۰۸۰۷۱۴۰۱

افشاری راز “داش آکل” توسط یک فارغ‌التحصیل نقاشی+عکس

سینماژونال: فیلم انیمیشن «داش آکل» که اقتباسی است از داستان مشهور صادق هدایت به کارگردانی هاجر مهرانی، به مراحل پایانی انیمیت رسید.

به گزارش سینماژورنال هاجر مهرانی درباره‌ چرایی انتخاب این داستان معروف برای ساخت جدیدترین فیلم انیمیشن خود اظهار داشت: «علاقه شخصی‌ام به این داستان، دلیل اصلی ساختن انیمیشن «داش آکل» بود؛ ضمن اینکه در دوران دانشجویی، عروسک داش آکل را ساخته بودم و ایده‌های جذابی برای به تصویر کشیدن این داستان با استفاده از این نماد به ذهنم رسیده بود.»

وی ادامه داد: «در این انیمیشن از عنصر نماد به جای دیالوگ استفاده کرده‌ام. در واقع «داش آکل» با کار قبلی‌ام که موزیکال بود، تفاوت زیادی دارد. این انیمیشن دو بُعدی است و ساخت آن هم دشواری‌های خاص خودش را دارد.»

انیماتور دوبعدی کم شده

این هنرمند تاکید کرد: «در چند سال اخیر انیمیشن‌های دو بُعدی ریزش داشته‌اند و انیماتوری که کار دو بُعدی انجام دهد، کم پیدا می‌شود. به همین خاطر مدت زیادی منتظر ماندم تا انیماتور دو بُعدی برای همکاری روی این پروژه پیدا کنم. به اعتقاد من و با همه سختی‌هایی که انیمیشن دو بُعدی دارد، این تکنیک مانند فرش دست‌بافت می‌ماند و ارزش فراوانی دارد.»

افشای راز داش آکل

به گفته مهرانی انیمیشن «داش آکل» ساختاری سینمایی دارد؛ اما از آنجایی که در مدت زمان کوتاهی روایت می‌شود، تاکید وی بر استفاده از زبان نماد بوده است. برای مثال به جای نمایش توده‌ی مردم، چشم‌های زیادی به تصویر درآمده است.

همچنین مهرانی در این انیمیشن به دنبال فاش کردن رازی از داستان «داش آکل» است که البته تا زمان نمایش آن مسکوت خواهد ماند!

فارغ التحصیل نقاشی

گفتنی است که هاجر مهرانی فارغ‌التحصیل رشته نقاشی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد انیمیشن از دانشکده سینما- تئاتر دانشگاه هنر است. او علاوه بر «داش آکل» انیمیشن‌های «نمکی» و «روز نو» را نیز در کارنامه فیلمسازی خود دارد.

عوامل فیلم انیمیشن «داش آکل» که بیش از نیمی از انیمیت‌های آن به پایان رسیده، عبارتند از: فیلمنامه: هاجر مهرانی و مریم چالش/ موسیقی: مریم چالش/ انیمیت: سیامک تک‌لو، زهرا آیت‌الهی/ بک‌گراند: مرتضی نائیجی/ تهیه‌کننده و کارگردان: هاجر مهرانی/ تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

داش آکل
انیمیشن “داش آکل”
image_print
تاريخ انتشار: سه شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ - ۶:۳۷
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=10074

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code