۱۳۰۹۱۴۰۰

از داریوش شایگان تا حجت‌الاسلام هادی خامنه‌ای؛ در مستندی پیرامون اندیشمند ژاپنی

سینماروزان: فیلم «شرقی» ساخته مسعود طاهری که  مستندی است پرتره از زندگی آثار و افکار «توشیهیکو ایزوتسو» سرانجام در خرداد ماه سال جاری به اتمام رسید و اکنون آماده نمایش شده است.

«توشیهیکو ایزوتسو» اندیشمند، فیلسوف، اسلام شناس و قرآن پژوه ژاپنی است که نه تنها در میان جامعه علمی  ایران در حوزه و دانشگاه خوشنام و آثارش از محبوبیت خاصی برخوردار است بلکه در سایر کشورهای اسلامی از جمله ترکیه، مصر، لبنان و مالزی نیز یک اسلام شناس و قرآن پژوه خوشنام است که آثارش در این کشورها مورد استقبال است.

ایزوتسو توجه ویژه ای به سنت های شرقی اعم از عرفانی، فلسفی و آئین های شرقی مانند اسلام، تائوئیسم و بودیسم داشت و سعی در همگرایی میان آنها داشت، که در نهایت به مطرح کردن فلسفه اصلیش یعنی فلسفه شرقی شد که بخش بزرگی از فیلم به شکل گیری پایه‌ها و نقد همین فلسفه اختصاص دارد.

در این فیلم بیش از شصت تن از افراد خبره و نخبه از سراسر جهان در مورد زندگی،آثار و افکار این شخصیت برجسته علمی ژاپنی به اظهار نظر پرداخته‌اند، که از جمله آنها می‌توان به دکتر سید حسین نصر، دکتر هرمان لندولت، دکتر مهدی محقق، دکتر توشیو کورودا، دکتر آکیرا ماتسوموتو، راهب بزرگ کوسی موری موتو، دکتر پیر لوری، دکتر ویسنوسکی، دکتر خوان خوزه لوپز و همچنین شادروان داریوش شایگان اشاره کرد که ظاهرا این آخرین فیلمی بوده که دکتر شایگان در آن حضور یافته اند.

سایر افراد حاضر در این فیلم:

دکتر بهمن ذکی پور (ایزوتسو شناس)، دکتر غلامرضا اعوانی (شاگرد ایزوتسو)، دکتر نوش آفرین انصاری (دوست خانوادگی ایزوتسو)، دکتر نصرالله پورجوادی (شاگرد ایزوتسو)، دکتر کریم مجتهدی (استاد فلسفه غرب)، دکتر سیدعباس عراقچی، دکتر پیروز مجتهدزاده(استاد ژئوپلتیک)، دکتر هاشم رجب زاده(ژاپن شناس)،  دکتر احمد پاکتچی (استاد مطالعات قرآنی)، دکتر شهریار نیازی (استاد کتابشناسی و مطالعات قرآنی) حجت الاسلام سید مصطفی محقق داماد (استاد کلام و فقه اسلامی) حجت الاسلام سید هادی خامنه‌ای، حجت الاسلام زمانی.

برای این فیلم در ۱۳ کشور جهان (کشورها: ایران، ژاپن، فرانسه، سوئیس، ایتالیا، ترکیه، کانادا، آمریکا، سوریه، اسپانیا، سوریه، چین) تصویربرداری انجام گرفته و همه مصاحبه ها به زبان اصلی گرفته شده که تقریبا دربرگیرنده ۱۲ زبان است.

فیلم دارای دو نسخه فارسی و بین الملل است و مدت زمان آن ۱۳۰ دقیقه است.

قرار است که این فیلم در کشورهای ایران، ژاپن و کانادا اکران خصوصی و مراسم رونمایی داشته باشد و برای سایر کشورها نیز رایزنی ها در جریان است.

image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ - ۸:۱۵
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=50950

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code