره انقلابی و مذهبی می‌آیند و کارها را خراب می‌کنند!"

  1. محمدعلی گفت:

    منافق درخواست سانسور کرده؟ اون وقت این فیلم و امثال این فیلم که بی حیایی و بی غیرتی رو ترویج میدن و دین و دیانت رو به سخره میگیرن، منافقانه نیستن؟؟؟ ننگ بر ترویج کنندگان بی دینی

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code