۰۸۰۱۱۴۰۲

ابراهیم حاتمی‌کیا زندگی یک کشتی‌گیر شهید را سینمایی می‌کند/این شهید از فرماندهان لشکر ۲۷ محمد رسول ا..(ص) بود/سازمان هنری-رسانه‌ای اوج حامی مالی پروژه است

سینماژورنال/حامد مظفری: ابراهیم حاتمی کیا کارگردان باتجربه ژانر جنگ سینمای ایران بعد از تجربه موفقش در تصویرسازی بخشهایی دیدنی از زندگی شهیدچمران در “چ” باز هم به سراغ شهدای دفاع رفته است.

به گزارش سینماژورنال ابراهیم حاتمی کیا در تازه ترین تجربه کارگردانی خود قصد دارد پروژه ای با محوریت زندگی شهید حسین قُجه‌ای را بسازد.

شهید قجه ای که در جوانی کشتی گیری قابل بود و در مسابقات استانی خوش درخشیده و به اردوی تیم ملی هم راه یافته بود، از فرماندهان لشکر ۲۷ محمد رسول ا.. در دوران دفاع مقدس بود.

تحقیقات براساس کتابی از گلعلی بابایی

حاتمی کیا این روزها مشغول تکمیل فیلمنامه مرتبط با بخشهایی از زندگی این شهید است؛ بخشی که در سالهای ابتدایی دفاع مقدس و در کوران جنگ می گذرد.

ابراهیم حاتمی کیا تحقیقات مرتبط با جمع آوری داده های مورد نیاز فیلمنامه اش را براساس منابع مطالعاتی موجود و از جمله “پهلوان گود گرمدشت” که مروری است بر زندگی شهید قُجه ای انجام داده است.

“پهلوان گود گرمدشت” هشتمین جلد از مجموعه “بیست و هفت در ۲۷” است؛ مجموعه ای که در هر جلد از آن گلعلی بابایی به مرور زندگی یکی از شهدای دفاع مقدس می پردازد.

پهلوان گود گرمدشت
کتاب “پهلوان گود گرمدشت”

این کارگردان جلساتی را هم با گلعلی بابایی نویسنده کتاب مذکور برگزار کرده و در این جلسات درباره اطلاعاتی که بابایی از همرزمان آن شهید بدست آورده است تعامل لازم برای نگارش اثر صورت پذیرفته است.

تهیه کننده لشکری پور است اما سرمایه گذار سازمان اوج

شنیده های سینماژورنال حکایت از آن دارند که ابراهیم حاتمی کیا نوزدهمین فیلم بلندش را به تهیه کنندگی پژمان لشکری پور خواهد ساخت و البته که سرمایه گذار نیز سازمان هنری-رسانه ای اوج است.

لشکری پور پیش از این به عنوان مجری طرح “چ” فعالیت کرده بود و در برهه ای از تولید که مشکلاتی برای تهیه کننده “چ” مهدی کریمی پیش آمده بود امور تولید را پیش برد.

به گزارش سینماژورنال سازمان هنری-رسانه ای اوج سازمانی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که در سالهای اخیر به طور جدی وارد فعالیتهای فرهنگی شده است. درام نه چندان قابل قبول “زیباتر از زندگی” ساخته انسیه شاه حسینی از جمله آثار بلند تولید شده توسط این موسسه است. از سازمان اوج این روزها سریال “آسمان من” روی آنتن است.

این موسسه در سال گذشته به واسطه طراحی و اجرای سلسله بیلبوردهایی با محوریت “صداقت آمریکایی” در کانون توجه قرار گرفته بود.

شهید قجه ای کیست؟

به گزارش سینماژورنال شهیدحسین قجه ای متولد ۱۳۳۷ در زرین شهر اصفهان بود. این شهید از کودکی علاقه زیادی به ورزش کشتی داشت و این علاقه باعث شد از نوجوانی به باشگاه کشتی رفته و تا حد قهرمانی شهرستان و سپس استان اصفهان رشد کند.

 وی از سالهای ابتدایی دهه پنجاه به فعالیتهای انقلابی پیوست و در سال ۵۶ و بعد از مهاجرت به قم، از سوی ساواک دستگیر شد.

حسین قجه ای

شهیدحسین قجه ای/نفر دوم از سمت چپ/برای وضوح، کلیک چپ کنید

قجه ای با پیروزی انقلاب اسلامی به استخدام کمیته درآمد، چندی بعد به همراه دوستانش سپاه پاسداران زرین‌شهر را بنیان نهاد و خود نیز سبزپوش این نهاد گردید. قجه‌ای سپس به عنوان مسئول یک گروه به سنندج رفت و چهارماه در این شهر خالصانه خدمت کرد. در بازگشت به زادگاهش مسئولیت عملیات سپاه پاسداران زرین شهر را به او سپردند.

این شهید برای مدتی نیز مسؤولیت توپخانه سپاه مریوان و دزلی را پذیرفت و هنوز مدتی نگذشته بود که به عنوان مسئول عملیات سپاه مریوان و دزلی معرفی گردید. حسین ماهها با ضدانقلاب جنگید و در عملیات محمد رسول ا..(ص) با سمت فرمانده عملیات حاضر شد.

حسین قجه ای بعد از شرکت در عملیات فتح‌ المبین با سمت فرمانده گردان سلمان فارسی، در عملیات بیت‌المقدس شرکت کرد و سرانجام در اردیبهشت ۶۱ در جاده اهواز – خرمشهر به شهادت رسید.

image_print
تاريخ انتشار: پنج شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۶
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=2637

بعدش؟

مطالب مرتبط

16 نظر برای مطلب "ابراهیم حاتمی‌کیا زندگی یک کشتی‌گیر شهید را سینمایی می‌کند/این شهید از فرماندهان لشکر ۲۷ محمد رسول ا..(ص) بود/سازمان هنری-رسانه‌ای اوج حامی مالی پروژه است"

 1. رضی گفت:

  امیدواریم کااار خوبی بشه

 2. لیا گفت:

  خوبه که سازمان اوج بالاخره داره با یه فیلمساااز تااپ کار میکنه
  امیدواریم به نتیجه کاااار

 3. فرهاد گفت:

  حالا چقدری گرفته برای این فیلم؟

 4. الی گفت:

  هر چقدر به حاتمی کیا بدن حقشه
  جووونشو و جوونیشو رفت تو جبهه و اومد برای ما فیلم ساخت

 5. یاری گفت:

  حاتمی کیا باید تا میتونه فیمل جنگی بسازه
  هر چی بهش بودجه بدن حقشه
  اما تهیه کننده اش هم باید یه ادم معتبر باااشه

 6. ثنا گفت:

  یه روز خوووب میاااد که یه فیلم خووووب ببینیم
  بنظرتون به جشنواره ۹۴ میرسه؟

 7. بلوری گفت:

  ایول ابی جوووووون
  دوست دااااااریم
  بساااااااااااااااااااااااااااااز

 8. قادری گفت:

  یه دونه ای ابراهیم جون

 9. ابراهیم پاسا گفت:

  بنظر م فیلم قبلیشون چ پایان بندی خوبی نداشت
  امید که این فیلم از این نظر مشکلی نداشته باااااشه

 10. هادی گفت:

  یه باااارم که ابراهیم میخواد فیلم خوووب بسااازه بعضیا تیکه مینداااازن

 11. علی گفت:

  امیدوارم غبار فراموشی از چهره فاتح خرمشهر سردار قجه ای زدوده شود.

 12. علی گفت:

  یکی از خبرای خیلی خوبی بود که شنیدم. خیلی خیلی خوشحال شدم

 13. رضا گفت:

  واقعا خوشحال شدم…ممنون اقای حاتمی کیا

 14. مظلوم گفت:

  درود بر روان پاک فاتح خرمشهر سردار رشید حسین قجه ای که با مقاومت اسطوره ای ۳۰۰ تن از یارانش که ۶ شبانه روز در محاصره کماندوهای عراقی بوده و شربت شهادت نوشید باعث فتح خرمشهر و برگشت آن به دامن وطن شد.

 15. مظلوم گفت:

  درود بر روان پاک فاتح خرمشهر سردار رشید حسین قجه ای که با مقاومت اسطوره ای ۳۰۰ تن از یارانش که ۶ شبانه روز در محاصره کماندوهای عراقی بوده و شربت شهادت نوشید باعث فتح خرمشهر و برگشت آن به دامن وطن شد.
  کجا بودند تا گوشهای پر خون از غرش آرپیجی تورا ببینند حسین جان.
  کجا بودند تا وفای به عهد تو با گردان سلمان تا آخرین قطره خون را ببینند.

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code