۱۵۱۱۱۴۰۱

هشت ماه بعد از روزی که کیمیایی، پرستویی را «تنهای موسفیدکرده خودش» خطاب کرده بود⇐ حالا پرویز پرستویی اسیر حرف سرمایه  و هوچی‌گری خطاب شده که ۲۷۰ میلیون دستمزدش را نقد گرفته و به فکر بقیه نیست!+متن جوابیه کیمیایی خطاب به پرستویی

سینماروزان: انتقادات تند و تیزی که پرویز پرستویی به واسطه تغییر فیلمنامه و تدوین نسخه ای متفاوت از فیلمنامه به مسعود کیمیایی کارگردان «قاتل اهلی» وارد نموده بود(اینجا را بخوانید) سبب ساز آن شد که مسعود کیمیایی جوابیه ای را خطاب به پرستویی در «بانی فیلم» منتشر کند.

به گزارش سینماروزان برخلاف یادداشتی که مسعود کیمیایی به هنگام حضور پرستویی به جای فرهاد اصلانی در نقش اصلی فیلمش منتشر کرده و در آن با لحنی حامیانه پرستویی را «تنهاىِ قلدرِ ضرب ديدهِ تنهامانده و مانده تا موسفيد كرده و از پا نيفتاده من» خطاب کرده بود(اینجا را بخوانید) در جوابیه اخیر پرخاش به پرستویی است که خود می‌نماید.

متن کامل جوابیه کیمیایی را بخوانید:

آقای پرویز پرستویی

هیچگاه فکر نمی کردم در نوشته ای جواب شما را بدهم. دو تفکر دور از هم و دو تجربه ای جدا. کار را آسان می کردید، تماس می گرفتید و موضوع را می پرسیدید. این ها موضوعات سودآوری نیستند.

برای شما مهم است که در فیلم های من دعوت شده اید اما بازی نکرده اید. «نتوانستید خود را مجاب کنید». بعضی از فیلم هایی که خود را مجاب و بازی کرده اید به یاد داریم.

یک بار می آمدید مهمان من، خانه من. مثل همان دفعاتی که می آمدید، از فیلم می پرسیدید. نگرانی خودتان را می گفتید.

چرا به حرف های سرمایه گوش کردید، به حرف های هنر گوش نکردید، حتی سراغی نگرفتید. شما حتی نمی دانید و خبر ندارید من در نامه ای به خانه سینما دانسته گانی که می خواهند این فیلم را به سرانجامی برسانند نوشتم و تقدیم کردم. من کی به دو نسخه ای بودن فیلم «قاتل اهلی» رضایت دادم؟

آقای پرستویی!

مگر می شود دو نسخه از فیلمی ساخته من وجود داشته باشد؟ مگر «گوزن ها» و چندتایی دیگر که باید عوض می شد و من چاره ای نداشتم، تهیه کننده نسخه ای دارد؟ تهیه کننده نه نویسنده و نه کارگردان است، صاحب پول است. شما در کجا و کدام سمت ایستاده اید؟ شما به قول خودتان آن نسخه من را کجا دیده اید، کنار آقای تهیه کننده؟

آقای پرستویی!

کارگردان و نویسنده اثر تا آخرین لحظه نگران اثر خود است، می تواند در زیبایی، تأثیر مفهومی و اجرایی فخار فکر و اجرا کند. مگر تألیف دو نسخه دارد؟ کدام تألیفی دو تا بوده، نسخه ناشر، نسخه نویسنده؟! مونتاژ فیلم «قاتل اهلی» را تهیه کننده به بهرام دهقانی سپرد و سرانجام تمام شد. دیدم قسمت هایی زیبا و حرفه ای و خلاق است. فقط همان دو – سه فصل به قول شما که در فیلمنوشت بوده فیلمبرداری شد و واجب بود. این واجب ها فقط در سینه و خلاقیت مولف واجب می شود، نه عاملان دیگر. شما چرا در فیلم «متروپل» بازی نکردید را که هیچگاه نه من به شما فیلمنوشتی دادم و نه گفت وگویی کردیم، مدال می کنید؟! گفتند شما بیلیارد را نمی دانید. من گفتم مهم نیست، با استعدادی که دارند به سرعت یاد می گیرند و شاید هم خیلی خوب بازی را بلدند. گویا رابطی که هم اکنون یکی از دوستان شماست، با شما گفت وگویی داشته است که هیچگاه به من منتقل نشد، ایشان هم برای من احترام دارند و دوستشان دارم.

شما در قاب کارگردان و گفت وگوی نوشته شده نویسنده بازی می کنید. جواب دادن کار شما نیست. شما بازی نوشته شده را بازی کردید و بسیار خوب هم بازی کردید.

آقای پرستویی!

بسیار باید مواظب بود. آدم هایی که تبلیغات را بلدند و از این راه ها پولدار شده اند و از این دست بسیارند، به حساسیت های هنرمندان و دانسته گان از قاب دوستی وارد می شوند و بیشتر خودشان را تبلیغ می کنند. شما وارد این یارگیری ها نشوید، شما را خیلی پاک تر و هنرمندتر می دانم که بدون سوالی از این دوست به سمت سرمایه گذاری بروید که تا حال هیچ تألیفی در هیچ زمینه ای از هنرها نداشته اند. شما را مردم دوست دارند، مواظب این دوست داشته ها باشید، شما بازیگر دانسته ای هستید. در فیلم «قاتل اهلی» بسیار دانسته بازی کردید. شما هم می دانید بسیار بازیگران لطف بر آن دارند در کارنامه خودشان در فیلمی از من باشند که به طور قطع بهترین در فیلم من خواهند شد.

می گویید مسائل شخصی؛ کجای زندگی هنرمند و نویسنده ای که متعهد است و ۵۰ سال آن را تثبیت کرده و داننده ها می دانند، مسائل شخصی وارد اثر و تألیفش شده است؟

پرویز خان، پرویز عزیز، دوست به خانه آمده ام، هوچی گری به آرامی روح ساده ما را فتح می کند. در طول فیلم، بسیار درباره آهنگ و اعتراض، اختیار واژه در مفهوم و بسیاری دیگر حرف داشته ایم و به قول خودتان بسیار آموختید، اینجا سمت شماست. این مونتاژ تماماً کار آقای بهرام دهقانی هست و مورد تأیید من. فیلمنوشت مال ماست، مال نویسنده است. همانی هست که بود.

دریغ که دوستی، هنرمندی، بازیگری خوب را از من برنجانند. در همین دوستی می گویند، کاش یک بار به خانه ای که سر سفره آن نشستی، می نشستی و به من گوش می دادی…

این را توضیح می دهم.

در نمایش برای هیأت انتخاب جشنواره فجر، فیلم «قاتل اهلی» با تمام آراء تأیید شد. شما می گویید ای کاش این فیلمی را ندیده اید که من و فیلمبردار و آهنگساز و صداگذار هنوز کامل ندیده ایم انتخاب نمی شد، و فیلم دیگری به طور قطع شما ندیده اید و نادیده گرفته شده قبول می‌شد.

آقای پرستویی!

شما دستمزد فیلم «قاتل اهلی» را به گفته تهیه کننده آن دویست و هفتاد میلیون تومان گرفته اید که تمام آن نقد شده است. اما ایشان هنوز طبق قرارداد، نیمی بیشتر از دستمزد قرارداد مرا نداده اند. رفاقت کنید، بقیه پول من و دیگر عوامل را بگیرید و سالی یک فیلم از آن فیلم های دفاعی، خود بازی کنید.

فیلم «قاتل اهلی» یک نسخه دارد، یک تألیف دارد.

با دوستی

مسعود کیمیایی

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۳:۱۰
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=34179

بعدش؟

مطالب مرتبط

4 نظر برای مطلب "هشت ماه بعد از روزی که کیمیایی، پرستویی را «تنهای موسفیدکرده خودش» خطاب کرده بود⇐ حالا پرویز پرستویی اسیر حرف سرمایه  و هوچی‌گری خطاب شده که ۲۷۰ میلیون دستمزدش را نقد گرفته و به فکر بقیه نیست!+متن جوابیه کیمیایی خطاب به پرستویی"

 1. mehran گفت:

  وای بر شاگردی که این چنین با استادش سخن می گوید
  وای و وای و وای
  افسوس که بازیگر فرهیخته این سرزمین به سمت جایگاه داران سخن می گوید
  کجایی حرمت کجایی
  کجایی تواضع … که در حرف به خوبی می آیی و در عمل غرور تا به کجا !!!!
  آقای پرستویی شما بازیگرید و کیمیایی تولید کننده هنر … می دانید فاصله از کجاست تا به کجا !!!!
  ایشان قسمتی از تاریخ سینما را ساختند
  جایگاه ایشان را درک کرده ای حاج کاظم ؟؟؟
  به یاد بیاور فیلم های بزرگت را
  ۱۳۵۹ – عشق شیشه ای – عزیزم من کوک نیستم – مرد عوضی – شوخی
  ای کاش کمی شآن استادی را پاس می داشتی

 2. Faraakh az khaani گفت:

  جناب کارگردان معترض پیشه، خودش هیچ اعتراضی را نمی‌پذیرد! به ایشان برخورد که بازیگری اظهار کند پیشنهاد او را ردّ کرده. کمتر از جناب و استاد به او بگویند آقا قهر می‌کند چه برسد به اینکه به او نه بگویند!!
  آقا قهر نکن، مردم نادانند، قدر و منزلت اندیشمندان فاضل و هنرمند را نمیدانند. هر چه باشد شما در جوانی فیلم وسترن دیده‌اید، پهلوانان زخمی را شناخته اید، پیکر فروغ را تحویل گرفته‌اید، با اینکه تا کمر در مقابل فرح تعظیم کرده و جایزه دریافت کردید، از ساواک لگد خوردید، شوخی‌ که نیست!! ۵۰-۶۰ سال است شما معترضید!
  در ضمن لطف فرمائید و دیگر بدون “پولاد” هیچ فیلمی نسازید، معنی‌ ندارد چین فرزند هنرمندی را در فیلمهایتان شرکت نمی‌دهید..

 3. Faraakh az khaani گفت:

  جناب کارگردان معترض پیشه، خودش هیچ اعتراضی را نمی‌پذیرد! به ایشان برخورد که بازیگری اظهار کند پیشنهاد او را ردّ کرده. کمتر از جناب و استاد به او بگویند آقا قهر می‌کند چه برسد به اینکه به او نه بگویند!!
  آقا قهر نکن، مردم نادانند، قدر و منزلت اندیشمندان فاضل و هنرمند را نمیدانند. هر چه باشد شما در جوانی فیلم وسترن دیده‌اید، پهلوانان زخمی را شناخته اید، پیکر فروغ را تحویل گرفته‌اید، با اینکه تا کمر در مقابل فرح تعظیم کرده و جایزه دریافت کردید، از ساواک لگد خوردید، شوخی‌ که نیست!! ۵۰-۶۰ سال است شما معترضید!
  در ضمن لطف فرمائید و دیگر بدون “پولاد” هیچ فیلمی نسازید، معنی‌ ندارد چنین فرزند هنرمندی را در فیلمهایتان شرکت نمی‌دهید..

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code