۰۴۰۵۱۴۰۰

مادر این خواننده روی آنتن زنده⇐افراطیون نمی‌خواستند محسن یگانه‌ای که فرزند شهید است را به عنوان خواننده بپذیرند!+فیلم

سینماروزان: محسن یگانه خواننده ای که زمانی به واسطه قطعه دوصدایی «نشکن دلمو» که به همراه محسن چاووشی خوانده و به طور زیرزمینی منتشر شد در کانون توجه قرار گرفت از اواخر دهه هشتاد به طور رسمی وارد بازار موسیقی پاپ شد و تاکنون نزدیک به ۵ آلبوم رسمی و کلی قطعه منتشر کرده است.

محسن یگانه فرزند شهید محمدرضا یگانه و مادری به نام رویا یزدان‌پناه است که پس از شهادت همسر محسن و دوخواهرش را با جان و دل بزرگ کرد و رشد داد.

مادر محسن یگانه برای اولین بار روی آنتن زنده «فرمول یک» با اجرای علی ضیاء درباره فرزندان گفت: دختر بزرگم متخصص زنان و دختر دومم دندانپزشک است. محسن هم از بچگی فرزند بسیار مقبولی بود. اگر ما از شیوه های کسب مقبولیت اجتماعی در جامعه آن زمان برای جوانانی که می خواستند در جامعه پذیرفته شوند صحبت کنیم، محسن دقیقا در همان مسیر بود تا زمانی که وارد دانشگاه و آنجا با یک فضای جدید که غریب بود و اصلا نمی توانم بگویم شبیه فضای خانه بود، روبرو شد و این موضوع انتخاب او را تغییر داد.

وی با بیان اینکه انتخاب اول محسن هنر بود اما من برای او تکلیف تعیین کرده بودم که مهندس شود، افزود: هنر زیباست، خدا زیباست و زیبایی را هم دوست دارد. هنر هم زیباست، اینکه او به سمت هنر برود چالش بزرگی برای من و خانواده بود. اما او این انتخاب را کرد و انتخاب خوبی بود.

مادر یگانه در پاسخ به این سوال که آیا این انتخاب محسن باعث طرد شدن او نشد؟ اظهار کرد: او هنوز هم چالش دارد. جامعه ارزشی ما و کسانی که در بحثهای ارزشی جنبه افراط را پیش می گیرند، نمی خواهند بپذیرند او اول یک انسان است، بعد یک جوان، بعد محسن یگانه که فرزند شهید است و بر این اساس نباید جلوی علاقه اش به خوانندگی را گرفت. اینها اولویت بندی دارد. اول بگذاریم او خودش باشد و حق انتخاب داشته باشد که من اعتراف می کنم این حق را از او گرفتم. دیگر نمی توانستم در زمانی که او خودش به این یقین رسیده که این مسیری نیست که می خواهد خودش را شکوفا کند و پتانسیل هایش را از بالقوه بالفعل دربیاورد. راهی بود که انتخاب کرد و در این زمان با تعارضات خانواده و بعضا مخالفت هایی مواجه شد، اما خیلی پایدار، بعضا با ممارست و می توانم بگویم با تلاش فوق العاده به اینجایی رسید که الان هست.

در ادامه علی ضیاء به گفتگویش با یگانه برای عید اشاره کرد و گفت: نزدیک به عید با هم گفتگویی کردیم که متاسفانه هیچوقت پخش نشد و او از این بابت از من ناراحت است و هر کاری که کردم از دلش درنیامد. او همیشه می گفت دم دمای عید حالم خوب نیست.

یزدان‎پناه در این خصوص گفت: ۲۳ اسفند ۶۴ در والفجر ۸ پدرش به شهادت رسید و سال تحویل تشییع پیکر او بود. این یک هفته نمی توانم بگویم یک نوستالژی، چون این واژه خیلی غریب است، این حس غریب تر از واژه نوستالژی است و نمی توانم بگویم با آن به سمت ساخت آهنگ «یه هفته به عید» رفته است. بلکه با حسی بالاتر و عمیق تر کاری ساخت که از آن طرف آب کامنتها سرازیر شد. فرزندان غیرشاهد استقبال کردند. شاید بگویم آن لحظه به داشتن چنین پسری افتخار کردم که آن لحظه آن حس را آنقدر زیبا در خود شکل داد و به تصویر کشید و این حس را به همگان نشان داد. چون این حس می تواند درونی و برای خود او باشد اما وقتی این رنج را به خودش می دهد که این حس را بیرون بیاورد، کار او سخت تر می شود. آنقدر این انرژی زیاد بود و سخت بود که در زمان اجرای این آهنگ گریه اش را دیدید.

ضیاء نیز بیان کرد: بله او در آن گفتگو هم گریه کرد و بعد از آن هم به من گفت شماها همیشه سر سفره هفت سین پدرهایتان پیشتان بوده است اما من هیچوقت سر سفره هفت سین پدرم را ندیده ام.

یزدان پناه در این خصوص تاکید کرد: باور می کنید او هیچوقت این جمله را به من نگفته است. شاید با شما خیلی راحت بوده و احساس کرده درکش می کنید. این درک را در شماها می بیند. او چنین آدمی است که اگر درک را در طرف مقابلش نبیند حرفش را به او نمی زند و در هر جوی این طور صحبت نمی کند.

مادر یگانه همچنین در پاسخ به این سوال که آیا غیر از این اثر پسرش دیگر آثار او را گوش نمی کند؟ گفت: چرا او کاری به نام «کرکس ها» درباره فلسطین ساخته است و کاری که درباره سیدو سالار شهیدان حضرت ابی عبدالله ابن امام حسین (ع) خوانده که دوست دارم.

برای دیدن فیلم گفته‌های مادر محسن یگانه اینجا را ببینید.

image_print
تاريخ انتشار: شنبه 30 سپتامبر 2017 - 13:54
لینک کوتاه: http://www.cinemajournal.ir/?p=43407

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code