1

واکنش تند جمال شورجه به ادعاهای مقامات سیمافیلم درباره پشیمانی از تولید “موسی”⇐نه‌تنها از تولید “موسی” پشیمان نشده‌ام که تا آخرین نفس برای انجام این فریضه خواهم جنگید!/با پیگیری‌های متعدد، بودجه ساخت سریال “موسی” را از خارج از سازمان تأمین کرده‌ایم ولی در کمال ناباوری اجازه تولید نمی‌دهند!/ در زمان ساخت “یوسف پیامبر” با مرحوم سلحشور برخوردهای نامتعارف و غیراصولی داشتند و حالا مدعی یافت نشدن یکی مثل او برای ساخت “موسی” هستند؟؟/اگر سازمان صداوسیما از تولید “موسی” پشیمان شده صراحتاً نظر خود را اعلام کند تا تکلیف خودمان را بدانیم و به سراغ مدیوم‌های دیگر برویم!

سینماروزان: در پی اظهارات برخی مقامات سیمافیلم در خصوص متوقف ماندن تولید سریال عظیم “موسی” به‌دلیل پشیمانی جمال شورجه از کارگردانی و یافت نشدن کارگردانی درحد فرج سلحشور برای ساخت، این کارگردان باسابقه در اظهاراتی تند به انتقاد از مدیران صداوسیما پرداخت‌.

جمال شورجه با انتقاد از برخوردهای دوگانه مسئولان سازمان صدا و سیما به سینماپرس اظهار داشت: ساخت پروژه «حضرت موسی (ع)» برای بنده مثل یک فریضه است و چون ولی امر تکلیف فرمودند و همچنین با توجه به تعهدی که به موضوع سریال و نویسنده آن مرحوم سلحشور احساس می کنم تا آخرین نفس آماده انجام وظیفه خواهم بود.

جمال شورجه در خصوص وضعیت جسمانی خود گفت: به لطف پروردگار و با همکاری تیم پزشکی، مسیر بهبودی پس از عارضه ای که داشتم به خوبی پیش رفته و آماده ساخت سریال «حضرت موسی (ع)» هستم.

وی در مورد اظهار نظر برخی مدیران صدا و سیما در رابطه با عدم اتخاذ تصمیم جدی در ارتباط با سریال «حضرت موسی (ع)» اظهار داشت: این موضع گیری برای ما تازگی ندارد و در طول چند سال گذشته با فراز و نشیب های مختلف مواجه بودیم که به جز گذر عمر و صرف وقت تاکنون حاصلی نداشته است.

این کارگردان با رد پشیمانی از تولید این سریال اظهار داشت: خیر!  به لطف خدا و دعای مؤمنین پشیمان نشدم و نخواهم شد؛ ساخت پروژه  «حضرت موسی (ع)» برای بنده مثل یک فریضه است و چون ولی امر تکلیف فرمودند و همچنین با توجه به تعهدی که به موضوع سریال و نویسنده آن مرحوم سلحشور احساس می کنم تا آخرین نفس آماده انجام وظیفه خواهم بود.

وی ادامه داد: ولی اگر سازمان صدا و سیما پشیمان شده؛ صراحتاً نظر خود را اعلام کنند تا ما بعد از خون دل خوردن های ۶ سال گذشته و چند سال قبل از آن هم با مرحوم سلحشور، تکلیف خودمان را بدانیم و به سراغ مدیوم‌های دیگر برویم. حتی حاضریم هزینه‌هایی را هم که سازمان برای این سریال پرداخت نموده را جبران نماییم؛ اما مسئولیم به وظیفه خود عمل نماییم و به همین دلیل از هیچ کوششی در جهت ساخت این سریال کوتاهی نخواهیم کرد.

این کارگردان در پاسخ به مدعای “نبودن کارگردان درحد سلحشور برای ساخت این سریال” گفت: جای تعجب است! ظاهراً آقایان فراموش کرده اند که همین سازمان در زمان ساخت سریال «یوسف پیامبر (ع)» و حتی پس از آن با مرحوم سلحشور چه برخوردهای نامتعارف و غیراصولی داشته‌اند و یادم نمی‌رود سلحشور این هنرمند ارزشمند با چه مظلومیت و دل پر سوز و گدازی این سریال را به پایان رساند و من مطمئنم اگر او هم زنده بود و می خواست سریال «حضرت موسی (ع)» را بسازد؛ همان رفتارها و کم توجهی های دوره یوسف شامل حالش می شد.

وی تصریح کرد: حالا به دنبال مثل او می گردند!؟ در مورد بنده نیز قس‌علیهذا … خدا را شاهد می گیرم؛ ۶ سال است برای ساخت این سریال در رسانه ملی حسب وعده و وعیدهای مدیران سعی خودمان را مخلصانه به کار برده ایم و با دل و جان برای فراهم نمودن شرایط ساخت این سریال قرآنی تلاش نمودیم. بی توجهی ها؛ بی مهری ها و بعضاً برخوردهای دوگانه و نامناسب و حتی شایعات ناشایست دور از شأن و شخصیتمان را تاکنون به جان خریدیم و پوستمان کلفت تر از این حرف ها شده.  از سازمان صدا و سیما باید سوال کرد من یک سال پیش سکته کردم؛ ۵ سال قبل از آن چه گلی به سر من زدید؟  وظیفه ای داریم باید انجام دهیم و در راه انجام آن جان چه قابلی دارد.

شورجه متذکر شد: ما معتقدیم این سریال افزون بر ارزش های مقدس آن در صورتی که درست مدیریت شود علاوه بر کسب آبرو برای کشور با سود دهی مناسبی نیز می تواند روبرو باشد. البته اگر خوب ساخته شود و برای خوب ساخته شدن شرایطی مورد نیاز هست که بحث در مورد آن بماند و بماند… ما بنا به اظهار نظر سازمان مبنی بر مشکلات مالی و عدم تأمین اعتبار لازم برای ساخت این سریال و درخواست آنان مبنی بر معرفی سرمایه گذار با پیگیری‌های متعدد بودجه ساخت این سریال عظیم را از خارج از سازمان با شرایط ایده آل تأمین و به تلویزیون معرفی نمودیم ولی در کمال ناباوری دست رد به سینه آنها زدند و اجازه تولید ندادند و هنوز هم علامت تعجب ذهن من از این عمل پاک نشده.  به هر حال خداوند ناظر اعمال ماست و اوست که قضاوت خواهد کرد.

جمال شورجه+فرج ا.. سلحشور