۱۴۰۳۱۴۰۲

شگفتی‌های بودجه ۹۷ سینما⇐۱۴ میلیارد برای جشنواره فجر+۳۲ میلیارد برای برگزاری جشنواره‌های دیگر!!!+۱٫۵میلیارد برای گروه سینمایی کم‌مخاطب

سینماروزان: حسن روحانی رییس جمهور در حالی لایحه بودجه سال ۹۷ را به مجلس ارائه داد که سهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از این رقم، هزار و ۳۱۲ میلیارد و ۵۳۹ میلیون تومان برآورد شده است.

از این هزار و ۳۱۲ میلیارد سهم سینما نزدیک به رقم  ۲۲۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در دو بخش هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای برآورد شده است.

اجزای بودجه ای سینما به شرح زیر است:

–حمایت و گسترش سینمای ملی ۱۶۰ میلیارد تومان

–احداث شهرک سینمایی در هشتگرد پنج میلیارد تومان

–جشنواره بین المللی فیلم فجر ۱۴ میلیارد تومان

–برگزاری جشنواره‌های فیلم داخلی ۳۲ میلیارد تومان

–گروه هنر و تجربه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون

–توسعه صنعت انیمیشن ایران ۱۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان

–کمک‌های فنی و اعتباری به پردیس‌های سینمایی دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان

اینکه برخلاف اسناد ارائه شده درباره ریز بودجه جشنواره های فجر در سال ۹۵ که رقمش به حدود ۲۰ میلیارد رسیده بود در سال ۹۷ بودجه ۱۴ میلیاردی برای جشنواره درنظرگرفته شده قابل تأمل است اما مشخص نیست چه بخشی از این ۱۴ میلیارد سهم جشنواره ملی فجر است و چه بخشی صرف محفلی به نام جهانی فجر!؟

از آن گذشته وابستگی بی حد و حصر یک گروه سینمایی که مدام ژست روشنفکرانه گرفته به بودجه های میلیاردی مملکت اسباب تأسف است. این گروه نزدیک به ۱٫۵ میلیارد از بودجه سینما را مال خود کرده اما هنوز نتوانسته در جلب مخاطب به جایی برسد که لااقل درصدی پایین از هزینه های خود را برگرداند. چرا؟؟

قرار دادن ۳۲ میلیارد برای برگزاری جشنواره های دیگر درون سازمان سینمایی از دیگر موارد قابل تأمل تخصیص بودجه است. به غیر از جشنواره‌هایی مانند کوتاه و سینماحقیقت مابقی جشنواره هایی که در سازمان برگزار میشوند خروجی قابل اعتنایی نداشته اند که رویهم رفته چنین بودجه عظیمی صرف آنها شده است!!!

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۶:۲۹
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=45947

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code