۱۷۰۹۱۴۰۰

ادعاهای مدیرعامل ۱۱شغله خانه سینما⇐هیچ پیشنهادی برای دبیری جشنواره فجر به من نشده!/جشنواره فجر باید از حالت رقابتی خارج و به مراسم تولید پایان سال تبدیل شود!!!/برای برگزاری جشن خانه سینما، بودجه‌ای دریافت نکرده‌ایم و اسپانسری هم نداشته‌ایم!/مدرسه ملی سینما و «ما» دو بال ارتقای دانش در همه حوزه‌ها هستیم!

سینماروزان: نشست خبری جشن خانه سینما در حالی برگزار شد که در روزهای گذشته واگذاری دبیری فجر به مدیرعامل خانه سینما مهمترین شایعه مرتبط با این نهاد صنفی بود. اما مدیرعامل خانه سینما که در ماههای اخیر سیاهه مسئولیتهایش به عدد ۱۱ رسیده از اساس این شایعه را زیر سوال برد و ادعا کرد که اساسا پیشنهادی به وی برای دبیری فجر صورت نگرفته است.

به گزارش سینماروزان شاهسواری البته پیشنهاد عجیبی را هم درباره جشنواره فجر طرح کرد و آن هم اینکه باید از حالت رقابتی خارچ شود اما از این نگفت که به این ترتیب فلسفه برگزاری جشنواره زیر سوال خواهد رفت و معتبرترین گردهمایی رقابتی سینمای ایران از دست خواهد رفت.

شاهسواری در ابتدای سخنان خود گفت: وقتی در میدان کار اجرایی هستیم باید هدف خود را مراقبت کنیم. من به عنوان مدیرعامل خانه سینما رییس اعضایمان نیستم بلکه وکیل آنها هستم. اختیار آنها به دست خودشان است و ما علاقه مندیم که صنوف بر اساس معیارهای تشخیصی خود فعالیتشان را سامان دهند البته تا جایی که با منافع سینما تقابل نداشته باشد.

وی افزود: برخی موقعیتهایی ایجاد می‌شود که ما پولی را برای چرخاندن فعالیت صنوف می‌گیریم که این موقعیت ها نباید حمل بر سودجویی شود. درباره جشن سینما نیز باید بگویم خوشحالم که جشن امسال روی پایه های تشکیل انجمن علوم و فنون به عنوان مظهر ارتقای کیفیت سینمای ایران آغاز به کار کرده است. کارهای جشن به صورت پاکیزه انجام می شود و باعث افتخار من است در دوره ای خدمتگزار خانه سینما و جشن آن هستم که ریاست آن بر عهده هارون یشایایی است و به لحاظ حرفه ای و حیثیتی لازم است از او تشکر کنم.

مدیرعامل خانه سینما با اشاره به مساله شهدای مدافع حرم که مساله تجلیل از آنها در جشن سینمای ایران توسط برخی اهالی رسانه مطرح شد، بیان کرد: آنچه به حیثیت ما مربوط می شود متعلق به همه ما است و از دید سینما پنهان نمی ماند. مگر می شود جشن سینما را برگزار کنیم اما یادی از عزیزانی که جان خود را داده اند و دفاع کرده اند نباشیم؟ ما حتما امسال از آنها یاد می کنیم.

شاهسواری اظهار کرد: یکی از وظایف اهالی فرهنگ توجه دادن به مسایلی است که متعلق به همه است به همین دلیل مضمون جشن امسال «آب» است. ما فکر می کنیم وضعیت آب در کشور ما در شرایط خطرناکی است و باید درباره آن به یکدیگر هشدار دهیم و مخاطبان را از آن آگاه کنیم و نگرانی ها را درباره کمبود آب بیان کنیم.

مدیر عامل خانه سینما در پاسخ به سوالی درباره تعدد جشنهای خانه سینما گفت: برای اصنافی که خارج از شاخه های پانزده گانه هستند تقدیر درنظر گرفته شده وگرنه مثلا ما در جشن بزرگ سینمای ایران تندیس فیلم کوتاه می دهیم. در مورد مستند هم تندیس مستند کوتاه به کارگردان و تندیس مستند بلند به تهیه کننده داده می شود.

وی درباره سوالی درباره اینکه مدرسه ملی سینما و خانه سینما قرار است به صورت موازی در بحث آموزش عمل کنند، گفت: روزی که با هیات مدیره سابق جلسه ای داشتیم برای خودمان سه ماموریت اعلام کردم؛ اول بحث «مراقبت» که در آن بیمه، مهربانی، مراقبت از فیلم ها و تخصص های مختلف وجود دارد. دوم بحث «رونق» است یعنی در تولید و توزیع و نمایش باید رونق داشته باشیم. سوم «ارتقا» است که اگر به آن نرسیم رونق ما از بین می رود اگر بهتر از روز گذشته نباشیم نمی توانیم فعالیت کنیم.

مدیرعامل خانه سینما تاکید کرد: هیات رییسه ماموریت ویژه پیدا کرده است که از هر چه به امور کمی برمی گردد مراقبت شود. در این معادله هم توافقی با سازمان سینمایی و مدرسه ملی کردیم تا درباره امکاناتی و ابزاری که در مدرسه ملی است تفاهم کنیم تا ضرورت ها و نیازسنجی های لازم برای آموزش به خصوص در حوزه فناوری ها صورت گیرد. ما در بازاریابی مشکل جدی داریم و این موضوع باید مرتفع شود. مدرسه ملی سینما و ما دو بال ارتقای دانش در همه حوزه ها هستیم.

شاهسواری در بخش دیگری از صحبت های خود توضیح داد: ما قرار نیست جایگزین کسی در سینما شویم. منظور ما از سهم سینما از بازار جهانی این است که فیلمی قابل عرضه به جهان داشته باشیم نه اینکه در مارکتینگ دخالت کنیم.

وی تاکید کرد: من عضو هیأت رییسه آکادمی سینمای ایران نیستم و این آکادمی مستقل کار می کند. در ادامه باید بگویم محل برگزاری مراسم هایی از این دست یک بحران است و بی شک سینمای ایران لیاقت داشتن یک کاخ ثابت دارد. البته مکان برگزاری جشن مشخص است که به زودی اعلام می شود. همچنین باید بگویم هیچ کمک دولتی ویژه ای به غیر از تفاهمنامه حمایتی سازمان سینمایی که اول هر سال داریم، نداشته ایم و بودجه ای از جایی برای جشن دریافت نکرده ایم و اسپانسری هم نداشته ایم.

این تهیه کننده سینما توضیح داد: سینمای ایران به لحاظ زبانی و وارد شدن به بازار جهانی در موقعیت ویژه است. توسعه سینمای ایران بدون ایجاد فضای حرکت در عرصه بین الملل امکانپذیر نیست. ما به هر یک نفری که به گیشه سینما می رود احترام می گذاریم و باید بپذیریم هر فرد نیازها و سلیقه های متنوعی دارد و هر سینماگر می تواند به بخشی از سلیقه مخاطب جواب دهد.

منوچهر شاهسواری درباره سوالی مبنی بر اینکه او دبیر جشنواه سی و ششم فیلم فجر می شود؟ گفت: هیچ پیشنهادی در این حوزه به من نشده است. درباره جشنواره فجر در هیات رییسه آکادمی مفصل بحث کردیم و آکادمی بر این باور است که جشنواره باید از حالت رقابتی خارج و به مراسم تولید پایان سال تبدیل شود.

وی درباره جشنواره فیلم فجر بیان کرد: این جشنواره خدمات گرانبهایی به سینمای ما داده است اما باید تغییراتی در آن انجام شود و باید ضرورت های شکل گیری آن مورد بازبینی قرار گیرد. درباره جشنواره فجر در هیات رییسه آکادمی مفصل بحث کردیم و آکادمی بر این باور است که جشنواره باید از حالت رقابتی خارج و به مراسم تولید پایان سال تبدیل شود.

مدیرعامل خانه سینما تاکید کرد: ما نمی توانیم به دیگر جشنواره ها مثل جشنواره سینما حقیقت و جشنواره فیلم کوتاه بی توجه باشیم و باید ببینیم کجاها با یکدیگر هم پوشانی داریم. به هر حال ادامه شیوه قبلی جشنواره باعث رشد ما نمی شود و این را به عنوان نظر شخصی می گویم. ما از نظام مشورتی پرهیز نمی کنیم و هرکجا لازم باشد به دوستان مشورت می دهیم تا سینما را از حوزه خدمات به سمت صنعت ببریم.

وی ادامه داد: زمانی که شورای عالی تهیه کنندگان و یا کانون کارگردانان به مواردی اعتراض می کنند یعنی خانه سینما اعتراض کرده است. خانه سینما جدا از صنوف خود نیست و ما پشتیبان هر حرکت درست صنف ها در دفاع از حقوقشان هستیم.

مدیرعامل خانه سینما در پاسخ به اینکه به دلیل رابطه اش با سازمان سینمایی در قبال برخی رفتارها سکوت می کند، گفت: من به قاعده عربده کشی اعتقاد ندارم و فرهنگ و سینما تعامل های دو طرفه هستند. آیا شما معتقد هستید که باید با سازمان سینمایی روابط خوبی نداشته باشیم؟ فکر می کنم سینمای ایران برای پیشرفت باید همه تلاش خود را انجام دهد تا بخش خصوصی در سینمای ایران در تمام وجوه پیشرفت کند و برای این امر همه قوانین باید تغییر کند و تصدی گری دولت کم شود و برای این امر راه حل تعامل از تقابل بهتر است.

شاهسواری درباره حضورش در کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: من در مقام مدیرعاملی خانه سینما این دومین جلسه ای بود که به کمیسیون فرهنگی می رفتم. ما در بخشی از موضوعات مانند مالکیت معنوی و … نیازمند تغییر و انشای قوانین هستیم و برای این منظور باید با کمیسیون فرهنگی مجلس گفتگو داشته باشیم. در جلسه درباره اینکه کمیته مشترکی بین سینما و کمیسیون ایجاد شود صحبت کردیم و امیدوارم شکل و شمایل درست پیدا کند.

وی تاکید کرد: ما نیازمند همراهی دولت هستیم، این کار مشترک صنف، دولت و قوه مقننه است. یکی از بزرگترین ماموریت ها بردن لایحه نظام صنفی به مجلس است و از این جهت دچار مشکل هستیم، ما این کار را شروع و با سازمان سینمایی گفتگو کرده ایم.

شاهسواری درباره حمایت از جوانان نیز گفت: انجمن سینمای جوانان در این زمینه کار می کند و ما در تفاهمنامه خودمان با مدرسه ملی بندی برای کمک به جوانان آورده ایم.

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۶ - ۹:۳۳
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=42201

بعدش؟

مطالب مرتبط

4 نظر برای مطلب "ادعاهای مدیرعامل ۱۱شغله خانه سینما⇐هیچ پیشنهادی برای دبیری جشنواره فجر به من نشده!/جشنواره فجر باید از حالت رقابتی خارج و به مراسم تولید پایان سال تبدیل شود!!!/برای برگزاری جشن خانه سینما، بودجه‌ای دریافت نکرده‌ایم و اسپانسری هم نداشته‌ایم!/مدرسه ملی سینما و «ما» دو بال ارتقای دانش در همه حوزه‌ها هستیم!"

 1. الف.ش گفت:

  به عنوان عضوی از خانه سینما
  اقای شاهسواری ای کاش شفاف سازی می کردید که جشن تان جقدر هزینه برگزاریش میشود
  و این هزینه احتمالا میلیاردی؟؟ از کجا تأمین میشود؟
  و اگر این جشن حامی ندارد چرا باید برگزار شود؟
  و اگر نیاز است به برگزاری برای سخنرانی های مختلف چرا جشنهای دیگر صنوف را جمع نمی کنید
  و بودجه ها را صرف اموری بهتر مانند راه اندازی یک پردیس برای خانه سینما نمی کنید
  این سوالات مدام پرسیده میشود
  و شما مدام جواب نمیدهید
  و ادامه میدهید به روندی غلط که از گذشتگان به ارث رسیده

 2. محمدمهدی گفت:

  اقای شاهسواری عزیز
  به جای اینکه وارد حیطه جشنواره فجر شوند و برای بهبود ان راهکار ارائه دهند
  راهکاری ارائه کنند برای ایجاد یک بیمه درمانی جامع برای صنوف سینما
  و از بریز و بپاشهای جشن طوری کم کند و به جایش بودجه را خرج ساخت
  نه حالا یک بیمارستان بلکه یک درمانگاه برای خانه سینما کنند تا
  بعد از بیست سال کار سینمایی دیگر برای یک بیماری ساده هم دست و دلمان نلرزد

 3. مجید ماوی گفت:

  ایشون که به رقابتی بودن جشنواره فجر اعتقاد ندارن
  چرا مسئول برگزاری بخش رقابتی سیمرغ مردمی جشنواره شده بودند؟
  یادمان نمیرود که با چه لذتی در اختتامیه ۹۵ روی سن رفتند و با چه لذتی نام سه برنده ای را خواندند
  که یکی از آنها به شکست خورده اکران نوروزی تبدیل شد و فیلم دیگر ده ها ردیف پایین تر از گشت۲ قرار گرفت
  که به دلیل صراحت کارگردانش در نقد خانه سینما
  نامش را از فهرست ارای مردمی حذف کردند

 4. رضی الله عنه گفت:

  ای کاش راستش را می گفتند که بی میل هم نبودن به دبیری
  منتها افشاگری رسانه های مستقل موجب این شد که از ترس ۱۲ شغلگی قید این کار را بزنند
  همین حالا چنان تشنه دیده شدن هستند که با وجود ان که کسی دیگر رییس جشن شده ایشان
  هم باز در نشست جشن حضور می یابد و کلی وقت را صرف سخنرانی درباره ارایش میکند
  اصلا شما که این همه ایده داری در برگزاری جشنواره ها
  چرا با هزینه شخصی یک جشنواره الگوساز نمیزنی؟؟؟
  مدام باید ایده هایتان را صرف بودجه ها دولتی و جیب مردم کنید؟

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code