۱۱۰۳۱۳۹۹

تولید فیلم قتل و بریدن سر «کوروش کبیر» توسط همسایه قزاق!!؟؟+فیلم

تومیریس

سینماروزان: مسعود جعفری جوزانی با وجود همه تلاشها نتوانست درام تاریخی “کوروش کبیر” را بسازد تا حالا که دو کمپانی قزاق فیلم و ساتای فیلم هر دو متعلق به قزاقستان از راه رسیده و فیلم “تومیریس” را با محوریت قتل کوروش ساخته اند!

به گزارش سینماروزان کارگردانی “تومیریس” را “آکان ساتایف” موسس کمپانی “ساتایفیلم” برعهده داشته است. برای تولید “تومیریس” حدودا دو سال وقت صرف شده و بخش عمده فیلمبرداری در آلماتی و برخی دیگر از شهرهای قزاقستان انجام شده و جالب اینکه برای واقع نمایی اتفاقات فیلم نزدیک به شش ماه زمان برای بازسازی شهر باستانی بابل صرف شده است. البته که به غیر از نماهایی که به صورت رئال گرفته شده کلی هم هزینه شده برای تصویرسازی یارانه ای نماهای پرهنرور.

نزدیک به ۱۵۰ بازیگر در “تومیریس” ایفای نقش داشته اند و “المیرا تورسین” بازیگر زن مرکزی فیلم از بین ۱۵هزار کاندیدا انتخاب شده است. “غسان مسعود” بازیگر سوری فیلم “پادشاهی بهشت”ریدلی اسکات نیز در “تومیریس” ایفاگر نقش کوروش کبیر بوده است! جالب و در عین حال عجیب است که به جای یک ایرانی این یک عرب است که نقش کوروش کبیر ایرانی را بازی کرده است.

“تومیریس” که برمبنای روایت مغشوش هرودوت (تاریخ نگار یونانی) از مرگ کوروش ساخته شده داستان زندگی ملکه تومیریس را روایت میکند که به خونخواهی قتل عام قوم ماساگت(از همسایگان شمالی ایران) با هدایت برخی از نیروهای بازمانده ماساگت به کوروش حمله کرده و او را شکست میدهد!!

ملکه تومیریس بعد از قتل کوروش دستور بریدن سر وی و غوطه ور کردن سر در خیکی پر از خون را میدهد؛ روندی که گویا نعل به نعل وارد فیلم “تومیریس” شده!!!

“تومیریس” اولین فیلم از تریلوژی(سه گانه ای)است که قزاقها با محوریت زندگی و جنگاوری ملکه تومیریس ساخته اند؛ این فیلم در برنامه اکران ۲۰۱۹ قزاقستان قرار دارد.

برای تماشای تیزر “تومیریس” اینجا را ببینید.

تومیریس

تومیریس

image_print
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه 25 جولای 2019 - 15:22

بعدش؟

مطالب مرتبط

9 نظر برای مطلب "تولید فیلم قتل و بریدن سر «کوروش کبیر» توسط همسایه قزاق!!؟؟+فیلم"

 1. لاله گفت:

  همون بهتر که کوروش و ما نسازیم
  چون ممکن بود مایه خنده بشه
  کارگردانای ما بیشتر تخصص دارن در قهرمان سازی اعراب
  و مثلا مختار
  تجربه ای در قهرمان سازی ایرانیا نداریم

 2. مصیری گفت:

  ای بابا
  سر ملت بریده شده از گرونی
  شما گیر دادین به سر کوروش
  به نظرتون اگه کوروش زنده بود
  زیر بار این گرونی میتونس زنده بمونه؟

 3. مرضیه خانی گفت:

  عقبگرد تا کجا؟؟؟
  این همه ژست جهانی شدن سینمامونو میگیریم
  و در نهایت یک عرب هست که نقش کوروش و بازی میکنه
  !!

 4. مرجان البرزی گفت:

  همون بهتر که سر کوروش و ببرن تموم بشه بره
  این همه پز کوروش و دادیم
  و حالا بی ارزشترین پول دنیا رو داریم
  ای کاش کوروش و نداشتیم
  و ارزش داستیم

 5. وحید مهری گفت:

  اصلا اسم این تومیریس رو هم تابجال نشنیده بودم
  ولی به هر حال فیلمشو ساختن
  حالا هی ایرانیا
  حرف بزنن از کورش

 6. رضا یزدی گفت:

  اینقدر کوروش کوروش نکنین
  بابا
  الان چیکاره این؟؟
  مدام لاف کوروش و داریوش و ابی رو زدین
  اخرش هم باید بسنده کنین به بهنام بانی

 7. حسنک وزیر گفت:

  شما هنرمند بودین زودتر از اینا کوروش و تصویری میکردین
  نه حسن جوری و قاضی شارع و مفتش شش انگشتی رو
  اون که علی حاتمی بود نیومد سراغ کوروش
  لابد انتظار دارین ورزی بیاد سراغش؟

 8. dariush گفت:

  پرونده کامل فیلم تومیریس ( Tomyris ) / فیلمی که علیه کوروش بزرگ ساخته شده!
  ادوب شیر
  فیلم ضد ایرانی تومیریس ( Tomyris )

  در سالهای گذشته خبرهای بسیاری درباره ساخت فیلمی درباره « کوروش بزرگ » ، نخستین پادشاه هخامنشی مطرح شد. در مقطعی اعلام شد که مرحوم علی معلم قصد ساخت فیلمی درباره کوروش بزرگ را دارد اما با درگذشت وی، اینبار نوبت به مسعود جعفری جوزانی بود که خبر ساخت اثری درباره این پادشاه هخامنشی را در رسانه ها مطرح کند. در ادامه خبرهای مختلف و اغلب عجیب و غیرقابل باوری از تیم بازیگران فیلم به گوش رسید ( مانند حضور آل پاچینو در فیلم! ) اما با گذشت زمان مشخص شد که به دلایل مختلف از جمله مشکلات مالی ، ساخت این پروژه منتفی شده یا حداقل تا زمان نامشخصی به تعویق افتاده است.

  در این شرایط اما سینمای قزاقستان برخلاف سینمای ایران، اثر پرهزینه تاریخی را تهیه کرده و قرار است زندگی ملکه تومیریس یا تهم‌رییش ( به انگلیسی : Tomyris ) بپردازد. ملکه زنی که براساس روایتی تاریخی، سپاه او موفق به شکست سپاه کوروش شد و سر این پادشاه هخامنشی را از تن جدا کرد!

  اینبار در گزارش ویژه مووی مگ، به فیلم « Tomyris » پیش از اکران رسمی پرداخته ایم تا از جزئیات فیلم بیشتر مطلع شویم. اما قبل بررسیِ فیلم، می بایست نگاهی به تاریخ داشته باشیم و ادعایی که فیلم مذکور براساس آن ساخته شده را بررسی نمائیم.

  تومیریس کیست ؟

  تومیریس ( که تهم‌رییش هم خوانده می شود و بخش نخست نام او در زبان فارسی به معنای ” دلاور ” است.) زنی از اقوام ایرانی و ایرانی زبان به نام « ماساگت ها » بود که گفته می شود در حدود سال ۵۳۰ پیش از میلاد زندگی می کرده و فرمانروای قوم خویش بوده. پسر وی نیز اسپرگپش نام داشت که سپهبد سیاه تحت فرمانروایی مادرش بود. برخلاف مادر، درباره زندگی اسپرگپش اطلاعات چندانی در دسترس نیست.

  فیلم ضد ایرانی تومیریس ( Tomyris )

  ماساگت ها چه قومی بودند ؟

  ماساگت ها یا به تلفط دیگر ماساژت ها، تیرهٔ سکایی صحراگردی بودند که براساس گفته های هرودوت ، در آسیای میانه زندگی می کردند. سکاها همواره در جنگ با نواحی مرزی ایران بودند و به قتل و غارت می پرداختند. در زمان آغاز به کار هخامنشیان در ایران، نبرد با آنها نیز ادامه یافت تا اینکه داریوش بزرگ حمله ای بزرگ علیه آنان انجام داد.

  در مورد شیوه زندگی ماساگت ها اطلاعات چندان موثقی جز آنچه که هرودوت گفته در دسترس نیست. هرودوت درباره روش زندگی ماساگت ها گفته که آنها اغلب شیر می دوشیدند و یگانه پروردگارشان خورشید بوده است. آنها حتی برای خورشید اسب نیز قربانی می کردند چراکه معتقد بودن برای چابک ترین خدا می بایست چابک ترین حیوان قربانی شود!

  آیا ادعا درباره شکست کوروش از سپاه تحت فرماندهی تومیریس ادعای درستی است؟

  گفته می شود که کوروش بزرگ در حدود سال ۵۳۹ پیش از میلاد از دنیا رفته است. بیشتر مورخان بر این اعتقاد هستند که کوروش بزرگ در هنگام نبرد با سکایی ها جان خود را از دست داده. در این خصوص چند ادعای مختلف وجود دارد که با هم بررسی می کنیم:

  روایت هرودوت: در ادعای اول که هرودوت آن را بیان کرده و به نظر می رسد مبنای ساخته شدن فیلم « تومیریس » نیز همین ادعا باشد، گفته شده که کوروش پس از فتح بابل برای پایان دادن به طغیان ماساگت ها به شرق رود آراکس ( سیحون ) لشکرکشی کرد. برنامه کوروش این بود که در ابتدا با بیوه پادشاه سابق این منطقه یعنی ” تومیریس ” ازدواج کند اما تومیریس معتقد بود که هدف کوروش از این ازدواج، تسلط بر سرزمین تحت فرمانروایی اوست و به همین دلیل پیشنهاد کوروش را رد کرد. این تصمیم باعث حمله کوروش به منطقه شد و زمانی که آنها به رودخانه ای رسیدند که می بایست برای مقابله با سپاه سکاها از آن عبور می کردند، تومیریس به کوروش پیام داد که دو راه پیش روی دارد. اول اینکه از رود عبور کند و در سرزمین سکاها به جنگ با آنها بپردازد یا اجازه دهد لشگریان سکا از رود عبور کره و در خاک ایران به مبارزه بپردازند. کوروش پس از مشورت با فرماندهانش که اغلب موافق جنگ در خاک ایران بودند، در نهایت نظر کرزوس ( دایی مادرش ) را پذیرفت که معتقد بود باید در خاک سکاها جنگ صورت بگیرد. پس از این تصمیم لشگری به رهبری سپارگاپیس ( فرزند تومیریس ) توانست به بخشی از سپاه کوروش که از سپاه اصلی جدا شده بودند حمله کرده و آنها را شکست دهد. اما پس از اینکه سرمست از موفقیت شان در حال عیش و نوش بودند، سپاه کوروش از راه رسید و آنها را در حال مستی سرکوب کرد و سپارگاپیس را نیز اسیر کرد. پسر ملکه پس از اینکه از مستی بهوش آمد و خود را در زنجیر و اسیر کوروش دید، از وی تقاضا کرد که اجازه دهد زنجیر از دست و پای او باز شود که با موافقت کوروش همراه شد. سپارگاپیس نیز بلافاصله پس از آزادی به زندگی خود پایان داد تا این ننگ را هرچه زودتر با خود به گور ببرد!

  پس از این اتفاق، تومیریس تمام لشگر خود را جمع کرده و با قدرت تمام به سپاه کوروش حمله می کند و در یک نبرد بسیار سنگین در نهایت سپاه ایران را شکست می دهد و کوروش نیز کشته می شود. پس از پیروزی، تومیریس فرمان می دهد که خیکی را پر از خون کرده و سر کوروش را از تن جدا کنند و به داخل آن بیندازند. تومیریس سپس می گوید : « هرچند من تو را در جنگ شکست دادم ولی تو را از راه تزویر مصیبتی به من وارد کردی و فرزندم را از من گرفتی. همانطور که گفته بودم، حالا تو را از خونخواری سیر خواهم کرد!»

  داستان فوق، روایت هرودوت از مرگ کوروش بزرگ است که منبع الهام فیلم « تومیریس » شده است. البته که خود هرودوت هم گفته بود که درباره مرگ کوروش روایت بسیار زیاد است و مطمئن نیست که روایت او درست باشد.

  فیلم ضد ایرانی تومیریس ( Tomyris )

  روایت برس کلدانی : این مورخ یونانی برخلاف هرودوت معتقد است که کوروش نه در جنگ با تومیریس، بلکه در نبرد با قوم داها کشته شده ؛ قومی که در اطراف گرگان فعلی زندگی می کردند.

  کتسیاس : پزشک و مورخ یونانی که به مدت هفده سال در دربار اردشیر به طبابت می پرداخت، دیگر مورخی است که گفته های او مورد بررسی تاریخ دانان قرار می گیرد. البته روایات او اغلب کاملاً متفاوت از نوشته های هرودوت است و از منظر سند تاریخی در رتبه پایین تری قرار می گیرد. وی درباره مرگ کوروش گفته که او با قومی به نام دِربیک به جنگ برخاست و در حین جنگ از روی اسبش بر زمین افتاد و یکی از لشگریان دربیک، با نیزه ای که به پایش می زند او را مجروح می کند. گفته شده که پس از این اتفاق، آمورگس ( پادشاه سکائی ها ) به کمک سپاه ایران آمده و در نهایت دربیک ها در جنگ مغلوب می شوند. اما کوروش به دلیل میزان شدت جراحات وارده پس از اینکه « کمبوجیه » را به عنوان جانشین خود انتخاب می کند، از دنیا می رود.

  همانطور که بیان شد، حکایت کتسیاس با هرودوت کاملاً متفاوت است!

  تروگ پمپه‌ ای : در این میان روایت مورخ رومی هم وجود دارد که به نوشته های هرودوت نزدیک است با این تفاوت که اغراق در آن بسیار زیاد است! بر طبق نوشته پمپه ای، سپاه کوروش از ملکه ماساگت ها شکست خورد و در این جنگ تمام ۲۰۰ هزار سپاه وی به قتل رسید! رقمی که به نظر می رسد ابداً قابل استناد نباشد.

  فیلم ضد ایرانی تومیریس ( Tomyris )

  کسنوفون : ادعای این مورخ که تحت عنوان « کوروش‌نامه » موجود است، اعتبار چندانی ندارد چراکه بسیاری از وقایع مندرج شده درباره زندگی کوروش ارتباطی به سالهای زندگی این پادشاه ندارد و مربوط به سالهای بعد از حکومت اوست! کسنوفون درباره مرگ کوروش بزرگ گفته که وی در خواب از مرگ خود مطلع می شود و پس از آن وصیت های خود را به دوستان و نزدیکان خود انجام می دهد و سپس از دنیا می رود!

  داستان فیلم « تومیریس » درباره چیست ؟

  همانطور که پیشتر اشاره شد، داستان فیلم درباه تومیریس، فرمانده ماساگت ها می باشد و داستان تبدیل شدن او به یک جنگجو و سپس فرماندهی سپاه و جنگ علیه کوروش بزرگ را به تصویر می کشد. داستانی که براساس روایت هرودوت از مرگ کوروش ساخته شده است.

  فیلم ضد ایرانی تومیریس ( Tomyris )

  سازندگان « تومیریس » چه کسانی هستند؟

  آکان ساتایف (Akan Satayev ) که در سال ۲۰۱۲ از طرف هیئت داوران جشنواره بین المللی فیلم فجر برای ساخت « Zhauzhürek myng bala » سیمرغ بلورین دریافت کرد!

  نکته جالب درباره فیلم آینکه نویسنده و تهیه کننده فیلم، دختر نخستین رئیس جمهور قزاقستان یعنی آلیا نظربایوا (Aliya Nazarbayeva ) است که از چهره های جنجالی این کشور محسوب می شود. علی رغم فعالیت های گسترده اقتصادی و فرهنگی خانم نظربایوا، بسیاری در قزاقستان بر این عقیده هستند که وی از طریق رانت و فسادهای مالی به موفقیت رسیده

 9. dariush گفت:

  حالا خوب که کار گردان این فیلم خانم آکان ساتایف تو جشنواره فیلم فجر به خاطر ساخت فیلم قبلیش سيمرغ بلورین گرفته بود. خانم آلیا نظر بایف دختر ریس جمهور قزاقستان اسپانسر ساخت پروژه این فیلم معروف به رانت خواری هست. یکی از زبانهای مهم کشور قزاقستان فارسی حتی در دانشگاه های این کشور زبان فارسی سی سال است که وجود دا د وکتابهای تاریخی این کشور به زبان فارسی نوشته شده است وسی هزار اژه پارسی در زبان قزاقی وجو دارد ودر منطقه ای به نام مرکه در آنجا به زبان ترکی آذر بایجانی دیگر زبان ترکی ایرانی صحبت می شود. با جمعیت ۱۰۰۰۰نفر شیعه مذهب. به ما که اجازه ساخت فیلمهای تاریخی نمی دهند قزاقستان هم که از ایران جدا شده اون ترکهای مغول تبارها که شیه ترکمن ها تا تار ها صحبت میکنند اصلا ترکیشون ما رو حالیه نمیشه اون زمان اصلا نه ترکهای غزنوی بودند نه ترکهای سلجوقی نه ترکمن نه ترک قزاق اونجا سرزمینی از تبار ایرانیها بود حتی توازبکستان بر اساس مطالعات اخیر ژن شناسی دانشگاه آکسفورد ژن ازبکها ترکیبی از مردمان ایرانی ومغول ها است منطقه کنونی ازبکستان جزئی از جکومت غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان، ایلخانان مغول ورسیه بوده است وقبل از اینها سرزمین ايران بوده سمرقند وبخارا هم آنجا هست.در حال حاضر فقط۳۰الی۴۰درصد ازبکهای فارسی تبار به زبان فارسي میانه صحبت میکنند. وزبان رسمی این کشور اوزبیک تیلی از زبان‌های ترک تبار هست پان ترکیسم از اواخر قرن نوزدهم یکی از عناصر در جعل جمهوری بخارا بود در تمامی نقاطی که ساکنانش پارسی تاجیک بودند مدارس به زبان ترکی جغتایی ایجاد شد. ودانش آموزان تاجیک به اجبار به این مدارس می رفتند. درزمان لنین در دانشگاه سمرقند موسسات آموزشی به زبان فارسی بود اما بعد از به قدرت رسیدن اسلام کریموف آموزش به زبان ازبکی هست.پس معلوم میشه اون منطقه از آسیای میانه که نزدیک با تاجيکستان و افغانستان بوده جز لاینفک امپراتوری ایران قدیم بوده وچون این قوم سلسله اشکانیان مثلا مهرداد ازکشور تاجیکستان قیام کرده است وسلسله یونانیها رو برانداز کرده وعجیب اینکه
  زبانیکه اون دوره تکلم میشده زبان پهلوی بوده وشبیه زبان گیلکی مردم گیلان بودا بعید هم نیست که مورخین اخیر اروپایی بازهم تحریف تاریخ مورخان یونامی مثل هرودوت را دوباره تحریف کرده باشند وهر قومی می خواهد که تاریخ وتمدن وپیشنه خود را زنده نگه دارد وایشان تاریخ نداشته شان را چون این ترکان ازبک هنوز در آن زمان نبودند به قول بچه ها گفتنی یا دنبال وجنبه تجاری مثل فیلم سیصد واسکندر مقدونی معروفیت هستند. بیخود خودمونو اذیت نکنیم اما اظهار نظر که منعی نباید داشته باشد.

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code