۰۱۰۲۱۴۰۰

در پنجمین بیانیه شورای راهبردی سینمای ایران مطرح شد⇐واسطه‌ها را از چرخه اکران حذف کنید/با سهمیه‌سازی برای برخی آثار رونق را از سینماها نگیرید

سینماژورنال: شورای راهبردی تحقیق و توسعه سینمای ایران که شهریورماه پارسال و برای مشورت دادن به بخش دولتی سینمای ایران توسط تعدادی از سینماگران باتجربه ایرانی راه افتاده بود نخستین بیانیه خود در سال ۹۵ را منتشر کرد.

در این بیانیه که پنجمین بیانیه رسمی شورای راهبردی است بر لزوم آزادسازی چرخه اکران در رابطه میان سینمادار و تهیه کننده تأکید کرده است.

سینماژورنال متن بیانیه شورای راهبردی را ارائه می دهد:

تعریف اکران در رابطه سینمادار با تهیه کننده

ضمن تبريك موفقيت سينماي ايران در جلب مخاطبان در دو ماه نخست سال ١٣٩٥، شوراي راهبردي سينماي ايران با تأكيد بر لزوم به رسميت شناختن سينماي ايران به عنوان يك صنعت ملي در حوزه قوانين و دستوالعمل ها ، لازم ميداند پيرامون مسئله پخش و اكران فيلم ها نكاتي را طرح نمايد. با توجه به مسئله بحران مخاطب و ريزش آن در سالهاي گذشته  كه نقش اصلي در عدم رشد بخش خصوصي سينما را دارد، اين شورا براين باور است كه رابطه مخاطب و سينما تنها در صورتي در بهترين مسير خود حركت خواهد كرد كه نمايش فيلم در سينماهاي ايران صرفا در رابطه سينمادار با تهيه كننده تعريف شود.

نمایش سهمیه ای و واسطه ها را از چرخه اکران حذف کنید

تجربه نشان داده وجود هرگونه واسطه  به ارتباط گسترده و سالم فيلم با مخاطب خدشه وارد كرده و احتمالا باعث ايجاد رانت هاي مختلف براي برخي افراد و نهادها خواهد شد. شوراي راهبردي با تكيه بر آمار و تحقيقات و تجربيات سالهاي گذشته بر اين عقيده است كه با اين شكل نمايش سهميه‌اي سينماي ما هيچگاه صاحب فيلم هاي بزرگ و پرمخاطب نخواهد شد و نحوه شكست و پيروزي فيلم ها بر مداري نامشخص و ناعادلانه خواهد چرخيد. با آزادسازي چرخه اكران و ضابطه‌مند كردن نحوه نمايش فيلمها در سالن هاي سينما، اين مكان براي رويارويي بي واسطه سينما با مخاطب فراهم ميشود و تنها وجود يك نهاد بازرسي براي پيگيري حقوق تضييع شده سينماگران و صاحبان سالن ها كفايت خواهد كرد.

 

image_print
تاريخ انتشار: جمعه 29 آوریل 2016 - 21:24
لینک کوتاه: http://www.cinemajournal.ir/?p=21671

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code