۱۵۱۱۱۴۰۱

آیا پروژه باغ-مزار محمدرضا لطفي در گرگان به سرانجام می‌رسد؟

سینماروزان: همزمان با سومين سالروز درگذشت محمدرضا لطفي اعلام شد كه فاز اول ساخت باغ- مزار اين هنرمند در گرگان آغاز شده است. دوازدهم ارديبهشت سه سال پيش بود كه موسيقي ايران، محمدرضا لطفي، يكي از شناخته‌شده‌ترين چهره‌هايش را در طول اين چند دهه از دست داد، نوازنده تاري كه بنا بر وصيت خودش در گرگان به خاك سپرده شد. اما در طول اين سه سال اخباري هم از بي‌توجهي به مزار او در اين شهر منتشر مي‌شد.

به گزارش سینماروزان و به نقل از «اعتماد» ماجرا از آنجا شروع شد كه پس از درگذشت محمدرضا لطفي، شوراي شهر گرگان سه منطقه را براي مزار اين نوازنده به خانواده‌اش پيشنهاد كرد تا در نهايت محله «سبزه مشهد» انتخاب شود؛ اين محله از محله‌هاي مورد علاقه لطفي بود كه در ايام محرم به آنجا مي‌رفت.

ناصر گرزين، عضو شوراي شهر گرگان، در مراسم خاكسپاري لطفي از احداث مجتمعي فرهنگي- هنري در مزار او خبر داده و گفته بود: «او در زمان حياتش شاگردان زيادي را تربيت كرد و امروز بعد از مرگ ايشان، آرامگاهش مجتمع فرهنگي و هنري خواهد شد و ياد استاد براي هميشه زنده نگه داشته مي‌شود. »

اول قرار بر اين بود كه مجتمعي فرهنگي شامل «خانه لطفي»، موزه و سالن اجتماعات ساخته شود. اين طرحي بود كه مهدي حجت، معمار و رييس ايكوموس ايران، طراحي آن را برعهده گرفت. براي اجرايي شدن اين طرح، شهرداري بايد زمين‌هاي اطراف مزار لطفي را مي‌خريد، اما بعدتر اعلام شد يكي از اين زمين‌ها با وسعت ۵۰۰ مترمربع كه براساس طرح، محل احداث ساختمان اصلي بود، وقف شده است.

با اعلام غيرقابل انتقال بودن اين زمين و سپس آغاز گودبرداري براي ساخت مجتمعي تجاري كه به گفته مدير دفتر احيا و بهسازي بافت تاريخي گرگان، اداره كل اوقاف و امور خيريه گلستان مجري آن است، ساخت مزار لطفي وارد فاز ديگري شد. آبان‌ماه سال ٩٤ جمعي از مردم گلستان با آغاز عمليات گودبرداري در ضلع جنوبي مزار محمدرضا لطفي، با حضور در كميسيون فرهنگي شوراي شهر گرگان نسبت به كوتاهي مسوولان استان گلستان براي ساخت باغ- مزار لطفي و همچنين احداث مجتمع تجاري مجاور مزار او اعتراض كردند.

مكتب‌خانه ميرزاعبدالله هم همين كار را كرد تا در آن زمان اميدواري‌ها براي بهبود شرايط كمي بيشتر شود. فروردين‌ماه امسال بود كه ربكا جليلي، همسر محمدرضا لطفي در گفت‌وگويي اعلام كرد كه از اينكه بالاخره پس از ٢٢ ماه بلاتكليفي و عدم رسيدگي (از ارديبهشت ٩٣ تا اسفند ٩٤) محوطه مزار لطفي سامان يافته خوشحال شده اما از اينكه محيطي فرهنگي پيرامون باغ مزار ايجاد نخواهد شد، متاسف است.

حالا در تازه‌ترين خبرها گفته مي‌شود كه اجراي فاز نخست باغ- مزار محمدرضا لطفي از اواخر فروردين‌ماه امسال شروع شده و همچنان ادامه دارد. بخش عمده هزينه‌هاي اجراي اين فاز را شهرداري گرگان تامين مي‌كند، اما قرار است قسمتي از مزار نيز توسط خانواده لطفي ساخته شود. اينها اطلاعاتي است كه برخي از نزديكان اين هنرمند داده‌اند.

طرح جديدي ارايه شده و قرار است در دو فاز اجرا شود. بر اساس مصوبه شوراي شهر گرگان، شهرداري اين شهر متولي اين طرح است. فاز اول به ساخت باغ- مزار و آرامگاه اختصاص دارد كه در حال حاضر سر در آرامگاه و ديوار جلويي آن در حال ساخت است. در مجموع، براي اجراي كامل اين نقشه، حدود پنج‌هزار مترمربع زمين نياز است و براي شروع فاز دوم نيز بايد حدود ۸ تا ۱۰ واحد از ساختمان‌هاي اطراف خريده شود. اينكه چنين اتفاقي خواهد افتاد يا نه را بايد منتظر ماند و ديد.

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۸:۱۹
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=37640

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code