1

«گذر سینما»؛ طرحی که باید امتداد یابد

سینماروزان/مهناز خدادوست: همراهی شهرداری با جشنواره جهانی فجر برای راه اندازی طرحی موسوم به گذر سینما هرچند یک طرح جانبی برای جشنواره است ولی اگر امتداد یابد حداقلش این است که میتواند تهرانیان را از ترافیک فزاینده ای که گریبانشان را گرفته، رها سازد.

این‌که مدیران شهری مدام از این بگویند که ساکنان شهر چه به‌عنوان مسئول یا یک شهروند باید در رویدادهای شهری مشارکت داشته و در آن تاثیرگذار باشند، کافی نیست و باید این مشارکت به شکل عملی باشد تا شهروندان خودشان را مالک واقعی شهر بدانند.

«گذر سینما» در خیابان قدیمی مظفر راه اندازی شده؛ در این خیابان خانه‌هایی هست که ارزش تاریخی و معماری دارند و با حمایت کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر اعتبارات لازم تخصیص داده شده تا این خانه‌ها خریداری شود. شهرداری زمینه‌ساز این حرکت می‌شود و پس از آن گذر با مشارکت و همکاری بخش خصوصی و هنرمندان اداره خواهد شد.

این اتفاق شهرداری باید به بهانه های مختلف و مثلا جشنواره های گوناگونی که در کشور برگزار میشود ادامه دار شود و به ترتیب کوچه ها و خیابانهای پرتردد شهر که سابقه تاریخی دارند با سنگفرش شدن مجالی شوند برای پیاده روی و جلوگیری از تشنجاتی که با عبور و مرور فزاینده خودرو و موتورسیکلتها شکل میگیرد.

تداوم اجرای چنین برنامه‌هایی در طول باعث می‌شود مردم حس کنند محل زندگی‌شان، شهری است که مشارکت آن‌ها را می‌طلبد و این مشارکت فعال به کاهش احساس خمودگی، عصبیت و مواردی که روی زندگی جمعی اثر منفی دارند، اثر خواهد گذاشت. شهرداری باید اماکنی را که سابقه فرهنگی بیشتری دارند به چنین فعالیتی اختصاص دهد و در طول سال به بهانه‌های مختلف مردم را دعوت کند تا در چنین رویدادهایی حضور و مشارکت داشته باشند و علاوه بر آن رویداد خاص، شهرشان را هم بهتر بشناسند؛ مردمی که شهر و محل زندگی‌شان را بهتر بشناسند، آن‌را بهتر نگه می‌دارند و خودشان در مدیریت شهری مشارکت بیشتری خواهند داشت.