1

پیش‌بینی دو میلیارد تومان درآمد از محل فروش بلیتهای جشنواره

سینماژورنال: کمتر از یک ماه تا برگزاری جشنواره موسیقی فجر زمان باقیست و بسیاری از مخاطبان دوست دارند درباره سازوکار فروش بلیتهای امسال این جشنواره بدانند.

به گزارش سینماژورنال مهدی افضلی مدیرعامل موسسه توسعه هنرهای معاصر در گفتگویی با “هنرآنلاین” با اشاره به نقش موسسه تحت مدیریتش در برگزاری جشنواره های کشور از نام یک شرکت موسیقی به عنوان عامل فروش بلیتهای جشنواره موسیقی فجر یاد کرده و 2 میلیارد تومان را درآمد برآمده از فروش بلیتهای جشنواره پیش‌بینی کرد.

در برخی جشنواره ها بر امور اجرایی نظارت مستقیم داریم

مدیرعامل موسسه توسعه هنرهای معاصر درباره‌ نقش مجموعه‌ متبوعش در شکل‌گیری جشنواره‌ها، اظهار کرد: در برخی جشنواره‌ها بر امور اجرایی نظارت مستقیم داریم و در برخی دیگر نیز فقط حمایت‌کننده هستیم. مثلاً در جشنواره‌ تئاتر سال گذشته کار اجرایی انجام دادیم، اما برگزاری جشنواره‌ تئاتر امسال مستقیماً بر عهده‌ خودشان است؛ فقط آن‌ها برآوردی می‌کنند و ما هزینه‌ها را پرداخت می‌کنیم.

وی افزود: سی و یکمین جشنواره‌ موسیقی فجر مستقیماً در موسسه اجرا می‌شود. در این دوره نوآوری در بحث سیاست‌های کلان وزارت ارشاد تحت عنوان برون‌سپاری پیش بینی شد و قرار شد، جشنواره به شرکت‌های خصوصی واگذار شود. امسال این شیوه امتحان خواهد شد. یک شرکت خصوصی بخش‌هایی از اجرا را برعهده می‌گیرد که به غیر از موضوع فروش است.

ققنوس؛ برنده مناقصه فروش بلیت جشنواره موسیقی

افضلی خاطرنشان ساخت: فروش به صورت مستقل در شبه‌مناقصه‌ برگزار شده، از بین سامانه‌های فروش «ققنوس» بهترین پیشنهاد را داد. در مذاکرات اولیه قرار بود، موضوع فروش بلیت را نیز شرکت مشارکت‌کننده بر عهده بگیرد که به علت شبهه‌ناک بودن موضوع فروش بلیت به شرکت‌های مربوط واگذار شد. این شرکت فعالیت‌های اجرایی را انجام می‌دهد. شرکت به ازای دریافت 4 درصد از فروش، یک و نیم میلیارد تومان بیلبورد تبلیغاتی در اختیار جشنواره قرار می‌دهد و همچنین 30 درصد از مبلغ پیش‌بینی برای فروش را قبل از فروش تضمین و پرداخت می‌کند.

2 میلیارد تومان از محل بلیت فروشی جشنواره موسیقی فجر کسب می شود

افضلی افزود: پیش‌بینی می‌کنیم از محل بلیت‌فروشی جشنواره‌ موسیقی فجر دو میلیارد تومان کسب شود که این رقم در سال قبل یک میلیارد و 300 میلیون تومان بود. بودجه‌ی اختصاصی هم یک میلیارد تومان خواهد بود. این در حالی است که بودجه‌ی سال گذشته یک میلیارد و 100 میلیون تومان بود.

او درباره‌ی جشنواره‌ مد و لباس نیز گفت: برای جشنواره‌ مد و لباس تخصیص اعتباری تا به امروز نداشته‌ایم و صرفاً به عنوان فعالیت هنری از آن حمایت می‌کنیم. این دوره جشنواره بعد از مذاکرات متعدد با اصناف برگزار شد که می‌توانند هم‌افزایی کنند و به هدف کارگروه مد و لباس بهتر دسترسی پیدا کنند. هزینه‌ی جشنواره قرار است توسط اصناف پرداخت شود.