۰۲۰۱۱۴۰۲

کیارستمی و فرهادی به دعوت فرخ‌نژاد به آبادان می‌روند/آیا این سفر مرتبط است با سخنان ضدجنگ کیارستمی؟

سینماژورنال: اصغر فرهادی، عباس کیارستمی و محمود کلاری در پنجاه‌و‌دومین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان «اروند» نشست تخصصی در حوزه فیلمبرداری، فیلم و سینمای تجربی برگزار می‌کنند.

حمید فرخ‌نژادبه‌عنوان دبیر افتخاری جشنواره اروند مسوولیت دعوت از این سه‌سینما‌گر را عهده‌دار بوده است.

تابستان گذشته فیلمی از عباس کیارستمی در حاشیه جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه سیراکیوز آمریکا اکران شد که در آن او به‌صرف بودجه‌های کلان برای ساخت فیلم‌های جنگی اشاره ونقدی را در این خصوص مطرح کرده بود.

این فیلم که بخشی گزینشی از حرف‌های کیارستمی بود با واکنش‌های شدیدی از سوی برخی جریانات سیاسی همراه شد.

انتخاب گزینشی این گفت‌وگو به‌غلط برای برخی  به عناد کیارستمی با حماسه دفاع‌مقدس تعبیر شده بود.

کیارستمی طی گفت‌وگو با حبیب احمد‌زاده تصریح کرد از هیچ‌جنگی دفاع نمی‌کند اما بحث دفاع را موضوعی جدا می‌داند و بر‌همین‌اساس، خود را مدیون جوانانی می‌داند که در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، از جان خود برای دفاع از میهن گذشتند. او همچنین از سفری به جنوب کشور و مناطق جنگ‌زده سخن گفت.

اتفاقی که ظاهرا به‌واسطه برگزاری جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان اروند تحقق پیدا کرده است.

فرخ نژاد: این سفر ربطی به آن موضوعات ندارد

هر‌چند حمید فرخ‌نژاد می‌گوید: «فکر نمی‌کنم این سفر ربطی به موضوع مطرح‌شده در ماه‌های قبل داشته باشد… .»

فرخ‌نژاد در گفت‌وگو با بهناز شیربانی در «شرق» در پاسخ به این پرسش که دلیل انتخاب این سه‌سینماگر چه بود و قرار است در مورد چه مباحثی در این کارگاه‌های تخصصی صحبت شود؟ گفت: «حقیقتا آقایان کیارستمی، فرهادی و کلاری قبول زحمت کردند و دعوت من را پذیرفتند. شاید خودم هم فکر نمی‌کردم این دوستان دعوت به این سفر و برگزاری نشست را بپذیرند که خوشبختانه اتفاق افتاد.»‌

او ادامه داد: «روز اول ‌اسفند‌ماه کارگاه تخصصی آقای کلاری برگزاری می‌شود و به‌ترتیب در روزهای دوم و سوم اسفند نشست‌های تخصصی آقای کیارستمی و آقای فرهادی خواهد بود و طبعا در مورد تخصصشان با جوان‌هایی که در این نشست‌ها شرکت خواهند کرد صحبت می‌کنند و حقیقتا با آغوش باز این دعوت را پذیرفتند و امیدوارم سفر به‌یاد‌ماندنی‌ای برای این بزرگواران و کسانی که در این کارگاه‌ها شرکت می‌کنند، باشد.»‌

image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۹:۵۳
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=899

بعدش؟

مطالب اخیر

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code