۲۰۱۱۱۴۰۱

همکاری بازیگر «لانتوری» با کارگردان «چنارستان»

سینماروزان: هادی آفریده مستندساز جوان و البته توانای ایران که در سالهای اخیر ساخت مستندهایی نظیر «باغهای گمشده»، «صورت خوانی» و «چنارستان» را انجام داده در تازه‌ترین تجربه مستندسازی خود به مرور تاریخچه تأسیس باغهای تاریخی پرداخته که در نقاط مختلف ایران وجود دارد.

به گزارش سینماروزان در ساخت این مستند بهناز جعفری بازیگری که سال گذشته درام ملتهب «لانتوری» را روی پرده داشت به عنوان راوی حضور داشته است.

هادی آفریده مستندساز درباره ساخت «پردیس های خیال» تولید جدید شبکه مستند توضیح داد: فیلم قبلی که با نام «باغ های گمشده» برای شبکه مستند کار کردم، قصه تخریب ۲۰۰ سال باغ های ایران را روایت می کرد اما «پردیس های خیال» موضوعی به گسترده ایران دارد و لوکیشن های فیلم در شهرهای مختلف ایران پراکنده است.

وی افزود: این مستند به روایت تاریخی از زمان کوروش می پردازد، آن زمان باغ های سلطنتی با فرمان و طراحی کوروش در ایران بنیان گذاشته شد و پردیس هایی برای نشان دادن قدرت فرمانروایی ایران طراحی و ساخته می شده اند.

آفریده تصریح کرد: نکته شگفت انگیز اینکه این باغ ها در کویر و محل هایی ساخته می شده که صد در صد خشک و بی آب بوده و با استفاده از تکنیک های منحصر به فرد ایرانی آبیاری می شده است. از همان زمان بنیان مکتب باغسازی ایرانی که در دنیا مشهور است در کنار دیگر روش های باغ سازی شکل می گیرد و تا دوره معاصر ادامه پیدا می کند.

تهیه کننده و کارگردان «پردیس های خیال» درباره لوکیشن های فیلم گفت: می توان گفت تقریبا در بیشتر کویرها و مناطق خشک و بی آب و علف ایران فیلمبرداری داشته ایم؛ مناطقی که ۵۰ تا ۶۰ درجه آفتاب و گرما دارد و باورنکردنی است که در بیابانی که در شمال و جنوب آن هیچ آبادی وجود ندارد، با باغی روبرو می شوید که قدمت ۱۰۰ تا ۶۰۰ ساله دارد. برای آبیاری این باغ ها با روش آبیاری قنات، فرسنگ ها آب زیرزمینی را انتقال می دادند و این مدیریت آب باعث شکل گیری این باغ ها شده است.

وی با بیان اینکه باغ های ایرانی در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است، یادآور شد: ۵، ۶ ماه صرف تحقیق و پژوهش این مستند شد و تصویربرداری آن یک سال به طول انجامید. بهناز جعفری بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون نیز لطف کرد و با وجود شرایط سختی که داشتیم به این خاطر که از موضوع فیلم خوشش آمده بود، گفتار متن این فیلم را برعهده گرفت.

عوامل «پردیس های خیال» عبارتند از فیلمبردار: رضا تیموری، تدوین: بابک بهرام بیگی، صداگذاری و طراحی صدا: مهرشاد ملکوتی، صدابردار: احمدرضا طائی، دستیار کارگردان و عکاس فیلم: روشنک اهرابی.

این تولید جدید شبکه مستند یکشنبه ۱۳ فروردین همزمان با روز طبیعت ساعت ۲۱:۳۰ از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود و دوشنبه ۱۴ فروردین ساعت ۱۲ بازپخش می شود.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۶ - ۸:۳۷
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=36654

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code