۰۸۱۱۱۴۰۱

ادعاهای دبیر جشنواره‌ای که نشستش در یک مکان دولتی برگزار شده و نمایش فیلمهایش هم در یک سینمای دولتی انجام می‌گیرد⇐دولتی نیستیم/مردم‌نهادیم!!!⇔سینماروزان: به صراحت و با صدای بلند نام سازمان مردم‌نهادتان را اعلام کنید

سینماروزان: نقدهای شفاف رسانه های مستقل به فراگیری برگزاری جشنواره هایی بی  کارکرد روشن و اغلب کم مخاطب در سازوکار دولتی و با بودجه های عمومی سبب ساز آن شده است که دست اندرکاران این جشنواره ها چاره ای نداشته باشند جز پاسخگویی به این نقدها.

به گزارش سینماروزان اگر این پاسخگویی با منطق و استدلال لازم صورت گیرد قطعا که میتواند اسباب درک بیشتر درباره دلایل برگزاری این جشنواره ها را مشخص کند اما اگر پاسخگویی به گونه ای باشد که تناقضات را بیشتر کند از آن سو نقدهاست که توسعه می یابد.

در نشست خبری یکشنبه اول اسفندماه ششمین جشنواره فیلم سبز که با هدف پاسداشت محیط زیست برگزار میشود فرهاد توحیدی دبیر جشنواره گفت: «جشنواره سبز دولتی نیست و یک سازمان مردم نهاد آن را اجرا میکند و دولت کمکهای معنوی به ما میکند.»

این اظهارات در شرایطی بیان شد که نه فقط محل برگزاری نشست خبری این جشنواره «اداره محیط زیست شهر تهران» یعنی یک اداره کاملا دولتی است که محل برگزاری جشنواره که «سینمافلسطین» باشد هم متعلق به مرکز جشنواره بین‌المللی فیلم‌های آموزشی و تربیتی رشد از زیرمجموعه های وزارت آموزش و پرورش است!

اینکه چطور میشود سازمانهای دولتی که اجاره یک سانس سالنی ۵۰ نفره از آنها نیز نیاز به کلی واسطه تراشیدن و البته تأمین هزینه های مربوطه را دارد به راحتی سالن آمفی تئاترشان را در اختیار این جشنواره قرار می دهند و از آن سو سینمافلسطین نیز راحتتر از حد تصور سالنهایش را در اختیار این جشنواره قرار می دهد اما دبیر جشنواره از دولتی نبودن می گوید از آن تناقضاتی است که فقط و فقط حجم پرسشها را بیشتر می کند.

از دبیری مانند فرهاد توحیدی که در حاشیه شکست مطلق آخرین فیلمنامه شان «امکان مینا» به صراحت گفته بود سفارشی کار کردن اصلا بد نیست(اینجا را بخوانید) انتظاری نیست که بتواند داعیه دار برگزاری جشنواره که هیچ حتی برگزاری یک همایش خرد در بخش خصوصی باشد اما این انتظار از او می رود که ابتدا شرایط شبهه افکنی های مرتبط با محل برگزاری نشست و محل برگزاری جشنواره را از جشنواره تحت امرشان دور کند  سپس از عدم وابستگی جشنواره به دولت بگویند.

 اگر واقعا یک سازمان مردم نهاد یا NGO بودجه برگزاری جشنواره را داده است نام این سازمان را به صراحت اعلام کنید و این قدر بر عبارت کلی «مردم نهاد» تأکید نکنید. اسم این سازمان مردم نهاد را فاش کنید و البته بگویید این سازمان بودجه اش از کجا می آید؟

در شرایطی که در روزهای اخیر از یک طرف حجم بالای گردوغبار در خوزستان را داشته ایم و از طرف دیگر سیل و خرابیهای برآمده از آن را در جهرم و این اتفاقات فقط و فقط حجم بالای انتقادات را به رییس سازمان محیط زیست منجر شده است به نظر می رسد فرعی ترین کار برای کمک به محیط زیست، برگزاری جشنواره ای باشد که در ظاهر دم از محیط زیست می زند اما مدیرانش جرأت شفاف سازی درباره تأمین بودجه جشنواره را ندارند.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۹:۲۱
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=34992

بعدش؟

مطالب مرتبط

2 نظر برای مطلب "ادعاهای دبیر جشنواره‌ای که نشستش در یک مکان دولتی برگزار شده و نمایش فیلمهایش هم در یک سینمای دولتی انجام می‌گیرد⇐دولتی نیستیم/مردم‌نهادیم!!!⇔سینماروزان: به صراحت و با صدای بلند نام سازمان مردم‌نهادتان را اعلام کنید"

 1. رها تجلی گفت:

  این جشنواره برگزار میشه که خانم ابتکار بشه کاندید رییس جمهوری؟
  ایشون تو جشنواره فجر هم در اختتامیه تشریف بردن
  که چی بشه؟
  که دیده بشن؟
  اونوقت ملت تو خوزستان نمیتونن نفس بکشن

 2. لیلا ذاکری گفت:

  پس حضور خانم ابتکار تو اختتامیه جشنواره شون
  واس خاطر چیه؟
  واس مردم نهادی؟

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code