1

یک عضو کمیته انتخاب فیلم برای اسکار: مطمئنم #جنگ_جهانی_سوم اسکار می‌گیرد!

سینماروزان/محمد شاکری: یک عضو کمیته انتخاب گزینه ایرانی اسکار۲۰۲۳ مدعیست فیلم جنگ جهانی سوم محصول نماوا که از طرف ایران به اسکار معرفی شده، مطمئنا یک اسکار می‌گیرد.

پرویز شیخ طادی به خبرگزاری فارس گفت: شخصاً مطمئن هستم فیلم «جنگ جهانی سوم» به لحاظ قوت در موضوع، بازی، کارگردانی فیلم‌برداری و گریم یک اسکار دریافت می‌کند!

شیخ طادی بیان داشت: معیارهای انتخاب ابتدا داشتن مجوزهای قانونی جمهوری اسلامی ایران، رعایت ضوابط شرکت در آکادمی اسکار، بررسی هنری و فرهنگی آثار راه‌یافته به کمیته انتخاب و وجوه برتری آثار موردبررسی نسبت به هم بود. میزان توقع ما از آثار هنری باید با واقعیت و توان مجموعه نیروهای حاضر و امکانات آن متناسب گردد. هیچ تک اثری نمی‌تواند یک‌تنه حامل هزاران سال فرهنگ یک تمدن بزرگ باشد. هیچ اثر هنری که بر اساس یک شورش ذهنی خلاقانه به یک نظریه فلسفی دست می‌یابد متضمن ماندگاری آن تا ابد نخواهد بود، فردا یک خلق و تخیل دیگر؛ مهم این است که هنرمند مسیر وهم و بیماری و ابتذال را با عقلانیت و خردورزی اشتباه نگیرد، هنر و علوم نظری که با فلسفه و سایر علوم تقاطع دارد بشدت نیازمند منطق و تقویت برهان در هنرمند است و هنرمند نمی‌تواند دست از برهان بکشد و تنها با مخدرات ذهنی به محصول مانا و ره‌گشا دست یابد.

سخنگوی کمیته انتخاب نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۳ در رابطه با ویژگی‌های جنگ جهانی سوم و عدم انتخاب دو فیلم «بدون قرار قبلی» و «موقعیت مهدی» باوجود نزدیکی به تفکرات انقلابی تصریح کرد: هر دو فیلم از دوستان و همکاران درجه‌یک بنده و سایر اعضای کمیته انتخاب هستند، هر دو اثر نامبرده شده هم شرایط شرکت در جشنواره‌های داخلی و جهانی رادارند و باید برایشان تلاش کرد، همین‌طور فیلم تفریق، پسر دلفینی و حتی فیلم‌هایی که جزو پنج فیلم نهایی منتخب نبودند؛ اما وظیفه هیئت انتخاب چیست؟ پاسخ این است: انتخاب یک اثر که از تمام وجوه هنری و محتوایی از سایر رقبا بالاتر و دارای زبان گویاتر باشد.

این کارگردان و فیلم‌ساز ایرانی در رابطه دید آکادمی اسکار نسبت به موضوعات دینی و دفاع مقدسی بیان کرد: برخی جشنواره‌ها ثابت کردند تحت تأثیر و یا تحت‌فشارهای سیاسی و اجتماعی می‌توانند خروجی غیرمنصفانه داشته باشند، در برخی اگر برنده در جشنواره حاضر نشود جایزه دریافت نمی‌کند؛ هرچند حق اوست و انتخاب‌شده، هیچ تضمینی وجود ندارد اما می‌توان امکانش را بیشتر نمود. نور حق و انسانیت از جشنواره‌ها عبور نمی‌کند بلکه از قلوب عبور می‌کند و ازلی می‌گردد.

وی مدعی شد: شخصاً مطمئن هستم فیلم «جنگ جهانی سوم» به لحاظ قوت در موضوع، بازی، کارگردانی فیلم‌برداری و گریم یک اسکار دریافت می‌کند.

پرویز شیخ طادی: مطمئنم جنگ جهانی سوم، اسکار می‌گیرد!
پرویز شیخ طادی: مطمئنم جنگ جهانی سوم، اسکار می‌گیرد!