1

عزیزالله حمیدنژاد با گلایه از مشکلات مالی پیش‌روی سریال تاریخی «بانوی عمارت» اظهار داشت⇐می‌خواستیم با برآورد مالی یک پروژه شهری، سریال تاریخی «الف ویژه» بسازیم اما مشکلات عدیده مالی دامنگیر پروژه شده!/بازیگران، عوامل پشت صحنه و حتی آبدارچی هم حقوق خود را دریافت نکرده!/خود من پنج قسطم را هنوز دریافت نکرده‌ام!/انگیزه‌هایم را برای سریال‌سازی از دست داده‌ام/با «سوته‌زار» به سینما برمی‌گردم

سینماروزان: عزیزالله حمیدنژاد کارگردانی که در سینما صاحب تجربیات قابل احترامی همچون «اشک سرما» و «هور در آتش» است سال گذشته سریال «چرخ فلک» را روی آنتن داشت که چنان که باید توجهی برنینگیخت. این کارگردان اخیرا درگیر تولید سریال تاریخی «بانوی عمارت» شده است؛ سریالی که به دلیل مشکلات مالی وضعیت تولید مطلوبی ندارد.

عزیزالله حمیدنژاد در گفتگو با بهناز شیربانی در «شرق» با اشاره به اشاره به مشکلات مالی دامنگیر پروژه گفته است: پروژه «بانوی عمارت» شش، هفت‌ماهی است که شروع شده و فکر می‌کنم یکی، دو ماه دیگر ادامه خواهد یافت. متأسفانه مشکلات مالی دامن‌گیر پروژه است و همین موضوع روند تولید را آسیب‌پذیر کرده. تاکنون با انگیزه و درایت عوامل خوبی که در این پروژه همکاری می‌کنند توانسته‌ایم کار را به اینجا برسانیم و از عوامل بابت همکاری خوبشان تشکر می‌کنم. از مدیران سازمان تقاضا دارم هر‌چه زودتر مشکلات عدیده مالی این پروژه را رفع و اقساط را به‌موقع پرداخت کنند تا تهیه‌کننده بتواند اقساط عوامل را به‌موقع پرداخت کند. بسیاری از عوامل دو ، سه قسط طلب دارند.
 خود من پنج قسط را هنوز دریافت نکرده‌ام و همین فشار باعث می‌شود متأسفانه به کیفیت کار آسیب وارد شود. البته عوامل با تمام توان تلاش کردند که مانع افت کیفیت در پروژه شوند و من شرمنده عوامل هستم. امیدوارم هر‌چه زودتر یک فکر اساسی در این مورد شود. متأسفانه در این شرایط تهیه‌کننده هم چاره‌ای ندارد غیر از اینکه پیشنهاد دهد عوامل، کار را تعطیل کنند، چون خود ایشان قانونا نمی‌تواند چنین کند. این نظام تولید درستی نیست. سازمان صداوسیما قطعا وقتی یک پروژه را شروع می‌کند باید نسبت به همه موارد آن در مقابل کارگردان، تهیه‌کننده و عوامل پاسخ‌گو باشد؛ عواملی که به تعهدات خود عمل کرده و در فاز یک در کاشان روزانه شش‌دقیقه کار مفید ضبط کرده‌اند بسیار دردآور است که بازیگران، عوامل پشت صحنه و حتی آبدارچی محترم یک پروژه نتوانند به‌موقع حقوق خود را دریافت کنند و تهیه‌کننده در این‌ زمینه هیچ‌ کاری از دستش بر‌نیاید. به‌هرحال امیدوارم در این یکی، ‌دو ماه با درایت مدیران، پروژه به سلامت به پایان برسد و شاهد یک مجموعه جدید و دیدني از آنتن شبکه سه سیما باشیم.

این کارگردان ادامه داد: باید تأکید کنم از نظر برآورد این پروژه در حد یک سریال معمولی شهری است، منتها با تلاش عوامل سعی کرده‌ایم یک سریال در سطح الف ویژه تحویل صداوسیما بدهیم و درواقع از جانب سازمان باید قدر‌ این تلاش‌ها دانسته شود، نه‌اینکه عوامل را تنها بگذارند.

حمیدنژاد که گویا از سریال سازی سرخورده شده با اشاره به تلاشهایش برای ساخت فیلم تازه اش بیان داشت: با اتمام این پروژه، قصد دارم به‌سرعت پروژه سینمایی‌ام را شروع کنم. فیلم‌نامه‌ای به اسم «سوته‌زار» را آماده دارم. برای نقش‌های اصلی در این پروژه سینمایی ان‌شاءالله از یک بازیگر چهره مرد و یک نابازیگر استفاده خواهم کرد و کار جدیدی در عرصه سینما خواهد بود و امیدوارم هرچه زودتر «بانوی عمارت» به پایان برسد و من مشغول پروژه سینمایی شوم. حقیقت این است که با توجه به تمام مشکلاتی که به آنها اشاره کردم، به‌مرور انگیزه‌هایم را برای سریال‌سازی در تلویزیون از دست می‌دهم و امیدوارم بتوانم در سینما فیلم‌های مؤثرتری بسازم. قطعا در ماه‌های آینده و پخش آن، در مورد مجموعه «بانوی عمارت» صحبت خواهم کرد و با وارد‌شدن به مراحل پیش‌تولید فیلم سینمایی، جزئیات اخبار فیلم رسانه‌ای خواهد شد.