1

دو تشکل مرتبط با کارگردانان خواستار شدند⇐ایجاد شرایط نمایش «آشغالهای دوست داشتنی» برای هیأت انتخاب جشنواره

سینماروزان: تلاشهای محسن امیریوسفی کارگردان «آشغالهای دوست داشتنی» برای عرضه فیلمش به هیأت انتخاب جشنواره سی و ششم فجر با حمایت کانون کارگردانان خانه سینما و انجمن تهیه‌کننده-کارگردانان سینما همراه شد.

به گزارش سینماروزان محمدعلی سجادی سخنگوی کانون کارگردانان با اشاره به اینکه در روزهای گذشته اکران نشدن فیلمی که مجوز نمایش داشته به یک شوخی غم‌انگیز شبیه شده است، بیان کرد: کانون کارگردانان خانه سینما پس از تشکیل جلسه و بررسی گفته‌های اخیر دست‌اندرکاران جشنواره مبنی بر اینکه فیلم «آشغال‌های دوست‌داشتنی» پیش از این توسط کمیته انتخاب جشنواره‌ دوره‌ قبل دیده شده و امسال امکان بررسی آن وجود ندارد، بر این مسئله تاکید دارد که با توجه به اینکه فیلم محسن امیریوسفی قبلا پروانه نمایش نداشته و وجه قانونی برای بررسی آن نبوده است، الان با در اختیار داشتن پروانه نمایش وجه قانونی پیدا کرده و حق طبیعی‌ و قانونی‌اش است که توسط هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر دیده شود.

او با اشاره به دیداری که کانون کارگردانان با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته و این دو فیلمساز هم در آن دیدار حضور داشتند و رودررو صحبت شده است، گفت: علت این انفعال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در برابر مجوزهایی که صادر کرده است متوجه نمی‌شویم، چون مطالبات ما عجیب و غریب نیست؛ بلکه درخواستی قانونی و براساس امضای خود مسئولان است اما متأسفیم که پای امضایشان نمی‌ایستند.

سجادی با اشاره به اکران نشدن فیلم «عصبانی نیستم» پس از مشخص شدن زمان اکران گفت: 80 میلیون نفر جمعیت داریم که در بهترین حالت ممکن است یک میلیون نفر به تماشای این فیلم بنشینند، پس آیا تمام نگرانی‌هایی که وجود دارد فقط برای اعتراض چند نفر محدود است که باعث می‌شود دو فیلمساز جوان و خلاق ناامید شوند؟

وی خاطرنشان کرد: توجه بیشتر به نگرانی چند نفر از این جهت باعث تأسف است  که در حال حاضر تمام ابزارهای ناامیدی برای همه وجود دارد و ادامه این روند برای سینمای ایران خوب نیست.

سخنگوی کانون کارگردانان خانه سینما در پایان با اشاره به انتخابات پیش رو اعلام کرد: این کانون از تمام اعضا تقاضا دارد که در جلسه انتخابات شورای جدید مرکزی جدید و برایث تداوم راه کانون شرکت کنند چرا حضور تک تک اعضا برای شورای جدید مایه دلگرمی است.

هیات مدیره مجمع فیلمسازان در نامه‌ای خطاب به رییس سازمان سینمایی، جلوگیری از ظلم مضاعف در حق فیلم «آشغال‌های دوست‌ داشتنی» و فیلمسازش را خواستار شد.

صدای تهیه‌کننده-کارگردانان هم درآمد

در نامه هیات مدیره انجمن تهیه‌کننده/کارگردانان سینما (مجمع فیلمسازان) به رییس سازمان سینمایی جهت تسهیل نمایش «آشغالها…»  آمده است:

جناب آقای مهندس محمدمهدی حیدریان، ریاست محترم سازمان سینمایی و سمعی و بصری! با سلام! همان‌طورکه مستحضر هستید، فیلم سینمایی «آشغال‌های دوست داشتنی» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی محسن امیریوسفی، پنجمین سال است که در جشنواره فیلم فجر ثبت نام می‌شود. در چهار دوره گذشته جشنواره، این فیلم به بهانه‌های مختلف هر بار از شرکت در جشنواره فیلم فجر بازماند، اما امسال با صدور پروانه نمایش در شهریورماه گذشته، امتناع از نمایش آن برای هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر، غیرقابل قبول است.

با این حال بر اساس شنیده‌ها، مسوولین جشنواره تاکنون از ارائه این فیلم به هیئت انتخاب جلوگیری کرده‌اند. آن‌ها به تهیه‌کننده فیلم گفته‌اند به دلیل رد شدن فیلم توسط هیئت انتخاب در سال ۹۵، امکان پذیرش آن در جشنواره‌ امسال منتفی است. در حالی که با مصاحبه‌های رسمی دو نفر از اعضای هیئت انتخاب این موضوع تکذیب و اعلام شد که به علت نداشتن پروانه نمایش قضاوتی در مورد انتخاب شدن یا نشدن این فیلم در آن سال صورت نگرفته است.

انجمن تهیه کننده/کارگردانان سینما (مجمع فیلمسازان) بر مبنای آن چه گفته شد و با تکیه بر اعتباری که فیلم‌های اعضایش برای سینمای ایران آفریده، خواهان جلوگیری از ظلم مضاعف در حق این فیلم و سازندگانش است. فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» در مورد وحدت ملی، پرهیز از فضای دو قطبی در جامعه و تحکیم خانواده است که چهار سال از بد رفتاری با آن می‌گذرد.

محسن امیریوسفی فیلمسازی است که در این مدت نه فیلمی ساخته و نه برای ماهی گرفتن از آبی که معمولا به دست مسوولان گل‌آلود می‌شود، اقدامی کرده است. آیا این متانت و خویشتن داری ایشان بهترین دلیل برای حضور فیلم مظلوم او در جشنواره امسال نیست؟