۰۱۰۲۱۴۰۰

پرسش یک رسانه اصولگرا⇐چه کسی هزینه پخش تیزر از ماهواره را ‌می‌دهد؟ تهیه‌کننده؟ سینمادار؟ پخش‌کننده؟ یا …؟

سینماژورنال: در هیاهوی ماجرای پخش تیزرهای آثار سینمایی از یک شبکه ماهواره ای خاص اغلب این تهیه کنندگان هستند که درباره چرایی این امر طرف پرسش قرار می گیرند.

به گزارش سینماژورنال در یک مورد قابل تأمل اما رسانه اصولگرای “نسیم” با اشاره به سه ضلع “تهیه کننده-سینمادار-پخش کننده” که فروش یک فیلم میان آنها تقسیم می‌شود به طرح این پرسش پرداخته که چه کسی هزینه پخش تیزر از ماهواره را می‌دهد.

متن کامل گزارش “نسیم” را بخوانید:

همه جور تیزری روی آنتن رفته

داستان پخش تیزرهای سینمایی از شبکه های ماهواره ای فارسی زبان و بخصوص یک شبکه ماهواره ای که اخیرا برخی از بازیگران و کارگردانان درجه دوم داخلی با مهاجرت به ترکیه مشغول کار برای آن هستند همچنان ادامه دارد.

هرچند در ابتدا در تیزر آثاری که از این شبکه پخش می شد بر اکران محدود این آثار از کشورهای اروپایی و آمریکایی تاکید می شد و این طور القا می شد که تیزر این آثار به دلیل پخش خارجی شان از این شبکه روی آنتن رفته اما از جایی به بعد تیزر همه جور فیلم چه با اکران خارجی چه بدون آن و حتی تیزر برخی تئاترها از این شبکه روی آنتن رفت.

کلیدواژه مشترک تهیه کنندگان

پخش گسترده این تیزرها اگرچه به عنوان یکی از اله مانهای جدی جلب مخاطب مورد توجه قرار گرفت ولی سبب ساز آن شد که دادسرای فرهنگ و رسانه در چند نوبت تهیه کنندگانی که تیزرهای آثارشان از این شبکه پخش می شد را احضار کرده و بکوشد در فضایی صمیمانه برای حل مشکل پخش تیزر چاره ای بیندیشد.

با این حال نه تنها مشکل پخش تیزر از این شبکه حل نشد که دامنه آن چنان گسترده شد که آثار پاره ای تهیه کنندگان و کارگردانان ارزشی را هم دربرگرفت.

کلیدواژه مشترک تهیه کنندگانی که تیزر آثارشان از این شبکه پخش شده آن است که در جریان این ماجرا نیستند و شبکه مذکور بی اطلاع آنها مبادرت به پخش تیزر نموده است.

چه کسی هزینه پخش تیزر را می دهد؟

با این حال اگر از آن سو به مرور برنامه های تبلیغاتی این شبکه بپردازیم هرچند در ابتدا ادعا می شد این شبکه به صورت رایگان به پخش تیزر آثار فرهنگی می پردازد اما از جایی به بعد حتی برای پخش تیزر آثار فرهنگی هم برای علاقمندان به پخش تعرفه ای ارسال می شد شامل مبالغی که باید برای این امر بپردازند به عبارت بهتر این شبکه ادعا می کند تا هزینه پخش تیزر را نگیرد تیزر را روی آنتن نمی فرستد.

پس ماجرا چیست؟ تهیه کنندگان که می گویند روحشان هم از این ماجرا خبر ندارد پس چه کسی هزینه پخش تیزر را داده؟

دو ضلع دیگر هم در این ماجرا وجود دارند

در اکران یک فیلم به غیر از ضلع تهیه کننده، دو ضلع پخش کننده و سینمادار هم دخیل هستند که عایدی فروش فیلم میان این سه ضلع تقسیم می شود. حدود نیمی از فروش به سینمادار می رسد، حدود ۴۰ درصد به تهیه کننده می رسد و در حدود ۱۰ درصد هم به پخش کننده. البته پخش کننده هزینه تبلیغات اعم از تبلیغات محیطی یا رسانه ای را از تهیه کننده می گیرد.

با این حساب در فروش یک فیلم به ترتیب سینمادار، تهیه کننده و پخش کننده شراکت دارند و فروش بالا یا پایین فیلم هر سه ضلع را متاثر می کند. بر این اساس همان قدر که در قبال پخش تیزر تبلیغاتی فیلم از یک شبکه ماهواره ای، تهیه کننده باید پاسخگو باشد دو ضلع دیگر هم می توانند طرف سوال قرار گیرند بخصوص که تهیه کنندگان مرتب بر این امر تاکید داشته اند پخش تیزر بدون اطلاع آنها بوده است.

وظیفه سازمان سینمایی چیست؟

حالا اگر فرض کنیم که پاسخ پخش کننده و سینمادار هم این باشد که از این ماجرا اطلاع ندارند آن گاه باید همان پیگیری حقوقی از کانال بین الملل را درپیش گرفت تا یک بار برای همیشه ماجرای پخش تیزر از یک شبکه معاند حل شود.

 یقینا تهیه کنندگان، سینماداران و پخش کنندگانی که از این ماجرا اطلاع ندارند هم از این پیگیری حقوقی در سطح بین الملل استقبال خواهند کرد.

وظیفه سازمان سینمایی آن است که با استفاده از مشاوران حقوقی بین الملل به طور جدی این مساله را پی گیرد و شرایط آشکار شدن قضیه را مشخص کند.

image_print
تاريخ انتشار: شنبه 11 ژوئن 2016 - 8:35
لینک کوتاه: http://www.cinemajournal.ir/?p=23953

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code