۳۰۰۱۱۴۰۰

جناب عسکرپور! چرا در گام اول مدیرعامل صنف متبوع‌تان را به چالش نمی‌کشيد؟

سینماژورنال: محمدمهدی عسکرپور که همواره مناصبش در خانه سینما بسیار بیشتر از کارنامه فیلمسازی اش به چشم آمده در تازه ترین گفتگوی خود از اوضاع اقتصادی بغرنج جامعه نالیده و البته نداشتن تأمین اجتماعی و اقتصادی درست در کشور را نقد کرده است.

به گزارش سینماژورنال عسکرپور که با “مهر” رسانه متبوع حوزه هنری که فیلم “مهمان داریم” را هم برای این ارگان تولید کرد گفتگو کرده با نگاهی دلسوزانه به طبقه آسیب پذیر جامعه گفته است: شما می بینید که افرادی با سن بالا در حال دستفروشی در خیابان ها هستند و یا ممکن است در اطراف خود شما هم افرادی باشند که از تامین درستی برخوردار نباشند با اینکه در سنین بالایی قرار دارند و این در حالی است که ما جزو کشورهای ثروتمند جهان هستیم نه کشورهایی که شرایط اقتصادی مناسبی ندارند.

وی ادامه داده است: ما منابع زیادی در کشور داریم و این در حالی است که تأمین اجتماعی و اقتصادی درستی برای مردم وجود ندارد و افراد در این کشور آینده مبهمی دارند. افراد با خود فکر می کنند تا وقتی که کار دارند، می توانند روی زندگی و معیشت خود حساب کنند و غیر از آن اطلاعی ندارند که اصلا تا چه زمانی کار خواهند داشت.

عسکرپور که احتمالا به واسطه حضور نزدیک در حلقه مدیریتی خانه سینما مشکلات این صنف را درک کره خاطرنشان ساخته است: وضعیت هنرمندان بدتر است، فیلمسازی که هر ۷ سال یک بار فیلم می سازد این میان تکلیفش مشخص نیست. در طرح هایی مثل تکریم بزرگان مبلغی بصورت ماهانه می دهند که فرد فقط می تواند با آن در ماه چند بار آژانس گرفته و به اداره مورد نظر برود. علاوه بر این از بیمه خوبی هم برخوردار نیستند.

این کارگردان افزوده است: پس شما به عنوان یک جوان فکر می کنید تا وقتی که توانش را دارید و روی پا هستید باید درآمد داشته باشید تا بعدا محتاج دولت نشوید. دولتی که نمی تواند از پس شما بربیاید و شما را در نقطه ای به حال خود رها می کند. اگر هم مسیر کار درست فراهم نباشد این کسب درآمد از جایی محقق می شود که معمولا همراه با فساد است.

جناب عسکرپور! خودتان برای صنف سینما چه کردید؟

سینماژورنال نه تنها با گفته های عسکرپور کاملا موافق است که به شدت از صراحتی که ایشان در تصویرسازی اوضاع اقتصادی مردمان و بالاخص هنرمندان داشته قدردانی می کند اما پرسش‌هایی هم از ایشان دارد.

جناب عسکرپور که خودش چندین سال در حلقه مدیریتی خانه سینما حضور داشت برای رفع اصلی ترین مشکل بدنه صنف که نداشتن یک نظام بیمه‌ای جامع است چه کرد؟

از آن مهمتر اینکه ایشان چقدر از مشکلات موجود برای سینماگران را ناشی از ضعف عملکرد صنفی می‌داند که مدیران آن به جای دنبال کردن حل مشکلات اولیه اعضاء به سراغ برگزار کردن جشنهای مختلف هستند؟

جالب است که مدیران صنفی که به اعتقاد عسکرپور اعضای آن از بیمه خوبی برخوردار نیستند اخیرا در کنار جشنهای سالیانه شان درگیر برگزاری یک جشنواره کاملا دولتی هم شده اند؛ جشنواره ای که آبشخور بودجه ای خوبی هم دارد.

چرا از مدیرعامل صنف متبوع تان پرسش نمی‌کنید؟
عسکرپور که به صراحت دولتی را که نمی تواند از شهروندانش حمایت کند را نقد می‌کنند چرا سوزنی هم به صنف متبوعشان نمی زنند و از مدیرعامل این صنف نمی پرسند که چرا به جای حل کردن مشکل بیمه اعضای صنف وقتش را درگیر مناصب دولتي ديگر  آن هم افزون بر درگيري هاي فيلمسازي  و حواشي آن كه لابد نمي شود  اين يكي را انتظار داشت كنار بگذارد، كرده است ؟!

عسکرپور اگر می خواهد از سخنانش تعابیر سیاسی مستخرج نشود حتما باید این را هم بگوید که خودش طی همه سالهای حضور در رأس خانه سینما، چه فعالیتهایی برای بهبود اوضاع رفاهی صنف انجام داد؟

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه 8 می 2016 - 10:10
لینک کوتاه: http://www.cinemajournal.ir/?p=22190

بعدش؟

مطالب مرتبط

3 نظر برای مطلب "جناب عسکرپور! چرا در گام اول مدیرعامل صنف متبوع‌تان را به چالش نمی‌کشيد؟"

 1. امیرحسین سجادی گفت:

  سلام،نمی دونم شما در بدنه ی این سینما فعالیت می کنید یا خیر،ولیکن بهتر نظرتون رو انقدر صریح در مورد یک شخص نگین.
  من در بدنه ی این سینما فعالیت دارم،و شاهد اقدامات موثر آقای عسگرپور بودم،یادمان نرود در خانه ی سینما را داشتند می بستند که حتی بستند،ویادمان نرود مردان سینما به دادش رسیدند(آقای پرستویی،آقای کیانیان،آقای فرهادی،و…) که در رأس این بزرگان آقای عسگرپور می جنگیدن برای باز ماندن در خانه همه ی سینماگران.
  یادمان نرود.

  • علی گفت:

   می جنگیدن؟
   برای چه دستاوردی؟
   اهالی سینما هنوز یه بیمه تکمیلی درست و حسابی ندارن…

   من عضو صنف مدیران تولید سینما هستم وهر سال غم این را دارم که نکند خودم یا اعضای خانواده ام فقط مجبور بشوند به یک دندانپزشک مراجعه کنند که در آن صورت هزینه درمان را باید از جیب بدهیم

   اگر جنگیدن برای خودشان جنگیدن که پروژه های میلیاردی در سینما و تلویزیون دستشان را بگیرد.

   این دوستانی که نام بردید کدامشان مشکل نداشتن شهریه فرزند دانشجوی شان را دارند؟

 2. مهدی ب. گفت:

  با کارت خانه سینما حتی نمی توان یک فیلم را با تخفیف تماشا کرد

  بیمه و اقلام رفاهی که جای خود دارد

  فقط هر سال پول میگیرند برای حق عضویت

  اما دریغ از سر سوزنی امکانات رفاهی

  در عوض سران صنف هم بودجه های خوبی برای تولید دارند و هیچ وقت بیکار نمی مانند و هم اینکه اخیرا هم زده اند به کار برگزاری جشنواره های دولتی نون و اب دار

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code