۱۳۰۱۱۴۰۲

پشت پرده #می_توی_وطنی روی آنتن زنده ⇐ #یاسمن_عشقی: در پروژه‌ای بودم که کارگردان هر روز عاشق یک نفر می‌شد!/ #منوچهر_شاهسواری: این گونه اتفاقات در پروژه ای که به معنای واقعی صاحب داشته باشد، رخ نخواهد داد/ #حسین_فرحبخش: برخی با مقاصد سیاسی، به دنبال جشنواره کن هستند!/ #دانش_اقباشاوی: متاسفم که مساله به این مهمی در حد یک موضوع #تک_جنسیتی تنزل داده شده!

جنبش می تو metoo

سینماروزان: برنامه زنده سینمامعیار با اجرا و سردبیری امیرعباس صباغ در اولین برنامه سال جدید به بررسی حواشی و اتفاقات پیرامون انتشار بیانیه ۳۰۰ بازیگر و عوامل پشت صحنه در اعتراض به خشونت جنسی در سینمای ایران پرداخت.

در این برنامه منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، حسین فرحبخش تهیه کننده، دانش اقباشاوی رئیس انجمن صنفی برنامه ریزان و دستیاران، یاسمن عشقی دستیار کارگردان و یکی از امضا کنندگان بیانیه حضور داشتند.

در ادامه اظهارات هر کدام از این افراد را خواهید خواند:

یاسمن عشقی: به امید ایجاد یک فضای امن بیانیه را امضا کردم!

?آنچه در بیانیه برایم مهم بود ابتدا بحث آگاهی بخشی و سپس نگاه به خانم ها به عنوان یک انسان و نه ابزار بود که شخص آزارگر بدانند کارهایشان عواقب دارد و برایشان رسوایی به همراه خواهد آورد.

?جنبش me too به ما آگاه بخشید و به ما جسارت داد که بتوانیم راجع به حقوق خود صحبت کنیم و اعلام کنیم نمی خواهیم در محیط کارمان این اتفاقات رخ دهد.

?خشونت جنسی صرفا تجاوز جنسی نیست و هرگونه آزار کلامی، روحی، روانی و تبعیض جنسیتی را شامل می شود.

?سال ۸۸ بود و یکسال از شروع کارم به عنوان دستیار کارگردان می گذشت که در یک پروژه پر بازیگر در شمال کشور مشغول کار بودیم که کارگردان متاهل ما هر روز دلباخته یکی از بازیگران خانم یا دیگر عوامل میشد و اگر به مراد دلش نمیرسید عصبی میشد و داد و بیداد راه می انداخت و تنش درست می‌کرد و اگر هم قرار بود به مراد دلش برسد بدون توجه به‌ رکورد و بقیه موارد، کار را سریع جمع می کرد و شب وقتی برای روز بعد مشغول برنامه ریزی بودیم تهیه کننده تماس می گرفت و می پرسید امروز کارگردان دنبال چه کسی بوده !!! و در این فضای پرتنش همه به فکر این بودند که الان چه کسی دنبال چه فردی ست!!!

?امیدوارم این بیانیه ها و مسیری که در آن قرار گرفته ایم، باعث امنیت فضای کار خاتم ها شود.

منوچهر شاهسواری: گرفتار هستیم به خاطر پروژه های بی صاحب!

?شورای صیانت خانه سینما تحت تاثیر هیچ قدرتی نیست و در طول ۱۷، ۱۸ سال گذشته به دفعات تشکیل جلسه داده و در مواردی افراد را جریمه و در مواردی هم پرونده را به قوه قضائیه ارجاع داده است و به لحاظ حقوقی کاملا کیفری ست.

?مساله اصلی که برای من اهمیت دارد طرح این پرسش است این حواشی یک امر اجتماعی ست و یا مساله ای مختص به سینماست؟ که پاسخ روشن است که مساله کاملا جنبه عمومی دارد و چیزی نیست که دیروز و امروز اتفاق افتاده باشد.

? اگر وارد اتفاقی شدیم که در جهان رخ داده اما تن به آداب آن نمی دهیم حتما دچار بی انصافی محض خواهیم شد!

?شورای صیانت خانه سینما پرونده ها را با قید محرمانه مطلق بررسی می کند چون اینجا پای آبرو افراد میان است و هیچ کدام از این افراد در هیچ مدلی به ما مراجعه نکرده اند که پاسخ نگرفته باشند!

?به آنهایی که این بیانیه را امضا کرده اند می گویم اگر می خواهید فضای سینمای ایران را از هر گونه شبهه ای ناشی از بی اخلاقی پاک و منزه کنید، چاره ای ندارید جز اینکه مسئولیت آنچه می گویید را بپذیرید و به میدان بیایید، این مساله با کمپین درست کردن فرق دارد و باید وارد عمل شوید و جز خانه سینما و سازمان سینمایی و البته قوه قضائیه گزینه دیگری نداریم!

?نباید ماجرایی را قبل از طرح در مجازی قانونی ، به رسانه ها بکشیم و من امروز نگران این هستم که این تصور برای مردم به وجود آید که برای همه این افراد مشکل اینچنینی بوجود عمده در حالیکه می دانیم اینگونه نیست.

?اعتقاد دارم باید یک بند یا منشور اخلاقی در دفاع از حق تمام افراد (مرد، زن، بچه و …) به تمام قراردادهای سینمایی اضافه شود و همه آن را بپذیرند.

?این گونه حواشی و اتفاقات در پروژه ای که به معنای واقعی صاحب داشته باشد، رخ نخواهد داد!

?اگر تعرض به فردی برایمان مسجل شد هیچ گونه مصلحت اندیشی و ملاحظه ای نخواهیم داشت!

? در خصوص اظهارات یکی از خانم های نویسنده درباره آنچه به ادعای ایشان سالها پیش برایش رخ داده باید بگویم که از شکل، ماهیت و چگونگی اتفاق افتادن آن مطلقا بی اطلاع ام.

حسین فرحبخش: همه جا آدم ناباب هست!

?با دادن این بیانیه موافق نیستم و به نظرم اینگونه مسائل را اگر اتفاق افتاد باید در زمان وقوع خودش اتفاق واکنش نشان داد نه اینکه ۱۰ سال از اتفاقی گذشته باشد و حرفی را به دروغ به کسی نسبت دهیم که فرد ثابت شده ای است و اهل این حواشی نیست.

? در همه حرفه ها آدم ناباب است و سینما هم از این مساله مستثنی نیست.
?نمی خواهم تهمت بزنم در این فهرست امضا کنندگان بیانیه برخی افراد با مقاصد سیاسی فعالیت دارند و حیثیت سینما را نشانه گرفته اند و نیم نگاهی هم به جشنواره کن دارند.

?بازیگری که مورد اتهام قرار گرفته را بالای ۲۰ سال است که می شناسم و می دانم پشت صحنه آن فیلم چه اتفاقاتی افتاده و مساله این طور نبوده، یک درگیری لفظی و اختلاف پیش آمده که حالا سر یک موضوعی برای انتقام و تلافی به این شکل مطرح شده است و من با همین بازیگر هم صحبت کردم؛ خودش هم متعجب است.

? من با برخی از این خانم هایی که این بیانیه را امضا کرده اند (هم آنهایی که متاهل بودند و هم آنهایی که مجرد بودند) صحبت کردم و حرفه‌ای همگی شبیه به هم بود که به من گفتند ما را تحت فشار گذاشتند و ما نمی خواستیم امضا کنیم و وقتی از آنها راجع به صحت این صحبت ها سوال کردم قسم خوردند که ما چنین چیزی ندیده ایم!

?من با زبان روزه و رو به قبله می گویم که در طول چهار دهه فعالیت در سینما و ۶۰ فیلمی که ساختم حتی یک مورد اینچنینی هم در فیلم های خودم اتفاق نیفتاده و در فیلم های دیگر هم به ندرت چیزی شنیدم و اگر هم موردی بوده برای آدم های چیپ و دسته چندم بوده است.

?آنهایی که بیانیه را امضا کردند کار اشتباهی مرتکب شدند که اگر رو به روی من بنشینند من به آنها ثابت می کنم و حرفشان را پس خواهند گرفت، من منکر همه چیز و برخی مشکلات نمی شوم اما در حدی نیست که عده ای با مقاصد سیاسی کار را دست گرفتند و برخی هم از سر نادانی همراه آنها شدند و بعدا متوجه این اشتباه خود خواهند شد که شاید جبران آن سخت باشد!

دانش اقباشاوی:  متاسفم بابت نگاه جنسیت‌زده!

? ما در صنف برنامه ریزان و دستیاران اولین صنفی بودیم که نسبت به اظهارات خانم شمسی پور واکنش نشان دادیم و علاوه بر تایید راستگویی ایشان گفتیم به مساله فراتر از یک بحث جنسیتی و به عنوان موضوعی در تکریم کرامت انسانی نگاه کنیم و نسبت به آن واکنش نشان دادیم

? ما در موارد گذشته هر گونه شکایتی را پیگیری کردیم و در یکی از موارد که فردی از پشت صحنه هم از یک بازیگر مرد و هم از بازیگر زن کتک خورده بود، شکایت را به مدیرعامل خانه سینما ارجاع دادیم و درخواست ورود شورای صیانت به موضوع را دادیم که متاسفانه به شکل ریش سفیدی مساله را حل کردند !

?متاسفم که مساله به این مهمی در حد یک موضوع تک جنسیتی تنزل داده شده است و از رسانه ها می خواهم به این‌ موضوع ضریب ندهند.

?در حال حاضر سه روز است که کارزار ایجاد امنیت روانی برای تمام صنوف را تشکیل دادیم که در حال حاضر ۵۲۰ نفر آن را امضا کرده اند.

سینمامعیار با اجرا و سردبیری امیرعباس صباغ و تهیه کنندگی محمدجواد طالبی پنجشنبه ها ساعت ۱۴:۳۰ الی ۱۵:۴۰ بصورت زنده از رادیو گفت وگو پخش می شود.

image_print
تاريخ انتشار: جمعه ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۹
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=68532

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code