1

۳۲سال قبل دادگاه انقلاب!⇐روایت یک فیلمساز از اولین دیدار با سیدابراهیم رئیسی

سینماروزان/کیوان بهارلویی: مسعود ده‌نمکی کارگردان سینما و تلویزیون در یادداشتی از دیدارهای سه‌گانه خود با سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور شهید نوشت؛ دیدارهایی که اولین آنها در دادگاه انقلاب بوده!

 

متن یادداشت مسعود ده نمکی را بخوانید:

ادیبهشت سال ۱۳۷۱ اولین دیدار بین من و آقای رییسی در دادگاه انقلاب اسلامی اتفاق افتاد. آن زمان ایشان در مقام ریاست دادگاه انقلاب و من در مقام متهم بودم.

 

بعد از گذراندن ده روز زندان انفرادی و مراحل بازجویی در زندان توحید و یا همان موزه عبرت فعلی که به جرم اعتراض به معضلات فرهنگی و کم‌کاری‌های دولت وقت -و البته دستگیری تعدادی دیگر که کارشان چیزی بیشتر از اعتراض بود- به دفترشان فراخوانده شدم‌؛ برخلاف تصورم با روی خوش به استقبالم آمد و بعد تورق پرونده گفت: اگر جای‌مان عوض می‌شد و من آن طرف میز بودم. همین کارهای اعتراضی تو را می‌کردم!

 

یک بار هم وقتی مستند «فقر و فحشا» را ساختم و فیلم توقیف شد و پایم به دادگاه کشیده شد ایشان را در سازمان بازرسی کل کشور دیدم. فیلم را دیده بود. می‌خواستم مستند «از کجا آورده‌اید؟» را بسازم، گفت: هنوز هم تو آن طرف میز هستی و من این طرف و خوشحالم که بعد از ده سال هنوز کم نیاورده‌ای.

ماجرای دیدارهای سه گانه مسعود ده نمکی با سیدابراهیم رییسی
ماجرای دیدارهای سه گانه مسعود ده نمکی با سیدابراهیم رییسی

آخرین دیدارمان پس از ریاست جمهوری ایشان بود. در ضیافت افطار کنار هم نشسته بودیم. هم قبل از افطار پشت تریبون و هم سر سفره که مرا به کنارش فراخواند کلی به مسایل موجود نقد کردم و ایشان هم مثل قبل صبورانه گوش داد و آخرش گفت: من نسبت به تو همان ارادت سی سال پیش را دارم. من هم گفتم: من هم دوست‌تان دارم به شما رای هم داده‌ام اما باز من این طرف میزم و شما آن طرف و قبول دارید نقد دولت بهترین کمک به دولت است؟ گفت: قبول دارم…

 

خدا روح شهدای خدمت را با سید‌الشهدا محشور کند.