۰۴۰۵۱۴۰۰

چرا «جسارت» آقای رشیدپور؟! پرسشگری از رییس جمهور عین فعالیت حلال است! جز این باشد چه تفاوتی هست میان اهالی رسانه و متصدیان روابط عمومی!؟

حامد مظفری

سینماروزان/حامد مظفری: گفتگوی دوشنبه‌شب دوم بهمن ماه رضا رشیدپور با حسن روحانی رییس جمهور از حیث تلاشهایی که رشیدپور برای رفتن به سراغ معضلات اصلی جامعه داشت قابل تأمل بود.

به گزارش سینماروزان رشیدپور سعی زیادی کرد که برخلاف رویه سابق که گفتگوهای این گونه مجالی می‌شد برای تعارفات مجری و تبلیغ طرف گفتگو برای کارهای کرده و نکرده خویش، شرایطی را فراهم آورد که در فرصتی حدود یک ساعته فقط پرسشهای اساسی مردم باشد که طرح شود.

در نتیجه چنین روندی بود که رشیدپور منطبق با فیدبکی که از کف مردم در فضای مجازی گرفته به طرح سوال پرداخت و از حادثه سانچی و زلزله و آلودگی هوا گرفته تا فیلترینگ و افزایش قیمت ارز و مشکل بیکاری و مشکل موسسات مالی-اعتباری را در قالب مسائل اصلی جامعه طرح نمود.

روحانی در پاسخگویی آن قدرها پیشرو نبود و بیشتر می‌کوشید با حفظ خونسردی و لبخندی که مدام بر لب داشت وعده حل مشکلات را دهد و مردم را امیدوار کند؛ یعنی در مایه‌های همان روندی که به کار تبلیغات انتخاباتی می‌آمد.

با توجه به سابقه ذهنی که از رشیدپور در ذهن داریم به راحتی می‌توانیم بگوییم اگر هر شخص دیگری جلوی رشیدپور قرار می‌گرفت این روش پاسخگویی منطبق با وعده دادن، مواجه می‌شد با چالش طرح پرسشهای تازه‌تر و در نهایت گفتگو به سمت یک تاک‌شوی واقعی پیش می‌رفت اما رشیدپور نوعی محافظه‌کاری در طرح چالش داشت و حتی وقتی می‌خواست اندکی سوالات تندتر بپرسد مدام از روحانی عذر می‌خواست که در حال «جسارت» به وی است!!

آیا این نتیجه توصیه‌های فرامتنی به رشیدپور بوده؟ یا آن که رشیدپور به دلیل قرار گرفتن در برابر حسن روحانی، اعتماد به نفس‌اش کم شده بود؟

اینکه کدام فرض درست است را نمی‌دانیم اما آنچه حائز اهمیت است اینکه رشیدپور نباید پرسش کردن از رییس جمهوری که مدام بر برخاستگی دولت از ملت تأکید کرده را «جسارت» بداند! پرسش کردن آن هم درباره دغدغه‌های اصلی مردم از یک مسئول مملکتی نه تنها «جسارت» نیست که عین فعالیت حلال است.

این حق مردم است که از نمایندگان خود در رسانه‌های رسمی بخواهند منعکس‌دهنده دغدغه‌هایشان در گفتگو با مقامات باشند!

آقای رشیدپور! نومیدتان نمی‌کنیم که در گفتگو با روحانی از بسیاری همکاران خود جلوتر بودید اما یادتان باشد پرسشگری است که رسانه‌ را از روابط عمومی‌ تمیز می‌دهد پس اگر مجددا خواستید به سراغ مسئولی سطح بالا برای گفتگو بروید خواهشا بدعت نگذارید و پرسشگری درباره دردها را «جسارت» توصیف نکنید.

رضا رشیدپور-حسن روحانی
رضا رشیدپور-حسن روحانی

image_print
تاريخ انتشار: سه‌شنبه 23 ژانویه 2018 - 9:07
لینک کوتاه: http://www.cinemajournal.ir/?p=46920

بعدش؟

مطالب مرتبط

7 نظر برای مطلب "چرا «جسارت» آقای رشیدپور؟! پرسشگری از رییس جمهور عین فعالیت حلال است! جز این باشد چه تفاوتی هست میان اهالی رسانه و متصدیان روابط عمومی!؟"

 1. مصیری گفت:

  حسام‌الدین آشنا، مشاور رسانه‌ای حسن روحانی، در یک نظرسنجی توییتری عملکرد رئیس‌جمهور ایران در مصاحبه را به رای گذاشته است. از حدود بیش از شش هزار و ۵۰۰ نفری که در این رای‌گیری شرکت کرده‌اند، ۸۳ درصد گزینه ضعیف را انتخاب کرده‌اند. نتایجی بسیار نزدیک به نظرسنجی مشابه پایگاه خبری جماران از “میزان موفقیت رئیس‌جمهور در پاسخگویی به دغدغه‌های مردم” که از حدود پنج هزار نفری که در این رای‌گیری شرکت کرده‌اند، ۷۸ درصد گزینه ضعیف را انتخاب کرده‌اند.

 2. مجدحسینی گفت:

  در حسرت یک مصاحبه چالشی؛
  هر دو، مصاحبه شونده و مصاحبه کننده راضی، ملت ناراضی!
  گفت و گوی تلویزیونی رئیس جمهور و رشیدپور یک بار دیگر این نکته را به اثبات رساند که جای مصاحبه های عمومی چالشی، آن هم با حضور روزنامه نگاران واقعی خالی ست .

 3. عیسی گفت:

  تا زمانی که روزنامه نگاران حرفه ای و با تجربه کشور به رسمیت شناخته نشده و امکان مصاحبه با حسن روحانی را نداشته باشند “مصاحبه” رئیس جمهور، تنها در سطح یک “گفت و‌ شنود” خواهد ماند و حقوق شهروندی هم…

 4. علیرضا حسینی گفت:

  چکیده سخنان #روحانی
  در این زمینه تصمیماتی گرفته شده، در اون زمینه گفت و گوهایی شده، در بقیه زمینه ها هم طرح هایی در دست تهیه س
  نشست های یک جانبه، دو جانبه چهار جانبه برگزار شده تیم های فینالیست هم مشخص شدن
  مردم هم حق اعتراض دارن

 5. مهین صدری گفت:

  به نقل از زیباکلام
  ای‌کاش آقای روحانی متوجه می‌شدندکه هر بار که با مردم صحبت می‌کنند، بخش دیگری از ۲۴میلیون رأیشان را از دست می‌دهند. ای‌کاش ایشان می‌توانستند متوجه شوند که وقتی بجای پرداختن به مشکلات و مسائل جدی و واقعی جامعه به سئوال و جواب‌های تصنعی، پوک و سطحی می‌پردازند در حقیقت به شعور مردم توهین می‌کنند. #زیباکلام #صادق_زیباکلام #صادق_زیبا_کلام #زیباکلام_توییتر #زیباکلام_توئیتر #رشیدپور #رضا_رشیدپور #حسن_روحانی

 6. ولنجک به پایین گفت:

  اقای روحانی با اشاره به نقش نداشتن دولت در بالا رفتن قیمت ارز، از تامین بودن منابع ارزی دولت خبر داد و گفت: “هیچ مشکلی در واردات و صادرات نداریم.”
  بالاخره دلیل رکوردشکنی قیمت دلار در روزهای اخیر چیست؟

 7. الی گفت:

  جسارتا
  جسارتا
  جسارتا
  اقای رشیدپور خیلی ترسیده بود انگار
  ازچی؟
  نمیدونم
  ولی رشیدپور حالا خورشید نبود
  چه کاریه
  اگه بنا بود مثل بقیه باشه
  اصلا قبول نمیکرد خب

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code