1

۸۰ مستند در دبیرخانه جشنواره/از نسل اول تا نسل سوم در جشنواره حاضرند

سینماژورنال: مدیر بخش مستند جشنواره فیلم فجر از رسیدن نسخه نهایی 80 فیلم مستند به دبیرخانه جشنواره فیلم فجر خبر داد و یادآور شد که برخی از صاحبان آثار برای اولین نمایششان در جشنواره فیلم فجر آثار خود را ارایه کرده اند.

به گزارش سینماژورنال مرتضی رزاق کریمی گفت: مستندهای رسیده به دبیرخانه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر توسط هیات انتخاب درحال بازبینی هستند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: امسال در جشنواره فیلم فجر کارگردان های نسل اولی و سومی و به نوعی از همه نسل ها در بخش مستند جشنواره حضور دارند.

رزاق کریمی همچنین یادآور شد: در مستندهای امسال جشنواره فیلم هایی وجود دارد که یقینا قابلیت اکران سینمایی هم دارند و در کنار آثار داستانی، آثار مستند هم برای مخاطبین جذابیت ویژه ای خواهد داشت.

وی با بیان اینکه سینمای مستند در همه جای دنیا درحال پیشرفت است اظهارکرد: در کشور ما در بخش مستند رشد کمی و کیفی قابل توجهی اتفاق افتاده تا آنجا که تلویزیون هم نسبت به گذشته توجه بیشتری به فیلم های مستند داشته است.

مدیر بخش مستند جشنواره فیلم فجر همچنین یادآور شد: امروز شاهدیم که مستندهای سینمایی در ژانرهای مختلف و سلایق گوناگون ساخته شده که این مستندها ظرفیت های دیگر نمایشی مثل سالن های سینما و نمایش خانگی را هم دارند و بر این اساس می توان گفت چرخه تولید، توزیع و نمایش برای سینمای مستند در حال شکل گیری است.

رزاق کریمی با بیان اینکه این امر به نفع سینمای ایران خواهد بود، ادامه داد: با این کار ظرفیت بالقوه مخاطبین سینمای ایران فعال تر خواهد شد و ضریب اشغال صندلی ها نیز افزایش می یابد و بدین شکل طیف جدیدی از مخاطبین به سینما اضافه خواهند شد.

وی همچنین عنوان کرد: سینمای مستند علاوه بر اینکه علاوه بر داشتن ظرفیت سینما به عنوان سرگرمی، یک سینمای بین رشته ای هم محسوب می شود که شاخه های دیگری از هنر، علوم و فنون را هم درگیر خواهد کرد.

رزاق کریمی در ادامه خاطرنشان کرد: مستندهای اجتماعی علاوه بر اینکه مخاطب را درگیر می کند ، کارشناسان حوزه علوم اجتماعی و انسانی را هم می تواند جذب کند.

وی همچنین گفت: جشنواره فیلم فجر فرصت مناسبی است تا مخاطبین جدی سینمای ایران بتوانند علاوه بر آثار داستانی با سینمای مستند در شکل بسیار تاثیرگذار مواجه شوند زیرا انتخاب های جشنواره فیلم فجر با رویکرد کاملا سینمایی و دراماتیک از جنس مستند خواهد بود.

سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر ۱۲ تا ۲۲ بهمن به دبیری محمد حیدری برگزار می شود.