۲۹۱۰۱۴۰۰

روایت عجیب راما قویدل از ممیزی اعظم تهیه کننده “چاقی” بر فیلمنامه ای که پروانه ارشاد را داشته!!+تشریح ممیزی صحنه ای با حضور حمید فرخ نژاد

چاقی+فرخ+نژاد

سینماروزان: از جمله فیلمهای اکران شده مقارن ماه محرم که گیشه خوبی هم نداشته “چاقی” است. فیلمی به کارگردانی راما قویدل و تهیه کنندگی مشترک حمید آخوندی مرحوم و علیرضا جلالی.

از همان اولین رونمایی “چاقی” در جشنواره فجر گنگی دراماتیک فیلم و فاقد منطق بودن رفتار کاراکترهای اصلی با انتقاد مواجه شد.

راما قویدل در گفتگو با تینا جلالی در “اعتماد” با پذیرفتن این گنگی دلیل آن را ممیزی تهیه کننده بر فیلمنامه ای دانسته که ارشاد بهش مجوز داده بود!!

راما قویدل گفت: ما فيلمنامه را نوشتيم از ارشاد پروانه ساخت گرفتيم. خاطرم هست آن زمان وزارت ارشاد پنج مورد تذكر جدي و كوچك به فيلمنامه وارد دانست كه كاملا درست هم بود و ما اين موارد مميزي جزيي را رعايت كرديم. اما سه روز مانده به شروع فيلمبرداري به يكباره از تهيه‌كننده پروژه براي من پيغام آمد كه با اين فيلمنامه مشكل داريم و آن را نمي‌سازيم! آن هم فيلمنامه‌اي كه برايش پروانه ساخت گرفته بوديم و به لحاظ حقوقي و اجرايي با ساخت آن مشكلي نداشتيم. در واقع تهيه‌كننده مي‌خواست در فيلمنامه اديت و مميزي مجددي اعمال كند و من در وهله اول نپذيرفتم و زير بار نرفتم و ماجرا پيچيده شد و با خودم گفتم كه اين فيلم را هم نتوانستم بسازم. اما مشاور من آقاي محمدحسين لطيفي ميانجيگري كرد و به من توصيه كرد كه فيلم اول را بالاخره بايد بسازم. من بين ساختن و نساختن قرار گفتم. يك راه اين بود كه فيلم بايد با تهيه‌كننده‌اي ساخته شود و من با اين شرايط فيلم را بسازم. و شكل دومش اين بود كه صبر كنم هر وقت دلم خواست مطابق با شرايط ايده‌آل فيلمم را بسازم. در نهايت اينكه فيلم را ساختم اما فيلمنامه دچار تغييرات بنيادي و زيربنايي شده بود.

قویدل ادامه داد: هنوز كه هنوز است نفهميدم علت اينكه چرا تهيه‌كننده‌اي كه خودش فيلمنامه را خوانده و به وزارت ارشاد ارايه داده بود دوباره خواسته فيلمنامه تغيير كند؟ به جزييات بيشتر از اين ماجرا نمي‌پردازم. چون خاطره تلخي برايم است. در نهايت فيلمي كه شما بر پرده مي‌بينيد بخش اعظم آن دچار مميزي شده است. البته فيلمنامه ما از ابتدا شريف و اخلاقي بود و كاملا موازين اخلاقي در آن رعايت مي‌شد ولي تهيه‌كننده مي‌خواست كه فيلمنامه به شكل اوليه نباشد و آن طور كه او مي‌خواست باشد. در نهايت هم به خواسته خود رسيد.

راما قویدل با اشاره به گنگی ایجاد شده در فیلم به سبب ممیزیهای تهیه کننده بیان داشت: مميزي شاكله فيلمنامه را به هم ريخته و امكان ترميم در شكل نهايي فيلم وجود نداشت و من هم فضا براي پرداخت نداشتم. همين براي مخاطب ايجاد گنگي به وجود مي‌آورد. به عنوان مثال در فيلمنامه صحنه‌اي وجود داشت كه حميد فرخ‌نژاد با شادي مي‌آمد منزل امير نريمان و مي‌پرسيد راجع به نحوه آشنايي امير نريمان و همسرش و همين مساله گذشته آنها را باز مي‌كرد. به دستور تهيه‌كننده اين صحنه حذف شد.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۵:۴۰
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=57340

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code