1

وزیر ارشاد: یکی از فیلمهای پرحاشیه ۱۸ مورد اصلاحیه خورده/اگر لازم باشد باز هم اصلاحیه می‌خورد⇔پرسش: منظور کدام فیلم است؟ «اکسیدان»؟ «مادر قلب اتمی»؟ «ساعت ۵ عصر»؟ یا «پا تو کفش من نکن!»؟

سینماروزان: سینمای ایران در آستانه تعیین کابینه دولت دوازدهم درگیر حواشی مختلفی شده است؛ از امتداد تقابل حوزه هنری با مجوز ارشاد و ممانعت از نمایش فیلمهای مجوزداری مانند «مادر قلب اتمی»، «اکسیدان» و به تازگی «پا تو کفش من نکن» در سینماهای حوزه هنری تا تأثیرپذیری مدیران سینمایی از فشارهای افراطیون و پایین کشیدن ناگهانی فیلمی مانند «مادر قلب اتمی» از پرده و اعمال ممیزیهای تازه به «پا تو کفش من نکن» و حتی تعیین درجه بندی سنی «18+» برای این کمدی.

به گزارش سینماروزان این اتفاقات باعث میشود خبرنگاران هر گونه دیدار با وزیر ارشاد را مجالی کنند برای پرسش درباره اوضاع پرحاشیه سینما. تازه ترین مجال در حاشیه برگزاری تازه ترین جلسه هیأت دولت فراهم شد و خبرنگاران از صالحی امیری پیرامون مشکلات برخی آثار روی پرده پرسیدند.

وزیر ارشاد در خصوص فیلم «ساعت پنج عصر» و اینکه برخی نسبت به این فیلم و فیلم‌هایی دیگر مانند «مادر قلب اتمی»، «اکسیدان» و «پا تو کفش من نکن» اعتراض‌هایی داشته‌اند، گفت: ما در سینما یک نظام استاندارد تعریف شده داریم و شورای ساخت و نمایش از صاحب نظران هستند. وزیر ارشاد و رییس سازمان سینمایی مداخله مستقیم در فرآیند تایید یا تکذیب یک فیلم ندارد و منطق اداره یک وزارت‌خانه این نیست که در همه امور جزیی یک وزارت‌خانه دخالت کند.

او خاطر نشان کرد: آنچه برای ما مهم است این است که یک فیلم مسیر قانونی‌اش را طی کرده باشد. آنچه من می‌توانم بگویم این است که فیلم‌های موجود هم در مرحله پروانه ساخت هم پروانه نمایش مجوز‌های لازم را کسب می‌کند و برای اکران به شورای صنفی منتقل می‌شود.

صالحی امیری بدون اشاره به نام فیلمی خاص گفت: درباره فیلم‌هایی که نام بردید طبعا واکنش‌هایی از سوی برخی نمایندگان و بعضی از افراد صاحب نظر داشتیم  و جلساتی برگزار شد؛ یکی از این فیلم‌ها ۱۸ مورد اصلاح داشته است. اگر لازم باشد باز اصلاحات اعمال می‌شود اما در فرآیند خودش. یعنی من به عنوان وزیر در فرآیند مجوز فیلم دخالت نمی‌کنم. نقطه نظر نمایندگان و شخصیت‌های فرهنگی را به شورای نمایش ارجاع دادیم. جلساتی با حضور نمایندگان توسط خانه سینما برگزار شد، این فیلم بازبینی شد. ما در مرحله بعدی اگر اصلاحاتی لازم باشد اعمال خواهیم کرد.