۱۶۰۴۱۴۰۱

پرسش یک رسانه اصولگرا پیش‌روی مدیرعامل خانه سینما⇐آیا ورود سازمان بازرسی به چگونگی هزینه‌کرد بودجه‌ها، باعث تعطیلی جشن‌تان شده؟؟

سینماروزان: خبر تعطیلی جشن خانه سینما و بسنده کردن به داوری آثار هرچند به بهانه همراهی با مردمی مطرح شد که در ماههای اخیر فشارهای اقتصادی فراوانی را تجربه کرده اند اما از همان لحظه اعلام با شبهه های مختلفی مواجه گشت.

اصلی ترین شبهه که سینماروزان هم آن را مطرح کرد این بود که چطور میشود هسته اجرایی جشن مدام در حال همکاری با محافل بودجه خوار مختلف باشند و ککشان هم نگزد و به یک باره به جشن خانه سینما که میرسند آن را تعطیل کنند برای همراهی با جامعه؟(اینجا را بخوانید)

به تازگی رسانه اصولگرای «جوان آنلاین» شبهه تازه‌ای را درباره دلایل تعطیلی جشن بیان کرده است؛ شبهه ای که مرتبط است با سه ماه قبل و ماجرای ورود سازمان بازرسی به چگونگی هزینه کرد بودجه ها در خانه سینما.(اینجا را بخوانید)

متن گزارش «جوان آنلاین» را بخوانید:

«بیستمین جشن خانه سینما بدون برگزاری مراسمی ویژه و فقط با داوری فیلم‌ها برپا خواهد شد» این خبری بود که منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینما در نشست خبری جشن اعلام کرد.

شاهسواری با بیان اینکه ما باید سهم خود را در شرایط کنونی جامعه ادا کنیم گفت: امسال تصمیم گرفتیم جشن سینما را با داوری خوب به قوت اجرا کنیم، اما از مراسم بزرگ و هزینه اضافی خودداری می‌کنیم.

دلایلی که از سوی مسئولان خانه سینما برای عدم برگزاری جشنی با شکوه همانند سال‌های گذشته اعلام شده بسیار مورد احترام است و آن‌را باید در راستای تحقق شعار «سینمای ایران قابل تفکیک نیست و رو به مردم ایران دارد» دانست. اما پشت پرده‌ این تصمیم به ظاهر مردمی چیست؟ آیا واقعا علت عدم برگزاری جشن امسال خانه سینما همدلی با مردم در شرایط نابسامان اقتصادی است؟

نگاهی عمیق‌تر به مسائل و حواشی پیش آمده برای هزینه‌های مراسم سال گذشته «خانه سینما» این فرضیه را تقویت می‌کند که مدیران خانه سینما امسال چاره‌ای جز برگزاری یک مراسم ساده و بدون از تشریفات و هزینه‌های اضافی ندارند. در واقع میزان رقم‌های خرج شده برای مراسم سال گذشته و هزینه‌هایی که صورت گرفته باعث گشته تا سازمان بازرسی کل کشور به طور جدی به این ماجرا ورود کند.

آنچه که از مجموع هزینه‌های خانه سینما در سال ۹۶ بدست آمده، رقمی حدود ۸۵۰ میلیون تومان برای نوزدهمین دوره جشن سینما هزینه شده است. با توجه به اینکه این جشن، شهریور ماه گذشته و طی یک شب برگزار شد، جای سؤال است که این هزینه هنگفت صرف چه مسائلی شده است؟

طبق جدول هزینه‌های این مجموعه، همچنین اعلام شده که خانه سینما حدود ۱۷۵ میلیون تومان برای جشن کتاب سینما هزینه کرده است. با توجه به اینکه این مراسم هم طی یک شب و در ابعادی بسیار محدود برگزار شد، هزینه ثبت شده برای آن نامتعارف به نظر می‌رسد!

جای سؤال است که خانه سینما چنین هزینه‌های هنگفتی را چگونه برای یک جشنی که آن هم غالبا با صندلی‌های خالی برگزار شده، صرف نموده است. این همان ابهاماتی است که پای سازمان بازرسی کشور را هم به ماجرا باز نموده بود تا در مورد ریزکرد هزینه‌های مراسم سال گذشته پاسخ روشنی به آن داده شود.

به‌هرحال آنگونه که از شواهد امر پیداست، با توجه به مسائل پیش آمده و سوالات فراوان پیرامون هزینه‌های هنگفت جشن سال گذشته خانه سینما، متولیان این جشن، امسال تصمیم گرفتند مراسمی بدون هرگونه تشریفات و تجملات برگزار کنند تا شاید کمی از حاشیه‌های ایجاد شده را بکاهند. تصمیمی که البته آنرا به اوضاع وخیم اقتصادی مردم ارتباط دادند و اصطلاحا روغن ریخته را نذر امامزاده کردند!

image_print
تاريخ انتشار: پنج شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ - ۸:۵۹
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=51049

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code