۰۸۰۳۱۴۰۱

عیان گویی معاون نظارت ، توپ را به زمین هیات داوران انداخت⇐بجز “قاتل و وحشی” هیچ فیلم دیگری به خاطر نداشتن پروانه نمایش از فهرست فیلم‌های هیات داوران حذف نشده!!/هیات داوران هیچ درخواستی برای نمایش “قاتل و وحشی” ارائه نداد!!/این نظر هیات داوران بوده که بسیاری از فیلمهای مجوزدار در جشنواره نباشند!  

سعید+رجبی+فروتن

سینماروزان:  بعد از اعلام فهرست مطلوب هیات داوران فجر برای نمایش در جشنواره برخی از صاحبان آثار با فانتزی سازی و چسباندن خود به فیلم توقیفی”قاتل و وحشی” مدعی توقیف شدند ولی معاون نظارت به صراحت ادعای این خیال پردازان را تکذیب کرد.
سعید رجبی فروتن به صراحت اعلام کرده که تنها فیلم ممیزی خورده “قاتل و وحشی” است و مسئول عدم انتخاب سایر آثار راه نیافته به جشنواره هیات داوران است و نه اداره نظارت!!
 

سعید رجبی فروتن در گفت‌وگویی مکتوب با ایسنا درباره اینکه جشنواره فیلم فجر همیشه محلی برای نمایش فیلم‌ها پیش از هر توقیف قطعی یا ممیزی‌های زیاد بوده، چرا این اتفاق برای فیلم «قاتل و وحشی» که- نزدیک به ۶۰ دقیقه لیلا حاتمی را با سرتراشیده ارائه میدهد-رخ نداد و آیا این امکان هست که در یکی از روزهای جشنواره اجازه نمایش فیلم در بخش خارج از مسابقه داده شود، بیان کرد:‌ نوع اصلاحات احتمالی شورای پروانه نمایش به فیلم‌های داوطلب حضور در جشنواره ممکن است متفاوت با اکران عمومی آن‌ها باشد، زیرا معمولا فیلمسازان پس از دریافت بازخورد جشنواره‌ای فیلم‌هایشان نسخه متفاوتی را به شورای بازبینی ارائه می‌دهند. همچنین شورای پروانه نمایش اصلاحات جزیی را حسب مورد به زمان اکران عمومی فیلم‌ها موکول می‌کند. در مورد فیلم «قاتل و وحشی» شورای پروانه نمایش در نسخه ارائه شده صحنه‌هایی را مغایر با احکام شرعی دانسته است و متاسفانه در مهلت داده شده اصلاحات مورد انتظار محقق نشد.

او در پاسخ به اینکه چرا فیلم «قاتل و وحشی» با وجود درخواست داوران برای آن‌ها به نمایش درنیامد تا شاید آن‌ها هم به عنوان متخصصان این حوزه می‌توانستند راهکار و کمکی برای حل مشکل فیلم ارائه کنند، گفت:‌ هیات داوران اصولا برای فیلم «قاتل و وحشی» و هیچ فیلم دیگری تقاضای نمایش نکرده است، زیرا به موجب مقررات و گردش کار تعریف شده فیلم‌هایی که با نمایش آن‌ها در جشنواره ولو با اصلاحات موافقت به عمل می‌آمد، برای داوران ارسال می شد. 

رجبی فروتن در پاسخ به اینکه آیا عدم صدور مجوز نمایش برای فیلم «قاتل و وحشی» در اکران عمومی قطعی است‌ و این فیلم را باید توقیف شده دانست، تاکید کرد: بررسی دوباره فیلم «قاتل و وحشی» برای اکران عمومی به تقاضای تهیه‌کننده و اراده و تمایل او به رفع مشکل موجود وابسته است.

وی همچنین درباره اینکه چرا سختگیری‌های شورای پروانه نمایش در جشنواره‌ای که امسال بسیار محدود برگزار می‌شود زیاد بوده (طبق اظهارات برخی صاحبان فیلم) بویژه ممیزی‌هایی که مصداق آن‌ها به وفور در جامعه دیده می‌شود، گفت: اشاره شما به کدام سخت گیری شورای پروانه نمایش است؟ آیا به جز ایراد کلی به فیلم «قاتل و وحشی» از اصلاحات سایر فیلم‌ها اطلاع دارید؟ آیا جز این است که اگر به معدودی از فیلم‌ها اصلاحاتی ابلاغ شده است با استقبال تهیه‌کنندگان آن‌ها روبرو شده و نام آن‌ها در بین فیلم‌های منتخب هیات داوران به چشم می‌خورد؟

معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی در پایان در پاسخ به اینکه آیا فیلم‌های دیگری بوده‌اند که برای جشنواره متقاضی بودند و موفق به دریافت پروانه نمایش نشدند، گفت: بجز “قاتل و وحشی” هیچ فیلم دیگری به خاطر نداشتن پروانه نمایش از فهرست فیلم‌های منتخب هیات داوران حذف نشده است و این نظر هیات داوران بوده که بسیاری از فیلمهای مجوزدار در جشنواره نباشند!

 

image_print
تاريخ انتشار: پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۹:۴۹
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=62968

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code