1

رونمایی از رنوی ۱۶۵ میلیونی در تالار وحدت!+عکس⇔مدیرعامل بنیاد رودکی: اتفاق میمون و مبارکی بود!!!

سینماژورنال: رونمایی از یک مدل خودروی رنو با نام “رنو تلیسمان” در تالار وحدت حواشی فراوانی را رقم زده است.

به گزارش سینماژورنال این خودرو که قرار است در مدل معمولی با قیمت 165 میلیون تومان و در مدل فول 179 میلیون تومان از اوایل هفته آینده وارد بازار شود روز یکشنبه 4 مهر طی مراسمی در تالار وحدت رونمایی شد و همین رونمایی بود که انتقاداتی جدی را متوجه مدیریت این مکان فرهنگی کرد.

اما جالب است که علی اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد فرهنگی، هنری رودکی این اتفاق را اتفاق میمون و مبارکی قلمداد کرده است.

اتفاقی برنامه ریزی شده بود

وی در توجیه رونمایی از یک خودرو در سالنی که برای اجرا برنامه های فرهنگی هنری تدارک دیده شده به “مهر” گفت: اتفاقاتی که دیروز در تالار وحدت رخ داد، اتفاق برنامه ریزی شده ای بود و این طور نبود که ما بخواهیم آن را به صورت فی البداهه برگزار کنیم. به هر ترتیب شما استحضار دارید که یک روند در همه کشورهای دنیا وجود دارد که بر مبنای آن میان عناصر فرهنگی هنری یک کشور با آنچه که در کشورها با عنوان پیشرفت و توسعه اقتصادی، تجاری و بازرگانی نام برده می شود پیوندی ایجاد می‌شود. در هر کشور توسعه یافته یا کشورهایی که تلاش می کنند بتواند جایگاه خود را در زمینه رشد اقتصادی بالا ببرد، اگر ارتباطی بین فرهنگ و بخش اقتصادی وجود نداشته باشد به طور حتم آن توسعه، توسعه همه جانبه ای نخواهد بود و دوم اینکه آن کشور نیز نمی تواند به درستی از داشته های فرهنگی خود دفاع کند.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی، هنری رودکی بیان کرد: برای این موضوعی که به آن اشاره کردم ما می توانیم از موضوع توریسم به عنوان یک اتفاق جدی یاد کنیم که کشورهای مختلف از این موضوع بهره برداری های بسیار خوبی می کنند و اصلا بهره برداری از میراث فرهنگی و آنچه ما تحت عنوان هویت فرهنگی در همه بخش ها می بینیم زمانی اتفاق می افتد که ما بتوانیم آنها را طوری آماده کنیم که علاقه مندان بتوانند از آنها بازدید کنند و در عین حال برای آن هزینه هم بکنند. اتفاقا این هزینه کردن باعث سر پا ماندن آن فضای تاریخی می شود از طرفی هم باعث مطرح شدن هویت معنوی ما می شود. متاسفانه ما در کشورمان خیلی عادت نداریم که بین این مواردی که به آن اشاره کردم ارتباطی ایجاد کنیم و هنوز به این ضرورت نرسیده ایم که کاری انجام بدهیم که در آن بخش های صنعتی و اقتصادی ما بتوانند با آورده مناسب هم کالاهای خود را عرضه کنند و هم بتوانند به توسعه و صیانت داشته های فرهنگی کمک کنند.

رونمایی از رنو تلیسمان در تالار وحدت
رونمایی از رنو تلیسمان در تالار وحدت

اتفاق میمون و مبارکی بود

صفی‌پور با اشاره به برگزاری مراسم رونمایی خودروی یکی کمپانی های اتومبیل سازی خارجی در تالار وحدت تهران توضیح داد: اتفاقی که روز گذشته در تالار وحدت تهران افتاد حداقل از نظر من اتفاق میمون و مبارکی بود و حتی ارکستر سمفونیک تهران در یک فضای بسیار خوب توانست برای تعدادی زیادی از مدیران بخش صنعت و تجارت کشور برنامه ارزشمندی را اجرا کند. اگر حمایت بخش هایی که در آنها پول جریان دارد وارد چنین مقولاتی نشود، ما تا چه زمانی می توانیم از جیب دولت هم برای آنچه از آن به عنوان هنر یاد می کنیم و هم برای نگهداری سالن‌ها هزینه کنیم؟

وی تصریح کرد: اینکه ما بتوانیم یک ارکستر خوب را به یک موسسه وابسته به بخش خصوصی معرفی کنیم به خودی خود می تواند اقدام ارزشمندی باشد. ضمن اینکه این شرکت خصوصی نیز حمایت خوبی از ارکستر سمفونیک تهران کرد و به اعتقاد من ایجاد چنین فضایی می تواند موجب رغبت دیگر موسسات بخش خصوصی شود که خود را وارد میدان های فرهنگی کنند. از طرف دیگر این اقدام می تواند موجب طراحی منابع مالی جدیدی برای بنیاد فرهنگی هنری رودکی شود. این یک واقعیت است که بنیاد رودکی یک موسسه عمومی است یعنی باید بتواند برای خودش درآمدزایی کند تا نسبت به حفاظت موقعیتی که در اختیارش قرار گرفته، اقدام کند. آنچه ما از دولت دریافت می کنیم بخشی از کمکی است که به بنیاد رودکی می شود و در عین حال مکلف هستیم بخشی دیگر از منابع مالی را خودمان مهیا کنیم و این ایجاد درآمد منافاتی با فعالیت های فرهنگی هنری ما ندارد.

مدیرعامل رودکی افزود: شما مطمئن باشید دیشب، به جای اینکه شب رونمایی از خودروی مورد نظر باشد، شب ارکستر سمفونیک ما بود. کسانی که در این جلسه حاضر بودند لذتی که از اجرای برنامه ارکستر سمفونیک داشتند خیلی بیشتر از لذتی بود که برای رونمایی از خودرو داشتند بنابراین اصلا نباید بترسیم که در فضایی مانند تالار وحدت چنین اتفاقاتی می افتد. ضمن اینکه ما در یک ماه گذشته دو کار بزرگ را انجام دادیم که مرتبط با حضور ارکستر جوانان جهان و دیگری حضور ارکستر «اسکالا» از ایتالیا در ایران بود. جالب است بدانید هر دوی این برنامه ها با حمایت موسسات اقتصادی کشور ایتالیا انجام گرفته بود به طوری که درباره حضور ارکستر جوانان یک شرکت پتروشیمی ایتالیایی و درباره ارکستر «اسکالا» موسسه برگزارکننده نمایشگاه های اصلی کشور ایتالیا حضور مستقیم داشتند. حتی ما با این موسسات مذاکراتی داشتیم که همزمان با حضور صنایع ایران در نمایشگاهی که در کشور ایتالیا برگزار می شود گروه های هنری را به این کشور اعزام کنیم.

رونمایی از رنو تلیسمان در تالار وحدت
رونمایی از رنو تلیسمان در تالار وحدت

وی با تاکید مجدد بر آن بخش از صحبت هایش که لزوم هم افزایی بخش صنعتی با هنری بود، عنوان کرد: بنده معتقدم اگر بخش های اقتصادی ما در کنار بخش های فرهنگی ما حضور نداشته باشند ، بخش های فرهنگی امکان اینکه بتوانند روی پای خود بایستند ندارند، این کلامی است که در برنامه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی تحت عنوان «اقتصاد فرهنگ و هنر» گفته شده است. اقتصاد فرهنگ هم نمودهای مختلفی دارد که یکی نمودهای آن همین است که ما بتوانیم با همکاری با بخش های اقتصادی به توسعه فرهنگی کمکی کنیم.

برنامه های امسال در دوره مدیریت من برنامه ریزی نشده است

صفی پور در پاسخ به این پرسش که چرا در برگزاری برنامه های این چنینی شان و منزلت معنوی تالار وحدت مورد توجه مدیران بنیاد فرهنگی هنری رودکی نیست، بیان کرد: برای پاسخ به این پرسش شما باید در چند وجه به موضوع بپردازم. اینکه اولا بنده هیچ دخالتی در برنامه های سال جاری بنیاد نداشتم و تمامی برنامه هایی که هم اکنون در تالار وحدت اجرا می شود مربوط به برنامه ریزی های گذشته است بنابراین بر خلاف آنچه طی روزهای گذشته در برخی از رسانه ها منتشر شده به هیچ عنوان مربوط به دوره من نبوده است. حتی دوستان در برخی از موارد به اسامی اشاره کردند که من در همین جا تاکید می کنم این اسامی، عناوینی است که برنامه ریزی آن در دوره های مدیریتی گذشته اتفاق افتاده و مربوط به من نیست. بنده هم به جهت اینکه این برنامه در تعهد بنیاد رودکی قرار گرفته مکلف هستم که آنها را اجرا کنم.

وی افزود: ضمن اینکه اگر قرار است تحلیلی از ماجرا داشته باشیم بهتر است همه جانبه به آن نگاه کنیم وگرنه اولا این تحلیل ما جواب خوبی نخواهد داد، دوما به انتقادی یک طرفه تبدیل خواهد شد. ما باید حواسمان باشد که در کشورمان فقط یک تالار استاندارد داریم و همه عزیزانی که در حوزه های فرهنگی هنری این کشور فعالیت می کنند، دوست دارند اجرایی در تالار وحدت داشته باشند بنابراین تمام فشار، هم و غم و همت خود را به کار می بندند که بتوانند اجرایی در این مکان ارزشمند داشته باشند. البته خیلی از درخواست ها هم به تالار وحدت ارائه می شود که با پاسخ مثبت ما روبه رو نمی شود پس بدانید که همه درخواست هم با پاسخ مثبت ما مواجه شوند.

ناگزیریم برخی برنامه های هنری را میزبانی کنیم

مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی عنوان کرد: بخش دیگری از برنامه‌ها نیز به برنامه‌های استانی مربوط می شود به عبارتی دیگر برخی از برنامه هایی که شما شاهد اجرای آنها در تالار وحدت هستید و شاید در حد استانداردهایی که ما دنبالش هستیم نباشد، مربوط به اجراهایی است که در حوزه موسیقی نواحی تعریف می شود از سوی دیگر بنیاد هم مکلف است که از چنین اجراهایی نیز حمایت کند. در عین حال مطمئن باشید بنیاد فرهنگی هنری رودکی نیز دوست ندارد در روز دو یا سه برنامه اجرا کند اما من سوال می کنم آیا شما می توانید در این حجم انبوه فعالیت هنری کشور درخواست های مربوط به اجرای تئاتر در تالار وحدت را حذف کنید؟ آیا شما می توانید کنسرت بانوان را که صرفا در تالار وحدت اجرا می شود، حذف کنید؟ آیا شما می توانید بخش عمده ای از موسیقی های فاخر و ارزشمند را از برنامه های تالار وحدت حذف کنید؟ ما باید به ارزیابی برسیم در طول سال در تالار وحدت چند برنامه اجرا می شود و از این تعدادی که اجرا می شود چند اجرا دارای مشکل و محل انتقاد است.

صفی پور ادامه داد: من به دوستان توصیه می کنیم نیاییم شمشیر را طوری بکشیم که تمام اتفاقات مهمی که در تالار وحدت می افتد به این سمت و سو هدایت شود که استانداردهای لازم را برای اجرا در این مکان ندارند. اگر واقعا منصفانه قضاوت کنیم شاید در طول سال از بین صدها برنامه ای که در تالار وحدت برگزار می شود تعداد برنامه هایی که محل ایراد ما باشد در کمترین تعداد ممکن قرار گرفته باشد. به اعتقاد من ارزیابی و قضاوت ما نباید طوری شود که در تالار وحدت هر روز برنامه هایی اجرا می شود که فاقد استانداردهاست. بله در فشار کاری که ممکن است انتقاداتی وارد شود ما هم ادعا نداریم که معصومیم و همه کارهای ما دقیق و درست و حساب شده است.

رونمایی از رنو تلیسمان در تالار وحدت
رونمایی از رنو تلیسمان در تالار وحدت

باید درآمدزایی کنیم ولی کیفیت هم برایمان مهم است

وی با اشاره برنامه ریزی هایی که طی ماه های اخیر محل انتقاد رسانه ها و گروه های مختلف هنری شده است، اظهار کرد: درآمدزایی بنیاد رودکی در فعالیت های فرهنگی هنری جزو تکالیف و وظایف ذاتی بنیاد رودکی هست اما در انتخاب آثار و حضور گروه های مختلف هنری حرف اول و آخر را کیفیت می زند. اصلا اینطور نیست که بنیاد از اجرای برنامه های درجه یک و فاخر پرهیز کند و برای دریافت پول به سراغ برنامه های درجه دو برود بنابراین تحلیل اینکه ما چون دنبال درآمدزایی هستیم پس حتما به دنبال گروه های درجه دو می رویم اصلا درست نیست. خوشبختانه هم اکنون بنیاد از محل دریافت منابع از گروه های درجه یک با مشکلی مواجه نیست که نیازی به گروه های دیگر داشته باشد.

فضای بنیاد رودکی اقتصادی نشده است

مدیرعامل بنیاد رودکی در جواب به این سوال که چرا بنیاد رودکی از فضای صرف اقتصادی دوری نمی کند، عنوان کرد: من اصلا اعتقاد ندارم که فضای بنیاد رودکی تبدیل به یک فضای اقتصادی شده است ضمن اینکه شما نباید فعالیت های فرهنگی چند سال گذشته را با حجم کارهای هنری این چند ساله مقایسه کنید که اماکن هنری را با حجم بسیار انبوهی از تقاضا رو به رو کرده است. بنا براین تالار وحدت امروز تالار وحدت سی سال پیش نیست که فقط با گروه معدودی از هنرمندان مواجه باشد. مطمئن باشید تعداد زیاد تقاضا برای اجرای در تالار وحدت نشان از تلاش برای درآمدزایی نیست.

هزینه هر اجرای موسیقی و تئاتر در رودکی چقدر است

وی افزود: من در اینجا آماری را به شما ارائه می دهم؛ اینکه اجاره بهای هر برنامه موسیقی در تالار وحدت با در نظر گرفتن مالیات ۱۰ میلیون تومان و میزان اجاره بهای اجرای تئاتر روزانه ۵ میلیون تومان است که این آمار برای تالار وحدت از هر اجرای موسیقی ۲۰ میلیون تومان و برای اجرای تئاتر ۱۰ میلیون تومان هزینه دارد که همین موضوع نشانگر سوبسیدی است که ما به گروه ها می دهیم. پس می بینید که اگر بنیاد دنبال درآمدزایی بود این سوبسیدها را نیز ارائه نمی داد.

صندلی شکسته را باید تعویض می کردیم

صفی پور اظهار کرد: اگر تالار وحدت به دنبال این است که برنامه هایی مانند اتفاق دیروز را برگزار کند به این جهت است که بتواند هزینه های مربوط به نگهداری را تامین کند. متاسفانه یک بداخلاقی حرفه ای ژورنالیستی موجب شده که برخی ها با نمایش صندلی های شکسته طوری وانمود کنند که این صندلی ها متعلق به چند روز پیش بوده که به این حال و روز افتاده است. آیا نمی توانستیم بپرسیم که این صندلی های شکسته اصلا برای چه شکسته اند که لاقل ما به دوستان منتقد جواب بدهیم؟ آیا تعویض صندلی سالم با صندلی های شکسته یک محیط اداری و یا حتی هنری در جای دیگر دیده نشده است؟ به اعتقاد من آنچه نوستالژیک است خود تالار وحدت است. به هر صورت بنده معتقدم برگزاری این برنامه ها به شرط نگهداری مجموعه تالار وحدت مانعی ندارد. ما باید حواسمان باشد با درآمدهای ایجاد شده مجموعه هایمات را درست نگهداری کنیم. اگر انتقاد از ما بشود که شما در نگهداری فلان سالن یا تجهیزات کوتاهی کرده اید این نقد درست است اما اگر بدون اطلاع انتقاداتی را مطرح کنند که منصفانه نباشد می تواند محل بحث بیشتری شود.

مدیر عامل بنیاد رودکی در پایان تاکید کرد: اگر از مجموعه ای استفاده نکرده ولی از آن نگهداری نکردیم آنگاه انتقادها درست است. مطمئن باشید تمام تلاش های ما برای این است که بتوانیم با اعتباراتی که از جهات مختلف دریافت می کنیم در جهت حفظ و نگهداری مجموعه ارزشمند تالار وحدت تلاش کنیم.