۱۲۰۴۱۴۰۱

علیرضا رییسیان در «شب سینما» اظهار داشت⇐بعد از چهل سال به سینمایی آشفته و به‌هم‌ریخته رسیده‌ایم که نه دولتی است و نه بازار آزادی!!/هنوز و بعد از سالها معلوم نشده فارابی در حمایت از پروژه‌ها جنبه هنری برایش مهم است یا جنبه اقتصادی یا جنبه ارتباطی؟؟؟/در اروپا و آسیا و حتی استرالیا نیز دولتها سوبسید به سینماگران می‌دهند ولی در کار فیلمساز دخالت نمی‌کنند!!/ این چه کاریست که سازمانهای پرخرج درست کرده‌اند برای تولید فیلمهای سفارشی؟؟/ اگر میخواهید فیلم سفارشی بسازید خیلی راحت و بدون واسطه‌ کردن سازمانهای پرخرج با سینماگران متبوع خود روبرو شوید و بهشان سفارش بدهید تا برایتان هر آنچه میخواهید بسازند!/اگر سرانه سینماروی ما به ده درصد جمعیت هم برسد شاهکار کرده ایم ولی این هم برایمان رویاست!/ اولین و آخرین گام برای حل مشکلات متعدد سینمای ایران این است که هیأت دولت، سینما را به صنعت تبدیل کند 

سینماروزان: با شفاف‌سازیهای اخیر، واسطه‌گری پرهزینه زیرمجموعه‌های سازمان سینمایی بیش از پیش مورد انتقاد واقع شده است و درباره بودجه‌های هنگفتی که در این سازمانها صرف «پشتیبانی» شده است، نیز کلی حرف و حدیث شکل گرفته؛ ماجرا این است که برای حمایت از سینماگران، سازمانها و ارگانهایی راه افتاده اند که به غیر از مشخص نبودن دلایل شان برای حمایتهای هنگفت از حلقه‌ای معدود، به دالان‌هایی بودجه‌خوار بدل شده اند.

علیرضا رییسیان با اشاره به مشکلات ناشی از صنعتی نشدن سینمای ایران اظهار در برنامه «شب سینما»شبکه چهار سیما اظهار داشت: اولین و آخرین گام برای حل مشکلات متعدد سینمای ایران این است که سینما به صنعت تبدیل شود و البته اگر بخواهند، انجام این امر، کار دشواری نیست. سینما باید در هیات دولت به صنعت سینما بدل شود؛ درست همان طور که گردشگری به صنعت بدل شد و کلی تحول در این صنعت ایجاد شد میتوان با صنعتی کردن سینما هم رشدش را دید.

رییسیان ادامه داد: اگر سینما، خدمات باشد که اقتصادش اهمیتی ندارد و باید نگاه صنعتی را بر سینما حاکم کنیم تا اقتصادش هم رشد کند.

کارگردان «چهل سالگی» و «دوران عاشقی» تأکید کرد: در ابتدای انقلاب که دولت برای بازسازی سینما، خودش متولی تولید شد، مجبور بود بحث هدایت-نظارت-حمایت را در قالب گلخانه ای پیاده کند ولی حالا و بعد از چهل سال به سینمایی رسیده ایم که نه مطلقا دولتی است و نه مطلقا بازار آزادی و دچار یک وضع آشفته و بهم ریخته شده است.

علیرضا رییسیان با اشاره به ضعفهای پایه‌ای سینمای ایران گفت: در مجموعه سینما هم در حیطه تولید و هم در حیطه پخش دچار ضعف هستیم. از منظر فروش، سینمای ایران رشد داشته ولی از منظر مخاطب چطور؟ اساسا فعالیتهای هنری در ایران استراتژیک نیست و همین است که دردسرساز شده. وقتی مقامات بالادستی فرهنگ را الویت خود نمیکنند بدیهیست هر اتفاقی هم که در فرهنگ بیفتد تفاوتی برای بالادستیان ندارد.

کارگردان «ریحانه» و «ایستگاه متروک» بیان داشت: در هالیوود بانکها هستند که برای تولید فیلم، وامهای کم بهره به کمپانیها میدهند؛ البته با داشتن پروپوزالهای قانع کننده! در اروپا و آسیا و حتی استرالیا نیز دولتها مدام سوبسید به سینماگران میدهند ولی در کار فیلمساز دخالت نمیکنند ولی در اینجا برای یک وام حداقلی کلی وقت فیلمساز را میگیرند و کلی در متن اش دخل و تصرف میکنند.

این کارگردان ۶۴ساله با انتقاد از اتلاف بودجه های هنگفت برای راه اندازی سازمانهای تولید فیلم اظهار داشت: این چه کاریست که سازمانهای پرخرج درست کنند برای تولید فیلمهای سفارشی؟؟ آخر چه کاریست؟؟ اگر میخواهید فیلم سفارشی بسازید خیلی راحت و بدون واسطه کردن سازمانهای پرخرج با سینماگران متبوع خود روبرو شوید و بهشان سفارش بدهید تا برایتان هر آنچه میخواهید بسازند. این چه کاریست که کلی هزینه و بودجه صرف میشود برای ارگان سازی؟؟ یعنی واسطه ای میتراشند بین سفارش دهنده و تولیدکننده و این میان کلی هم هزینه تلف میشود. این بوروکراسیها فایده‌ای هم ندارد جز پر کردن جیب واسطه ها.

علیرضا رییسیان با بیان اینکه حمایت ارگانهای دولتی از سینماگران بی ضابطه است گفت: هنوز و بعد از سالها معلوم نشده فارابی در حمایت از پروژه‌ها جنبه هنری برایش مهم است یا جنبه اقتصادی یا جنبه ارتباطی؟؟؟ چرا گرفتار چنین وضعی شده ایم چون نگاه صنعتی بر سینما حاکم نشده است. دولت نباید در اعطای تسهیلات روابط را مقدم برشمارد. دولت باید بسترسازی کند و ابدا نباید به فکر رقابت در تولید باشد. اگر سرانه سینماروی ما به ده درصد جمعیت هم برسد شاهکار کرده ایم ولی این هم برایمان رویاست. تا سینما در قوانین کشور به عنوان صنعت شناخته نشود همینی هست که می بینید.

ِ

image_print
تاريخ انتشار: جمعه ۱۹ مهر ۱۳۹۸ - ۹:۳۷
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=57719

بعدش؟

مطالب مرتبط

3 نظر برای مطلب "علیرضا رییسیان در «شب سینما» اظهار داشت⇐بعد از چهل سال به سینمایی آشفته و به‌هم‌ریخته رسیده‌ایم که نه دولتی است و نه بازار آزادی!!/هنوز و بعد از سالها معلوم نشده فارابی در حمایت از پروژه‌ها جنبه هنری برایش مهم است یا جنبه اقتصادی یا جنبه ارتباطی؟؟؟/در اروپا و آسیا و حتی استرالیا نیز دولتها سوبسید به سینماگران می‌دهند ولی در کار فیلمساز دخالت نمی‌کنند!!/ این چه کاریست که سازمانهای پرخرج درست کرده‌اند برای تولید فیلمهای سفارشی؟؟/ اگر میخواهید فیلم سفارشی بسازید خیلی راحت و بدون واسطه‌ کردن سازمانهای پرخرج با سینماگران متبوع خود روبرو شوید و بهشان سفارش بدهید تا برایتان هر آنچه میخواهید بسازند!/اگر سرانه سینماروی ما به ده درصد جمعیت هم برسد شاهکار کرده ایم ولی این هم برایمان رویاست!/ اولین و آخرین گام برای حل مشکلات متعدد سینمای ایران این است که هیأت دولت، سینما را به صنعت تبدیل کند "

 1. ترانه تجلی گفت:

  همه حرفاش به کنار

  اینکه میگه برای ساخت فیلمهای سفارشی رفتن سازمان زدن واقعا خنده داره؟؟

  اونم اینکه به جای اینکه ارگانای قبلی رو تعطیل کنن صدمیلیارد صدمیلیارد میدن تا یه ارگان جدید راه بیفته

  اینه که خنده داره

 2. علیرضا مجیدی گفت:

  ارتباطات نه در فارابی بلکه در همه ارگانها هست. توی مرکز و انجمن و شهرک و …

  برای یه وام ۱۰تومنی هم بدون ارتباطات به جایی نمیرسیم

 3. توانگر گفت:

  اقای رییسیان فیلم مردی بدون سایه رو دیدیم. این کارگردانی که نقش اصلیه کیه دقیقا؟؟؟ ما نفهیمدیم؟

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code