۰۷۱۱۱۴۰۱

یک تهیه‌کننده سینما مطرح کرد⇐در چهار سال اخیر حتی یک بن ۱۰ هزار تومانی نصیب سینماگران نشد!/مدیریت سینما می‌توانست به ارتقای منزلت سینماگران کمک کند و نکرد/اایوبی به جای حل مشکلات زیربنایی، بودجه‌های سینمایی را در مسیر موازی کاریهای بی‌حاصل از تأسیس مدرسه گرفته تا راه اندازی جشنواره میلیاردی و گروه سینمایی تلف کرد/سالهاست که یک بیمه بیکاری حداقلی از سینماگران دریغ شده است!

سینماروزان: محسن علی‌اکبری تهیه کننده‌ای که بیش از سه دهه است در سینمای ایران فعالیت دارد با بیان اینکه استارت جدی اغلب تولیدات سینمایی به بعد از انتخابات موکول شده است به «فرهنگ نیوز» گفت: سینماگران منتظرند ببینند چه کسی رییس جمهور میشود و از آن مهمتر اینکه چه کسی رییس سازمان سینمایی خواهد شد و آن گاه برای تولید برنامه ریزی کنند.

وی درباره پرسشهای پیش روی سینماگران درباره مدیریت آینده سینما بیان داشت: فکر میکنم این پرسش کلیدی پیش‌روی سینماگران است که آیا شخص جدید به فکر حل مشکلات سینماگران که مهمترین آن بحث تأمین امنیت شغلی است خواهد بود یا نه.

محسن علی اکبری ادامه داد: من فکر میکنم بعد از نزدیک به ۴ دهه که از عمر انقلاب اسلامی می گذارد و با توجه به موفقیت نسبی سینما در ارتقای فرهنگ، این حق بدنه سینماست که یک بار برای همیشه امنیت شغلی اش به رسمیت شناخته شود. سالهاست که یک بیمه بیکاری حداقلی از سینماگران دریغ شده است و از آن سو در دولت فعلی نیز آن تسهیلات حداقلی که در دولت قبل به صورت بن های خرید کالا یا هدایای نوروزی به سینماگران اهدا شد، کاملا حذف شد.

سینما مدیری می‌خواهد که عقبه سینمایی داشته باشد

تهیه کننده «مریم مقدس» و «اصحاب کهف» تأکید نمود: محمدمهدی حیدریان تازه به سازمان سینمایی آمده و قطعا او مسئول مشکلات فعلی نیست اما حجت الله ایوبی می توانست به ارتقای منزلت سینماگران کمک کند و نکرد. ما هم اکنون کلی هنرمند پیشکسوت داریم که به دلیل بیکاری مجبور شده اند به مشاغلی روی آورند که زیبنده شان نیست. شاید باورتان نشود سینماگری می شناسم که در حال مسافرکشی است. اغلب بازیگران پیشکسوت از عزت الله انتظامی تا هوشنگ توکلی و ثریا قاسمی هم از شرایط معیشتی سینماگران گلایه می کنند و هیچ کس هم به فکر نیست.

علی اکبری در پاسخ به این پرسش که چرا مشکلات اساسی صنف سینما و از جمله ایجاد بیمه بیکاری و ارائه تسهیلات رفاهی جدی گرفته نشده است اظهار داشت: مشکل اینجاست که سینما حیطه ای تخصصی است و نیاز دارد به مدیرانی که واقعا عقبه سینمایی داشته باشند. اینکه ایوبی نتوانست کاری برای ارتقای معیشت سینماگران کند ناشی از این بود که عقبه سینمایی نداشت و اصلا شناختی هم از مشکلات سینما نداشت؛ نتیجه این شد که به جای حل مشکلات زیربنایی بودجه های سینمایی را در مسیر موازی کاریهایی بی حاصل از تأسیس مدرسه گرفته تا راه اندازی جشنواره میلیاردی و گروه سینمایی تلف کرد. هم ایوبی مقصر بود و هم آنهایی که به عنوان مشاور گرد او حلقه زدند و به وی اطلاعات اشتباه دادند.

یک بن ۱۰ هزار تومانی هم از سینماگران دریغ شد

این تهیه کننده ۵۶ ساله با اشاره به انحلال شورایعالی سینما در دولت یازدهم گفت: اینکه شورایعالی سینما را چرا منحل کردند مشخص نیست ولی آنچه مشخص است اینکه تنها مسیری که از آن طریق شخص اول اجرایی مملکت می توانست به گفتگوی مستقیم با سینماگران پرداخته و در جریان حال و روز سینما و معضلات آن قرار گیرد همین شورایعالی بود. از طریق همین شورایعالی سینما در دوران سابق، بودجه لازم برای راه اندازی بیمه طلایی سینماگران تخصیص یافت که بسیاری از سینماگران هم از آن استفاده کردند اما در سالهای اخیر نه تنها شورایعالی را منحل کردند بلکه بیمه طلایی که امتداد آن می‌توانست لااقل غم هزینه های سرسام آور درمان را از سینماگران پیشکسوت دور کند نیز حذف شد و به‌جایش بیمه هایی متفرقه و با حداقل کارکرد قرار دادند!

علی اکبری که آثاری همچون «استرداد»، «یاسین» و «اصحاب کهف» را در کارنامه داردخاطرنشان ساخت: الان تقریبا تمامی اقشار جامعه ما از پرسنل بانکها گرفته تا کارمندان ادارات و نهادهای مختلف تسهیلات نقدی و غیرنقدی مختلفی شامل حالشان میشود؛ از بن های نقدی گرفته تا کارتهای خرید کالا اما در چهار سال اخیر حتی یک بن ۱۰ هزار تومانی خرید کالا هم نصیب سینماگران نشده است. چرا؟ آیا جز این است که مدیران سینمایی از حال سینماگران بی خبرند! مدیری که بداند سینماگران ماههای بیکاری خود را درگیر مشاغلی مانند دستفروشی و مسافرکشی هستند محال است بودجه های میلیاردی را صرف برگزاری جشنواره هایی بی خاصیت کند.

image_print
تاريخ انتشار: چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۶:۲۲
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=38183

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code