۳۰۱۰۱۳۹۹

پرسشهایی از یک رییس ۳شغله⇐ چگونه از سرداران دفاع دم می‌زنید اما سورپرایز نشست‌تان آهنگساز پویا و گیتا است؟/آیا سردارانی که مدام از آنها دم می‌زنید را به واسطه تعدد مشاغل شناختیم یا به‌خاطر یکی بودن حرف با عمل؟/تحقق شعار «اقتصاد مقاومتی: تولید و اشتغال» یعنی پذیرفتن همزمان ۳ مسئولیت در روزگاری که کلی جوان مستعد بیکار داریم؟/چرا به‌مانند مدافعان حرم پشت نمی‌کنید به منابع ارگانی و توسل نمی‌کنید بر داشته‌های شخصی؟

حامد مظفری

سینماروزان/حامد مظفری: نشست خبری احسان محمدحسنی رییس ۳شغله سازمان هنری-رسانه ای اوج که علاوه بر اوج در بنیاد روایت و سازمان بسیج هنرمندان هم مسئولیتهای اصلی را برعهده گرفته با سخنان این رییس جوان درباره فداکاریهای مدافعان حرم در برخورد با داعش و ذکر خاطره از سردار حسین همدانی و ذکر خیر سردار قاسم سلیمانی آغاز شد بدون آن که این جوان از این بگوید که خودش برای مقابله با داعش و تکفیریون به جز ذکر خاطره چه کرده است.

 اینکه در سالی که شعارش «اقتصاد مقاومتی: تولید و اشتغال» است و در شرایطی که بسیاری از جوانان مستعد کشور لنگ فقط یک شغل آبرومند هستند بیایی و سه منصب مدیریتی حساس را همزمان با هم بپذیری و بعد هم دم بزنی از شجاعت مدافعان حرم و هوشمندی امثال قاسم سلیمانی حقیقتا خیلی جسارت می‌خواهد.

آیا شمایی که برای وزین جلوه دادن بیانات‌تان از سردار همدانی مایه می‌گذارید بهتر نیست به جای حرف در عمل پیرو این سردار باشید. کدام یک از مدافعان حرم را سراغ داشتید که همزمان با هم سه پست کلیدی را اشغال کنند؟ کدامیک از همین دو سردار سرافرازی که نام بردید یعنی قاسم سلیمانی یا حسین همدانی به دنبال افزایش دایره کرسیهای مدیریتی خود بودند؟

آیا ایشان و ده ها فرمانده و صدها رزمنده دوران دفاع را به واسطه تعدد کرسیهای مدیریتی در پایتخت و شعار دادن در مدح سرداران شناختیم یا به واسطه آن که جانشان را کف دستشان گذاشتند و برای اینکه یک وجب از مساحت ۱ میلیون و ۶۴۸ هزار و ۱۹۵ کیومترمربعی وطن کم نشود به دل خطر زدند.

خطر می‌دانید یعنی چه؟ یعنی دست کشیدن از تمنیات دنیوی؟ دست کشیدن از تعلقاتی که ولو به اندازه سر سوزنی ما را به دنیا وصل می‌کند؟ مگر امکان دارد همزمان با هم ۳شغل که هر کدام از آنها می‌تواند سهم یکی از هزاران جوان مستعد این ملک باشد را در اختیار داشته باشی و دم بزنی از تراژدی قتل عام یک گروهان مدافعان حرم توسط یک داعشی!

لابد می‌خواهید بگویید در تهران نشسته‌ایم تا با فعالیتهای فرهنگی به تصویرسازی حماسه‌سازی مدافعان بپردازیم. خیلی هم خوب است اگر در عمل در چنین مسیری حرکت کنید اما مشکل آنجاست که شش سال است مسئولیت جدی دارید و مهمترین محصولات‌تان از آن کارگردانی به نام ابراهیم حاتمی کیاست که قبل از شما دغدغه هایش را سینمایی می‌کرد و بعد از شما هم این کار را خواهد کرد و فی الواقع بودن یا نبودن امثال شما خللی در مسیرشان ایجاد نمی‌کرد جز آن که به واسطه پست مدیریتی‌تان نامتان به‌عنوان تهیه‌کننده بر پوستر فیلمهایش نقش بندد!

ایضا این وضعیت درباره سریالی به نام «پایتخت» که بودجه تولید فصل پنجمش را داده اید صدق میکند. جز این است؟

اخوی ۳شغله گرامی! متشکریم از اینکه در نشست تان با رونویسی از رسانه‌های مستقل به نقد تعدد برگزاری جشنواره در کشور پرداختید اما این نقد از زبان شمایی که سازمان تحت امرش کم بریز و بپاش نداشته یادآور مثلی است با هاشتگهای #قسم_حضرت_عباس و #دم_خروس.

بریز و بپاش، بریز و بپاش است؛ میخواهد از یک مدیر دهه شصتی همچنان علاقمند به ماندن در دایره مدیریت و در قالب راه‌اندازی جشنواره‌های خارج از مرکز سر زند یا از یک مدیر ۳شغله متولد میانه دهه ۶۰ و با واگذاری تولید یک پروژه مهم عاشورایی به تهیه‌کننده‌ای با کارنامه ضعیف در سینما  تا خروجیش شود فیلمی اپیزودیک که در اکران حتی نتواند ۳۰۰ میلیون هم بفروشد.

بریز و بپاش یعنی آن که وقتی می‌خواهید شوآف کنید باید متوسل شوید به خرج بیهوده برای ترانه‌سرای شبه‌اپوزیسیونی که مدام شما و افکارتان را به نقد می‌کشد یا بروید به سراغ آن رپر زیرزمینی که به لطف فالوئرهای کیلویی‌اش شما هم دیده شوید.

واحیرتا که به جای عمل بر مدار ارزشهایی که امثال حسین همدانی ها به خاطرش جاودانه شدند مانور می‌کنیم بر خاطره گویی از داعش و مداقعان حرم تا پرسشهای کلیدی‌تر مثلا میزان بودجه سالانه و خروجی فرهنگی مان هویدا نشود.

بدیهی است وقتی ارباب سخن باشید و نه مرد عمل سورپرایز نشست‌تان هم که با ذکر خیر سرداران دفاع آغاز میشود خبررسانی درباره تلاش برای برگزاری کنسرت سامی یوسف در ایران است و واگذاری یک پروژه سینمایی مهم به کارگردان شکست خورده  سینما و تلویزیون و البته راه اندازی دفتر پخش فیلم با مشاوره مدیری که عمر کارنامه سینمایی اش هنوز به ۴ سال نرسیده!!!

به دنبال این هستید «سامی یوسف»(سیامک برنجان) که منابع مالی-اسلامی عربی پشتش بوده را به ایران بیاورید تا با همراهی پدرش بابک رادمنش(فیروز برنجان) برایتان کنسرت بگذارد؟ همان بابک رادمنشی که در زمانی که هنوز شما متولد نشده بودید و بعد از همکاری با امثال گیتا یکی دو آهنگ میهنی مانند «خلبانان ملوانان» را ساخت اما خیلی زود ایران را ترک کرد و به سوئد رفت و به آهنگسازی  برای حمیرا و امید و ستار و معین و پویا مشغول شد؟

بر فرض که این کار را هم کردید؛ این امر ناظر بر کدام هدف فرهنگی‌تان است و آیا اگر ۳شغله ای چون شما نباشد دیگر موسسه فرهنگی-هنری یا سرمایه گذاری پیدا نمیشود که به مانند آلبوم «دلا»ی پدر برای پسر خرج کند، مجوز بگیرد و کنسرت بگذارد؟

می‌خواهید با واگذاری پروژه به کارگردانی که آخرین فیلمش «من دیه گو مارادونا هستم» شکست خورده مطلق سینماها و آخرین سریالش «بیمار استاندارد» به شدت انتقادبرانگیز بود کدام هدف فرهنگی را دنبال کنید؟ آن هم در حالی که نامبرده حتی یک پروژه در حاشیه جنگ هم در کارنامه اش ندارد و حالا بعد از کلی شکست بناست بودجه گیرد تا «تنگه ابوغریب» را برایتان بسازد.

می‌خواهید دفتر پخش بزنید! که چه چیز را پخش کنید؟ همین سالی چهار-پنج فیلم تولیدی تان را؟ مگر تاکنون در اکران آثارتان مشکلی داشتید؟ از آن گذشته برای ورود به وادی پخش چرا باید با مدیری جلسه بگذارید که به واسطه خویشاوندی سیاسی وارد سینما شده و همین بی تجربگی پاشنه آشیلش بوده!؟

همه این پرسشها که کاملا منتج است از نشست خودتان را که کنار بگذاریم پرسش مهمتر اینجاست که اخوی ۳شغله! آیا شما هیچ گاه در بخش خصوصی هم حرفی برای گفتن داشته‌اید؟ مثلا قادرید فقط یکی از ده‌ها پروژه‌تان را بی مدد گرفتن از منابع ارگانی و صرفا با اتکا بر درآمد پس از تولید روی غلتک بیندازید؟

اگر توانستید همان قدر که در ظاهر خالصانه از مدافعان حرم مایه می‌گذارید در عمل هم به مانند آنها پشت کنید به منابع ارگانی و برای حرکت فرهنگی بر مدار ایثار از جیب و جانتان مایه بگذارید آن گاه است که همه در برابرتان به احترام می ایستند.

احسان محمدحسنی
احسان محمدحسنی
image_print
تاريخ انتشار: دوشنبه 7 آگوست 2017 - 21:41
لینک کوتاه: http://www.cinemajournal.ir/?p=41380

بعدش؟

مطالب مرتبط

20 نظر برای مطلب "پرسشهایی از یک رییس ۳شغله⇐ چگونه از سرداران دفاع دم می‌زنید اما سورپرایز نشست‌تان آهنگساز پویا و گیتا است؟/آیا سردارانی که مدام از آنها دم می‌زنید را به واسطه تعدد مشاغل شناختیم یا به‌خاطر یکی بودن حرف با عمل؟/تحقق شعار «اقتصاد مقاومتی: تولید و اشتغال» یعنی پذیرفتن همزمان ۳ مسئولیت در روزگاری که کلی جوان مستعد بیکار داریم؟/چرا به‌مانند مدافعان حرم پشت نمی‌کنید به منابع ارگانی و توسل نمی‌کنید بر داشته‌های شخصی؟"

 1. محمدرض احمدی گفت:

  اقای حسنی سلام
  راسته هومن حاجی عبداللهی پسرخاله شماست؟؟؟
  اگه هست اونوقت دستمزدش در پایتخت۵ چقدر بوده؟؟؟

 2. لیا گفت:

  بابک رادمنش
  آهنگساز
  آهنگساز الو الو خواهش می کنم الو خواهش می کنم

 3. reza گفت:

  آقای حسنی عزیز جوری از سرداران و ایثارگری و …. صحبت مبکنید که انگار معاون سردار شهید احمد کاظمی در کربلای ۵ بوده ای؟! البته این روش دیالوگ گویی و خاطره سازی به تازگی از سوی جوان ۳ ارگانی و البته سرباز فراری ابداع شده که ظاهرا به همه دوستان دهه شصتی سرایت کرده؟!!

  • مستانه گفت:

   کسی که متولد ۶۴ هست چطوری میتونه تو جبهه بوده باشه
   مگه اقای حسنی متولد ۶۴ نیست؟؟؟
   ؟؟؟
   ؟؟؟
   ؟؟؟

 4. مازیار ر. گفت:

  حسنی جان
  اگه خیلی عشق مدافعان حرم داری
  الحمدلله راهش از همیشه بازتره
  یه یاعلی بگو
  و پاشو برو بجنگ باهاشون
  نگران حاتمی کیا و احمدرضا معتمدی و ده نمکی نباش
  اونا بی یو هم بلدن بودجه بگیرن و بسازن
  کمااینکه همیشه این کارو کردن

 5. reza sh. گفت:

  شرم آور
  خجالت آور
  چرا این حسنی رو این طوری بایکوت میکنید
  ایشون خیلی ادم خوبیه
  فقط مشکل اینه که فقط هم تیپای خودشو قبول داره
  یعنی اگه کسی جین بپوشه ادم خوبی نیست و قطعا تو دم و دستگاه ایشون چیزی نصیبش نمیشه
  اما اگه نمازخون هم نباشی ولی ظاهرتو شبیه اینا کنی همه چی اوکی میشه

 6. علیرضا گفت:

  هر کی رفته یه محفلی راه انداخته تو سینما
  یکی محفل هنروتجربه
  یکی محفل جشنواره کودک
  یکی محفل اوج
  یکی محفل خانه هنرمندان
  و….
  در محفل هم شرط اصلی مجیزگویی رئوسه و همینه که پاشنه اشیل میشه
  مثلا میای و پروژه میدی به بهرام توکلی که فیلمای اخرش از اسمان زرد کم عمق تا بیگانه و مارادونا همه شکست خوردن

  • داود یوسفی گفت:

   ایضا محفل جشنواره بیطار
   محفل جشنواره مسیر عشق
   محفل جشن خانه سینما
   محفل اوینی فیلم
   محفل سراج
   ….

   • رضایا گفت:

    البته محفل راه انداختن هیچ ایرادی نداره
    اگه با پول توی جیبت
    باشه
    نه اینکه بیت المال مسلمین و مجال کنی برای ژست فرهنگی
    سوال مهم که تو متن بالا هم اومده:
    چرا صاحبان این محافل هیچ کدوم تو بخش خصوصی حرفی برای گفتن نداره و مدام آویزون دولت و نهادهای شبه دولتی یا خصولتی ان؟؟؟

 7. کاف. گفت:

  اون اقایی رو که با ریش مدل.. نشسته دست راستو ببینید…این که همش تو محافل خصوصی فحش میداد به اینا
  چی شده رفته اونجا تو نزدیکترین نقطه نشسته
  کارت هدیه میدادن؟

  • ali گفت:

   ..بر سر نادانان
   ..بر سر جاهلان
   …بر سر مزدوران
   …بر سر منافقان

  • رضا گفت:

   هههههههههههخخخخخخخخخخ
   اخه این یه برنامه ازشون گرفته بود
   درباره جشنواره
   که البته اینقدر … بود که خیلی زود تعطیل شد
   حالارفته دوباره برنامه بدن بهش لابد

 8. منم گفت:

  برو بخون دقیقا به همین افاضات چی جواب داد….
  چقدر غرض ورزی و بی انصافی…
  نقد میکردن چرا با یغما گلرویی و معتمدی کار می کنی آقا کامنت گذاشته شلوار جین ….یذره از نتانیاهو یاد بگیر که ساکت شد

  • مااجاان شفیعی گفت:

   شما که ایشونو میشناسی
   راسته پسرخانه پنگول ه؟
   ببخشید رحمت خروس باز؟
   معذرت میخوام هومن حاجی عبدالهی…

  • Reza گفت:

   عزیزدل
   بله از برند اهنگساز گیتا هم استفاده میکنه که خودشو جلوه کنه
   همون طور از برند اون ترانه سرای ناراضی
   این کاریه که رستوران محله ما هم با صرف چند سکه و دعوت از اون بازیگر زن اخیرا محبوب دلواپسان انجام داد
   بحث بر سر جذب نیروهای مستعد گمنام و غیرریاکاره
   شما یه نگاه به همین شبکه تلویزیونی شون بنداز همه ادمای شبیه به هم همه هم از یه خاستگاه خاص
   مثلا اون بخش خبری شون

 9. بابک مهاجری گفت:

  به این حسنی بگید امثال محسن حججی رو تا قبل از شهاددت هیشکی نمی شناخت
  چون واقعا حرفشون با عمل شون یکی بود و مثل اینا به دنبال کاسبی از نام شهدا و ارزشها نبودن….
  من خودم دو سال خدمتم جبهه بودم به انددازه همین اقای حسنی که اون زمان لابد متولد نشده بود هم خاطره ندارم از جبهه
  واقعا رودارند اینا

 10. فرید گفت:

  میگن حسنی سرداره .

  • رهی گفت:

   چند سالشه مگه این؟؟؟
   این پایان جنگ ۴-۵ سالش بوده
   اونوقت چجوری سردار شده؟؟؟
   این شایعاتو جمع کنید این قدر پر و بال ندید

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code