۱۰۰۳۱۳۹۹

چند پرسش منتج از نامه‌نگاری آقا یا خانم “خانه سینما”(؟!) به رییس دستگاه قضا⇐چرا هویت نگارنده یا نگارندگان این نامه مشخص نیست؟؟/درخواست ملاقات با رییسی چه نیازی دارد به نامه‌نگاری؟/چرا در این نامه، ولو در حد یک خط به ماجرای توقیف “خانه پدری” اشاره نشده؟

سینماروزان: بالاخره پنج روز بعد از توقیف “خانه پدری” با دستور دادسرای فرهنگ و رسانه، نامه‌ای مجهول‌الکاتب از سوی خانه سینما به رییس قوه قضاییه منتشر شد.

در متن این نامه چنین آمده: جناب آقای حجت‌الاسلام رئیسی! ریاست محترم قوه قضائیه؛ با سلام و احترام، ما مطلع هستیم که حضرتعالی در دوره کوتاه مسئولیت ریاست قوه قضاییه با دشواری‌های جدی مواجه هستید. آیا مطلع هستید که سینمای ایران در مقام بازتاب‌دهنده صدا و تصویر مردم ایران با چه دشواری‌هایی روبروست؟ اقدامات اخیر همکاران محترم شما امنیت و از آن مهمتر احساس امنیت شغلی اهالی سینما را دچار خدشه کرده است.ما با این پرسش بی‌پاسخ روبرو هستیم که چه دست‌هایی مانع از این است که جامعه فرهنگی-هنری و خصوصاً فیلمسازان احساس آرامش کنند و چه دست‌هایی در پی گسترش و تشدید دوگانگی در حاکمیت فرهنگی کشور است؟ ما خواهان حاکمیت قانون بدون تفسیرهای یکسویه هستیم. مرجع قانونی تاکنون، قوانین حاکم بر تأسیس و اداره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و ما براساس آن عمل کرده‌ایم. آیا این مرجعیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی براساس «گزارش ناظران» به قوه قضائیه منتقل شده است؟ خواهان دیداری فوری با حضرتعالی هستیم تا در یک محیط متکی بر صدق بر حیثیت سینمای ایران تأکید کنیم و در پناه قانون خادم توسعه کشور و مانع گسترش تلقی دو قطبی در فضای فرهنگی و هنری کشور باشیم.

در این نامه با جمله‌ای برمیخورید که پیرامون انتقال مرجعیت وزارت ارشاد به قوه قضاییه است!؟ جمله‌ای که پیشتر و در واکنش سریع حسین انتظامی به توقیف “خانه پدری” نیز تلویحا بدان اشاره شده بود و همین است که شبهه‌ نگارش نامه با هماهنگی رییس را شکل داده؟؟!!

در اینجا ما را با این شبهه کاری نیست چون وقتی خانه سینما بلحاظ مالی وابسته به سازمان است بدیهی است که باید در تصمیم‌گیری‌ها هم هماهنگ با روسای سازمان پیش برود.

آنچه در اینجا محل سوال است سه چیز است:

اول آن که چرا هویت نگارنده یا نگارندگان نامه مشخص نیست؟؟ اینکه این نامه با عنوان “نامه خانه سینما به رییس قوه قضاییه” منتشر می‌شود به‌شدت سوءتفاهم‌زاست. “خانه سینما” در اینجا قید مکان نیست بلکه فاعلی است که فعل نگاشتن نامه را صرف کرده؛ این فاعل کیست؟؟ مذکر است یا مونث؟؟ اگر اعضای هیات مدیره خانه سینما این نامه را نگاشته‌اند چرا نامشان ذیل نامه نیامده؟؟ اگر رییس هیات مدیره یا مدیرعامل خانه سینما، نامه را نگاشته‌اند چرا به وضوح امضای خود را ذیل نامه نزده‌اند تا مشخص شود دقیقا چه کسی به رییسی نامه نوشته؟؟؟

دوم آن که برای دیدار با رییس قوه قضاییه چه نیازی هست به نامه‌نگاری؟؟ کافیست منشی دفتر مدیرعامل خانه سینما طی یک تماس تلفنی یا مکتوب با رییس دفتر رییسی، تقاضای دیدار کند. یقین بدانید رییسی هم آدمی است که در کوتاه‌ترین زمان به این تماس، پاسخ مثبت نشان می‌دهد.
در خانه سینمایی که یک عضو هیات مدیره‌اش ده‌ها نفر از چهره‌های سرشناس سیاسی مملکت از چپ تا راست و از کارگزاران تا موتلفه و پایداری و حتی مهرورزان(!!) را در یک جشن صنفی کنار اهالی سینما قرار می‌دهد، وقت ملاقات گرفتن از رییسی چه نیازی داشت به انتشار نامه سرگشاده. آیا نمی‌شد از همین عضو هیات مدیره خواست همان طور که امثال محمدحسن ابوترابی‌فرد و مصطفی کواکبیان و علی مطهری و محمدرضا باهنر و احمد مازنی و کلی سردار و سرتیپ و سیاستمدار دیگر را مهمان جشن‌اش می‌کند یک رایزنی مختصر هم کند برای دیدار با رییسی؟؟؟

سوم آن که چرا در این نامه حتی در حد یک خط به ماجرای توقیف “خانه پدری” اشاره نشده؟؟ چرا آقا یا خانم خانه سینما(!!؟؟) جرات ندارد حتی وقتی نامه‌ای به رییس دستگاه قضا می‌نویسد با شفافیت درباره چرایی نگارش نامه حرف بزند؟؟؟ مگر آن که هدف نگارش این نامه نه حل مشکل “خانه پدری” که فرصتی برای تعاملات دیگر(!!!) بوده باشد؟

سینماروزان آماده است پاسخ نگارنده یا نگارندگان نامه مذکور به پرسشهای سه‌گانه فوق را بی کم و کاست منعکس کند.

image_print
تاريخ انتشار: شنبه 2 نوامبر 2019 - 20:37

بعدش؟

مطالب مرتبط

7 نظر برای مطلب "چند پرسش منتج از نامه‌نگاری آقا یا خانم “خانه سینما”(؟!) به رییس دستگاه قضا⇐چرا هویت نگارنده یا نگارندگان این نامه مشخص نیست؟؟/درخواست ملاقات با رییسی چه نیازی دارد به نامه‌نگاری؟/چرا در این نامه، ولو در حد یک خط به ماجرای توقیف “خانه پدری” اشاره نشده؟"

 1. مصیری گفت:

  واضح است که چرا میخواهند با اقای رییسی جلسه بزارن؟؟
  کدام یک از جلسات پیشین با سیاستمداران سودی به حال صنف داشته؟؟
  اقایان در این جلسات فقط و فقط درباره طرحهایی که بر ای تولید فیلم و سریال با بودجه دستگاه قضا دارن حرف خواهند زد و مطمئن باشید که همچنان خواسته های اهالی سینما محلی از اعراب ندارد
  در جلسه با روحانی کلمه ای درباره همین بیمه تکمیلی درب و داغان که صدای ۲۴ صنف را درآورده حرف زدند؟؟
  در جلسه با وزیر ارشاد از ایشان پرسیدند که چرا صندوق اعتباری هنر با این همه بودجه ای که میگیرد هنوز نتوانسته ۵بیمارستان تخصصی ویژه سینماگران فراهم کند؟؟/
  در دیدار با رییسی هم قطع به یقین بخش اصلی صحبتها درباره منفعت شخصی خواهد بود
  اگر جز این است به ما اثبات کنند که این گونه است…

 2. توانگر گفت:

  از ادبیات نامه کاملا مشخصه که باز هم میخواهن وسط لحاف بخوابن
  از چه میترسید اخر
  چرا شجاعت ندارید از یک هم صنفی که فیلم مجازش توقیف شده حرف بزنید؟؟
  چرا جرات ندارین اسمتان را پایین نامه بزنید

 3. علیرضا نفیسی گفت:

  دوستان از کار صنفی فقط امتیاز و منفعت گرفتن برای خود و رفقا را یاد گرفته ان
  شما یه نگاه به کارنامه همین اعضای سرحلقه بیندازید
  کدامشان دو سال متوالی بیکار بوده اند؟؟
  یا خود یا همسران شان پروژه های تپل می بندن
  و چچون به خودشان میرسد گور پدر بقیه

 4. باقری علیرضا گفت:

  به نظرم یه بیانیه شفاف بدن اقایان خانه سینما درباره این بیمه تکمیلی سرمد که پیر ما رو درآورده…یه بیانیه بدن که بدونیم کدوم مراکز درمانی و بیمارستانها با این بیمه قرارداد دارن؟؟؟

  • هاشم گفت:

   بله بله
   افرین به شما
   ما نفهمیدیم که چرا وقتی به مثلا دندانپزشکی وزرا که اسمش در سایت سرمد اومده میریم میگن که ما با بیمه صندوق اعتباری هنر قرارداد نداریم؟؟
   یعنی بیمه سرمد هم درجه بندی شده است؛ درجه دوش واسه سینماگراس؟؟؟

 5. ملک زاده حمید گفت:

  محافظه کاری تاکجا؟
  یه خط نامه میخواین تنظیم کنین
  خب بگین کدوم یکی تون این نامه رو نوشتین و امضاء کردین؟؟
  واقعا این قدر میترسین؟؟

 6. اردشیر ش. گفت:

  این خانه سینما با ۵هزار عضو هنوز با ده تا زائرسرا توی مشهد قرارداد نبسته که اعضای بدبختش بتونن با تخفیف برن زیارت مشهد؟؟؟
  اونوقت میخوان با رییسی قرارداد ببندن که چی بشه؟؟

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code